ua en ru

Зураб Аласанія: Наступні чотири роки - це каторга

Зураб Аласанія: Наступні чотири роки - це каторга За Зураба Аласанію віддали голоси 10 з 17 членів Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії

Вчора на відкритому конкурсі члени Наглядової ради Національної суспільної телерадіокомпанії України обрали голову НСТУ. З восьми претендентів на цю посаду вибір зробили на користь Зураба Аласанії, який після Майдану очолював попередника "Суспільного мовника" - Національну телерадіокомпанію України. Його кандидатуру, під час таємного голосування, підтримали 10 з 17 членів Наглядової ради. Його найближчий суперник - глава Держкомтелерадіо Олег Наливайко - отримав сім голосів.
За п'ять днів з Аласанієй повинен бути підписаний контракт. До кінця травня остаточно сформують правління НСТУ, і нова команда (в неї входять Юрій Макаров, Роман Вінтонів, Саша Кольцова, Масі Найєм та інші) приступить до роботи. Сам Аласанія вести будь-які програми на Суспільному не планує. Оновлення телеканалу новий глава НСТУ обіцяє представити навесні 2018 року, але вже цієї осені телеглядачі зможуть побачити кілька нових програм, серед яких і політичне ток-шоу. Про свої плани на посаді голови правління НСТУ Зураб Аласанія розповів в бліц-інтерв'ю РБК-Україна.

- Яким чином ви змогли переконати членів Наглядової ради під час презентації концепції і відповідей на питання?

- Це було досить загадково. Дійсно, були недоліки (в роботі в НТКУ - ред.), Тоді, все ті три роки, у мене були зв'язані руки. Це все члени спостережної ради враховували і довбали мене досить серйозно. Але я думаю, що мене обрали не тому, що я був краще. "Ця людина вже знає систему, він там працював три роки, хоча б трохи знає людей" - я думаю, що це стало останньою мотивацією. А три голоси додаткових (у другому турі голосування, - ред.) - люди відчули хто перемагає і віддали їх мені.
Наступні чотири роки - це каторга. Вся країна зараз коливається між бажанням провести реформи і бажанням законсервувати минуле. У Наглядової ради вибір був саме таким: або законсервувати систему, або все ж ризикнути і продовжити реформу.
- Від кого ви б не хотіли отримати привітання з призначенням главою НСТУ, і яке саме привітання?
- Я взагалі не хочу отримувати поздоровлень. Тому що це повинно бути співчуття, а не заздоровниця. Кажу тим, хто розуміє, - це дійсно важка робота. Ви ж не думайте, що з проведенням конкурсу все закінчилося? Це не свято, а як раз навпаки. Зараз починається не тільки робота, а й те лайно, яке на мене поллється, будуть очікування від мене особисто, і системи. Завтра ж, перше питання, яке мені почнуть ставити, буде: "А де результат?". Але я-то розумію, що реформування буде розтягнуто в часі, воно не буде швидко відбуватися. Але я готовий це вигрібати. Наступні чотири роки не будуть легкими.
- Які ваші перші три кроки на посаді голови правління?
- Команда - її треба підбирати. Саме цим я займався останні два місяці, і охочих небагато, повірте. "Лавки запасних" немає. Після перемоги, звичайно, така "лава" з'явиться, бажаючих додасться, але, тим не менш, команду потрібно підбирати. Так що, перший крок буде - HR. Вкрай важлива річ, якої ніколи на НТКУ не було.
Наступним буде PR. Це ще одна комунікаційна річ, якої нам постійно не вистачало. Я, як інженер за професією, завжди думав, що треба робити справу, а не піаритися. Так ось - я не маю рації. Піаритися теж треба.
Ну і третє - вирішення внутрішніх питань. Це, в тому числі, і переформатування бюджету, який жахливий. Але навіть те, що є, має бути правильно структуровано.

- Скільки потрібно грошей на повноцінне і якісне існування Суспільного, скільки людей необхідно?
- За чотири роки, за планом, ми повинні вийти на цифру в приблизно 4 тисячі чоловік з тих 7 тисяч, які є зараз. Навіть в такому випадку половина з них буде "на контракті", а половина - в штаті. Тобто, фактично в штаті НСТУ буде 1,5-2 тисячі. Ми впораємося з цим, якщо зменшимо кількість філій, то, що зараз називається обласні державні телерадіокомпанії - на три області ми зробимо один філія, там же, де не його буде, створимо бюро Суспільного мовника. Якщо мова йде про гроші - то нам хоча б дали те, що за законом належить. Я на більше поки претендувати не буду. Зараз "недостача" - 335 млн грн. Всього з держбюджету має бути 0,2%. Держава дала 923 млн гривень, а повинно бути 1 млрд 238 млн.
Щороку ми будемо оптимізувати і саму компанію, скорочувати витрати. Займемося відновленням техніки. Адже соромно ж - єдиний канал в країні залишиться, який "три на чотири" показує (мова йде про співвідношення сторін кадру - 4: 3 - формат кадру для ще радянських телевізорів, зараз поширений формат 16: 9, - ред.). Капец якийсь!

– Ви говорили під час сесії відповідей, що нові програмні продукти можна очікувати навесні наступного року. Що саме ви хочете запустити в першу чергу?

- Я думаю, що кілька програм з'явиться навіть цієї осені. Але я не хотів перебільшувати очікування. Думаю, точно буде запущено політичне ток-шоу. І точно знаю, що буде запущено розважальне шоу. З просвітницьким трохи повільніше буде - там будуть фільми або програми, які будуть не так помітні. Наше суспільство очікує чогось бурхливого. А це можна зробити або в суспільно-політичному напрямі, або в розважальному. Ось на Кашу (співачка Каша Сальцова – ред.) та на Романа Щура є надія. Перші обговорення будемо проводити в найближчі дні, почнемо деталізувати.

– У вас вже є бачення, на що має бути схоже це політичне ток-шоу?

- Звичайно, є. Воно буде схоже, швидше за все, на Late Night with David Letterman Ми навіть відправляли Роману (ведучий Роман Вінтонів ("Майкл Щур", – ред.) з невеликою командою в Штати, щоб подивитися, що взяти за основу. У всьому світі зараз, скажімо так, рулить, сатиричне, напіврозважальне, напівполітичне ток-шоу. Туди президенти приходять. У нашій країні поки що таких традицій немає. Але ми цього доб'ємося.