ua en ru

ЗВТ України з Канадою: нові горизонти для українського бізнесу

ЗВТ України з Канадою: нові горизонти для українського бізнесу Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо (ліворуч) і президент України Петро Порошенко (праворуч) упевнені, що угода про ЗВТ посилить співпрацю між країнами
Шестирічні переговори по лібералізації торгівлі України з Канадою завершені підписанням Угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ). Канада відкриває свій ринок для українських товарів на 99%. Бізнес отримає можливість безмитного ввезення продукції, в першу чергу, з високим ступенем переробки - від продуктів харчування до металопрокату. Україна ж ключові торгові обмеження буде знімати протягом 7 років. Різкого зростання експорту в перспективі року очікувати не варто, визнають в уряді. Але Україна може стати промисловим хабом по переробці продукції і виробництва високотехнологічних товарів.

Шестирічні переговори по лібералізації торгівлі України з Канадою завершені підписанням Угоди про зону вільної торгівлі (ЗВТ). Канада відкриває свій ринок для українських товарів на 99%. Бізнес отримає можливість безмитного ввезення продукції, в першу чергу, з високим ступенем переробки - від продуктів харчування до металопрокату. Україна ж ключові торгові обмеження буде знімати протягом 7 років. Різкого зростання експорту в перспективі року очікувати не варто, визнають в уряді. Але Україна може стати промисловим хабом по переробці продукції і виробництва високотехнологічних товарів.

Перший віце-прем'єр Степан Кубів і міністр міжнародної торгівлі Канади Христя Фріланд підписали Угоду про зону вільної торгівлі. Переговори по лібералізації торговельних відносин йшли з 2009 року. Після шести раундів переговорів у липні 2015 року цей процес було завершено, а текст угоди - парафований. Для вступу в силу документа його повинні ратифікувати парламенти України і Канади.


"Підписана Угода стане інструментом, який дозволить значно спростити і, відповідно, посилити економічну взаємодію між країнами, - заявив президент Петро Порошенко. - Це дає преференционный доступ для товарів, походженням з України та Канади. Це - нові можливості для розширення ринку збуту і прозорі умови торгівлі".

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо додав, що Угода про ЗВТ між Україною і Канадою піде на користь обом країнам, створить нові можливості, нові робочі місця і відкриє нові ринки: "Це дасть сплеск розвитку наших економік".

Обсяг глобального імпорту в Канаду становить 547 млрд доларів. Україна відразу ж на 99% отримає можливість безмитного доступу на канадський ринок. В рамках тарифної квоти за нульовою ставкою український бізнес зможе експортувати всі сільгосптовари, зокрема, птицю, яйця, молочні продукти, цукор, всі промислові товари, крім легкових автомобілів. Ставка за ним буде знижуватися протягом 7 років. Для канадського імпорту передбачаються інші умови. Зобов'язання щодо зняття ключових торговельних обмежень будуть діяти протягом 7 років.

Джерело: МЕРТ

Експорт в Канаду в 2015 році склав 30,2 млн доларів і, порівняно з 2014 роком, обсяг торгових операцій скоротився майже на 60%. Водночас канадський імпорт за відповідний період зріс до 206,3 млн доларів.

Українські компанії поставляють продукцію машинобудування, хімічної промисловості, металургійного комплексу, АПК, продукти харчування. З-за військового конфлікту на Донбасі частка металургійного та хімічного експорту значно скоротилася.

"Товарообіг з Канадою у нас дуже маленький, тому, в принципі, угода про ЗВТ має просто розширити обсяг товарообігу, тому що, на жаль, ми досить погано освоюємо той континент, - додав економічний експерт Борис Кушнірук. - Це стосується не тільки Канади, але і США, і інших країн Латинської Америки. Тому я не можу сказати, що очікую якогось сплеску торгового обороту відразу. У той же час, очевидно, що Україна зацікавлена у створенні для бізнесу максимально сприятливих умов експорту в будь-яку країну. Тобто, щоб були максимально диверсифіковані напрямки експорту".

У перспективі року різкого зростання експорту не очікують і в Мінекономрозвитку і торгівлі. І, перш за все, глобальної системи захисту, яку має Канада.

"У Канади є глобальні квоти для всього світу, крім нафти, в рамках яких можуть експортувати компанії. І цю систему захисту Канада відстояла в СОТ, на відміну від інших членів, - підкреслила заступник міністра-торговий представник України Наталія Микольська. - І поза квот коштують досить великі мита. А структури наших економік подібні. Канада, як і Україна, вирощує курятину. А, якщо говоримо про курятині, тобто і яйце, виробництво м'яса, а значить, є і молочна продукція".

Відзначимо, наприклад, у договорі про ЗВТ з ЄС крім глобальних квот для України є ще й індивідуальні. В Угоді про торговельної лібералізації з Канадою таких можливостей немає. Тому українські виробники крім канадських компаній будуть конкурувати ще й з американськими постачальниками.

"Основна проблема в торгівлі з Канадою - логістика, і питання навіть не у відстані, а в конкуренції на маршруті, і ціна за енергоємності нашої продукції. Тому супервсплеска в торгівлі не буде. Але з іншого боку - може це підштовхне до пошуку рішень у транспорті, наприклад", - наголошує уповноважений з питань підприємництва при Державній фіскальній службі Тарас Качка.

"Підписання ЗВТ з Канадою - це робочий процес, я б не перебільшував його значимість, але він може створити додаткові можливості для того, щоб готуватися до виходу на ринок США, - додає Кушнірук. - Враховуючи, що у США та Канади є безмитна торгівля, то це створює додаткові можливості виготовляти продукцію, яка може потрапляти і на ринок США. А це величезний ринок, тому він може бути цікавим для українських товаровиробників, які навряд чи можуть конкурувати з продукцією високої вартості".

Виконавчий директор Фонду Блейзера Олег Устенко вважає, що підписання ЗВТ з Канадою більше знакова подія, що має якусь економічну основу: товарообіг між двома країнами, а також можливості просування українських товарів на канадських ринках украй незначні.

"Це відноситься і до металургійної продукції, до аграрної, до машинобудування. Можливо, відкриваються для нас можливості трансферу якихось технологій з Канади. Але знову-таки, розраховувати, що це буде у величезних обсягах, не варто, - скептичний Устенко. - Але це знакова подія, тому що інші країни будуть охоче підписувати аналогічні угоди з Україною. Зараз в робочому стані, близькому до завершення, знаходиться договір про ЗВТ з Ізраїлем. Аналогічний договір скоро буде готовий до підписання з Туреччиною".

Втім, Микольська впевнена, що в перспективі 3-5 років Україна зможе наростити обсяги експорту товарів з високим ступенем переробки - від продуктів харчування до металопрокату. "99% скасування квот ми отримуємо відразу. У перспективі 3-5 років це для нас, для наших підприємств це крутий ривок, ринок дуже високо маржинальний, - пояснила вона. - Хто може стати у короткостроковій перспективі виграти? Виробники готової сільгосппродукції - від соків до маринованих огірків, вафель. Смакові преференції канадців близькі до наших. Плюс легка промисловість і взуття, причому різними способами. У короткостроковій перспективі можемо відшивати в Україні під брендами. І постачати наші бренди в Канаду, тому що є великий інтерес до української fashion-індустрії".

Борис Кушнірук припускає, що в даному випадку можуть проявити себе середні компанії з більш високим рівнем доданої вартості, у яких з'явиться можливість на більш вигідних умовах експортувати товари в Канаду. Хоча у Канади, як і Євросоюзу досить високі вимоги до якості і стандартів виробництва продукції, тому просто так зайти на ринок не вдасться.

"Потрібно відповідати цим стандартам, тому нашим товаровиробникам це буде не так легко зробити. Про малий бізнес я взагалі не говорю. Хоча теоретично якісь невеликі обсяги і він зможе почати експортувати, особливо якщо це буде якась унікальна продукція", - уточнює експерт.

Крім того, канадським бізнесом Україна може розглядатися, як промисловий хаб, зазначає Наталія Микольська. "У нас дешева робоча сила, розвинена логістика. Якщо вони передадуть в Україну технології, що будуть ввозити обладнання за нульовими ставками, переробляти продукцію, запускати виробництво, то це додаткові інвестиції, нові робочі місця і зростання економіки", - зазначила торговий представник.