ua en ru

Поза зоною: що криється за обшуками в "Інтертелекомі"

Поза зоною: що криється за обшуками в "Інтертелекомі" СБУ підозрює телекомунікаційну компанію "Інтертелеком" в зв'язках з російськими спецслужбами

Більше мільйона абонентів телекомунікаційної компанії "Інтертелеком" у п'ятницю, 11 листопада, залишилися без інтернету. Послуги голосового зв'язку були доступні з перебоями, а сайт самої компанії не працював. Причиною "поломки" виявився візит СБУ до офісу оператора і вилучення обладнання. За версією силовиків, "Інтертелеком" надавав послуги зв'язку у Криму, що заборонено законом, і допомагав російським спецслужбам прослуховувати українських абонентів. Керівництво оператора, у свою чергу, спростовує звинувачення і заявляє про тиск на компанію. Що насправді стоїть за обшуками, розбиралося РБК-Україна.

Чому не працює "Інтертелеком"

Компанія "Інтертелеком" - четвертий за величиною оператор мобільного зв'язку в Україні і єдиний, що працює за стандартом CDMA - потрапила "під приціл" Служби безпеки України. У п'ятницю, 11 листопада, співробітники київських підрозділів СБУ у супроводі бійців підрозділу "Альфа", на підставі судового рішення, провели обшук у приміщеннях оператора та вилучили ключове станціонне телекомунікаційне обладнання.

У той же день керівництво "Інтертелекому" розіслало звернення до органів влади, абонентів, громадськості та ринку, де говорилося, що у результаті цих дій цілісність та працездатність мережі була порушена. Мережа передачі даних відключилася повністю - без інтернету залишилися більше мільйона абонентів по всій Україні. А через відключення основних систем відбулася деградація системи, яка могла призвести до відключення голосового зв'язку у абонентів по всій території України.

За вихідні компанії все ж вдалося відновити зв'язок, підключивши старе обладнання, яке раніше було знято з експлуатації.

У "Інтертелекомі" стверджують, що компанії пред'явлені безпідставні звинувачення у співпраці зі спецслужбами Російської Федерації та маршрутизації трафіку до Криму. І що перевірити свої припущення СБУ могла без відключення обладнання. "Оператор запропонував співробітникам слідчої групи всі доступи, схеми і технічні засоби, що дозволяють здійснювати моніторинг трафіку, але, незважаючи на це, співробітниками СБУ особисто були знеструмлені найбільш важливі вузли та вилучено обладнання", - йдеться у повідомленні "Інтертелекому".

На думку представників "Інтертелекому", дії співробітників СБУ чітко підтверджують, що їх метою був тиск на "Інтертелеком" та умисне заподіяння шкоди оператору.

Генеральний директор оператора Борис Акулов звернувся з листом до президента Петра Порошенка, генерального прокурора Юрія Луценка, а також до голови СБУ Василя Грицака та попросив їх "зупинити руйнування підприємства".

Акулов називає слідчі дії безпідставними і вказує, що під час обшуку силовики заборонили керівництву компанії і співробітникам викликати адвоката для захисту своїх прав, а також відмовилися приймати письмові скарги на ці дії.

Версія СБУ

Поки в "Інтертелекомі" проходив обшук, на сайті СБУ з'явилося повідомлення про те, що співробітникам відомства вдалося припинити роботу несанкціонованого каналу зв'язку з тимчасово окупованою республікою Крим. Хоча законодавство забороняє СБУ називати ім'я оператора, за даними РБК-Україна, на той момент перевіряли тільки "Інтертелеком".

"Правоохоронці встановили, що одне з українських підприємств телекомпослуг передало у користування російським провайдерам частину свого обладнання і мережі у аннексованному Криму", - йдеться у повідомленні СБУ.

За даними силовиків, з території півострова трафік передавався на технічну площадку компанії в Україні. За допомогою цієї площадки забезпечувався зв'язок Криму з Росією та невизнаною Придністровською Молдавською республікою. "Фактично підприємство продовжувало надавати телекомпослуги на території півострова, що заборонено законодавством України", - йдеться у повідомленні СБУ.

В СБУ стверджують, що через протиправні дії співробітників підприємства російські спецслужби отримали можливість несанкціонованого втручання у роботу телекомунікаційних мереж операторів зв'язку.

Під час обшуків у технічних і офісних приміщеннях телеком-оператора оперативники СБУ виявили серверне обладнання, яке використовувалося для маршрутизації трафіку з Криму. Також СБУ вилучила на підприємстві "значну суму" готівкою.

Відкрито кримінальне провадження за ст. 111 (державна зрада) і ст. 361 (несанкціоноване втручання у роботу електромереж та комп'ютерних систем) Кримінального кодексу, оперативно-слідчі дії тривають.

Кримська історія "Інтертелекому"

"Інтертелеком" дійсно досі пов'язаний з Кримом. Принаймні, брендом. До кінця 2014 року півострів залишили практично всі українські оператори, але послуги як і раніше надавалися під брендами "Інтертелеком" і "Воля". Обидві компанії - і "Воля", і "Інтертелеком" - стверджували, що продали право на використання своїх брендів російським компаніям, і ніяк з ними не пов'язані.

Абонентів "Волі" в Криму обслуговує російське ТОВ "Телекомунікаційні системи". Як запевняв екс-президент "Волі" Сергій Бойко, російська компанія не входить до структури власності "Волі", хоча і залежить від українського оператора - виплачує йому роялті за бренд. Сама ж "Воля" належить американським інвестиційним фондам SigmaBleyzer, Providence Equity Partners, Goldman Sachs і Eton Park Capital Management.

Що стосується "Інтертелекому", то український оператор "корінням" йде у Придністров'я. Згідно з реєстром Мін'юсту, його власником є Віктор Гушан - президент тираспольської групи "Шериф", у групи також є оператор "Интерднестрком" у Придністров'ї. Крім Гушана, "Интертелекомом" володіє кіпрський офшор Odinaco Ltd і ще кілька фізичних осіб з України.

Власником російського "Інтертелекому" на момент його заснування був В'ячеслав Черникевич - колишній комерційний директор "Интерднестркому".

Як стверджує гендиректор "Інтертелекому" Борис Акулов, його компанія не порушувала правил маршрутизації. Весь трафік оператора перевіряє Український державний центр радіочастот, він безперервно документує, куди і звідки надходять дзвінки, і стежить за порядком їх маршрутизації. "Щомісяця підписуються акти, тому обвинувачення "Інтертелекому" в порушенні цих правил, тим більше у зловмисному, в інтересах іноземних спецслужб - це повний абсурд і некомпетентність, що і було доведено на самому початку слідства", - вважає Акулов.

Теорія змови

На даному етапі важко сказати, чи винен "Інтертелеком", і чому СБУ раптом вирішила його перевірити. "Щоб з'ясувати, що сталося, треба знати всі технічні деталі. А їх ніхто не розкриває", - констатує президент консалтингової компанії SV Consulting Олег Стефанюк. Він нагадує, що влітку цього року СБУ провела обшук у київському та харківському офісах магістрального оператора "Атраком", який звинувачувався у наданні каналів зв'язку оператору самопроголошеної ЛНР. "Не виключено, що такі перевірки можуть періодично повторюватися і в інших операторів", - припускає Стефанюк.

Втім, ініціатива обшуку "Інтертелекому" могла виходити від когось з учасників ринку. Крім четвертої за величиною мобільної абонентської бази в Україні, "Інтертелеком" володіє частотами, придатними для запуску зв'язку 4G. Разом з іншими мобільними операторами - "Київстаром", "Vodafone Україна", lifecell, Giraffe, "Датагруп" і "Першим інвестиційним союзом" - він профінансував дослідження британської компанії Analysys Mason про перспективи впровадження 4G України. За результатами дослідження, Національна комісія з питань регулювання зв'язку та інформатизації буде приймати рішення про виділення діапазонів під 4G.

Поки що голова НКРЗІ Олександр Животовський, коментуючи результати першого етапу дослідження британців, заявив, що в Україні ліцензії на 4G можуть бути видані чотирма загальнонаціональним операторам. А значить, місця на ринку вистачить не всім.