ua en ru

Золотовалютні резерви Єгипту за рік скоротилися вдвічі - до 18 млрд дол

Автор: RBC.UA
Спад в економіці Єгипту, викликаний торішніми масовими заворушеннями і різким відтоком туристів, викликав двократне зниження золотовалютних запасів країни. Про це повідомляє BBC.

Спад в економіці Єгипту, викликаний торішніми масовими заворушеннями і різким відтоком туристів, викликав двократне зниження золотовалютних запасів країни. Про це повідомляє BBC.

Цифри, оприлюднені центробанком Єгипту, показують, що валютні резерви всього за рік скоротилися з 36 до 18 млрд дол.

Тимчасовий уряд країни направляє іноземну валюту в основному на підтримку економіки і національного платіжного засобу, єгипетського фунта.

Зазначимо, в Єгипті майже весь рік тривали численні страйки на виробництві та у сфері послуг. Це негативно позначилося на економічних показниках країни. Потрясіння позначилися на туризмі, який почав приходити до тями після застою лише в другій половині року.

Центробанк Єгипту протягом всього року був змушений стримувати падіння національної валюти, підтримуючи її за рахунок значних вливань. До кінця року єгипетський фунт все-таки перейшов критичну позначку в 6 єгипетських фунтів за долар США.

Незважаючи на зусилля кількох урядів в країні зростає безробіття, не стихають страйки і протести, туризм розвивається лише на червономорських курортах, багато виробничих потужностей простоюють.

В кінці 2011 р. прем'єр-міністр Єгипту Камаль аль-Ганзурі звернувся до представників країн "великої вісімки" (G8) з проханням виділити обіцяну фінансову допомогу на ліквідацію наслідків масових антиурядових акцій.

Прем'єр-міністр в ході зустрічі з послами G8 повідомив, що Єгипет гостро потребує негайного надання допомоги, обіцяної в ході саміту в Довілі в травні ц.р. Економіка країни сильно постраждала через відтік туристів і інвесторів, яких відлякали наслідки повалення режиму Хосні Мубарака в лютому ц.р.

Нагадаємо, в кінці травня 2011 р. глави країн G8 спільно з Саудівською Аравією, Туреччиною, Катаром і низкою міжнародних організацій, включаючи Міжнародний валютний фонд (МВФ), на саміті в Довілі прийняли рішення виділити близько 80 млрд дол. Єгипту, Тунісу, Марокко та Йорданії на ліквідацію наслідків так званої "арабської весни" і для проведення демократичних реформ. За словами аль-Ганзурі, з того моменту Єгипет отримав лише 1 млрд дол., наданий Саудівською Аравією і Катаром.

У червні ц.р. Єгипет узгодив з МВФ виділення кредитної лінії в обсязі 3 млрд дол., від якої згодом відмовився після перегляду параметрів бюджету країни на 2011-12 фінансовий рік, у результаті чого був скорочений прогноз за його дефіциту.

За даними МВФ, прогноз дефіциту бюджету країни за підсумками 2011-12 фінансового року скорочено з 11% до 8,6% від ВВП. При цьому експерти МВФ уточнили, що країні в 2011-2012 фінроці можуть знадобитися 9-12 млрд дол. зовнішніх позик.

Раніше Єгипет розраховував з допомогою кредитів скоротити дефіцит бюджету, який почав стрімко зростати після масових заворушень, які охопили країну на початку поточного року. Громадянські заворушення негативно позначилися на туристичній галузі Єгипту, і привели до зниження промислового виробництва.

У липні Великобританія пообіцяла надати Єгипту фінансову допомогу у розмірі 30 млн дол. Посол Великобританії в Єгипті Джеймс Ватт зазначив, що надана Єгипту гуманітарна фінансова допомога буде використана в сферах освіти, професійної підготовки та інших областях.

Нагадаємо, Єгипет став другою країною, де стався переворот в час так званої "арабської весни". Під тиском населення екс-президент країни Мубарак 11 лютого 2011 р. пішов у відставку. Суд над Мубараком був відстрочений до 28 грудня. Однак демонстранти практично відразу звинуватили нову владу в перевищенні повноважень, а саме у використанні військових трибуналів замість звичайних судів.

7 грудня ц.р. новий уряд Єгипту на чолі з аль-Ганзурі прийняв присягу перед фельмаршалом Тантауї. Як повідомлялося, уряд аль-Ганзурі покликаний зосередити зусилля на відновленні безпеки в країні і поліпшенні економічної ситуації. Зазначимо, військове керівництво наділило 78-літнього аль-Ганзурі повноважень глави держави, за винятком права контролю за військом і судовою гілкою влади, а уряд, в цілому, буде мати більшу свободу дій у порівнянні з попереднім.