ua en ru

За знаннями за новими правилами: як школи та батьки готуються до 1 вересня

За знаннями за новими правилами: як школи та батьки готуються до 1 вересня Першокласників будуть навчати за новими правилами (Фото: svyat.kievcity.gov.ua)
Автор: Олег Грищак

У цьому році майже 450 тисяч першокласників вперше сядуть за шкільні парти. Для них Міністерство освіти розробило нові методику зарахування в школу з урахуванням прописки, а також стандарт навчання - "Нова українська школа". За нього учні початкових класів навчатимуться в ігровому режимі, вчителі не будуть ставити їм оцінки, а в процес освіти буде орієнтований на патріотичне виховання. На нову систему освіти держава виділила близько мільярда гривень. Але батьки першокласників кажуть, що частина витрат на підготовку класів до навчального процесу вони все ще фінансують з власних кишень.

З 1 вересня навчання для українських першокласників почнеться за новим державним стандартом середньої освіти, який називається "Нова українська школа". Вчитися у відповідності з ним, за даними Міносвіти, у цьому році будуть 448 тисяч першокласників. РБК-Україна вже писало, що реформа початкової школи припускає, що тепер учням першого класу педагоги не будуть ставити оцінки і використовувати червоне чорнило, діти багато часу приділятимуть розвиваючим іграм, будуть зсувати парти, проводити уроки на м'яких пуфах.

Ще один важливий момент – інтерактивність навчання. Вчителі будуть показувати дітям на уроках фільми і почнуть користуватися інтерактивними дошками. Більше уваги пропонується приділяти творчій роботі, для чого в перші класи закуплять конструктори та інші необхідні матеріали. Крім того, в основу навчання покладено патріотичне виховання. Раніше, коментуючи виданню, деякі директори шкіл побоювалися, що на придбання необхідного для роботи за новим стандартом обладнання влада не будуть виділяти кошти, і фінансова сторона реформи ляже на плечі батьків і вчителів.

Міністр освіти і науки Лілія Гриневич в недавньому інтерв'ю "Українській правді" заявила, що на обладнання шкіл до 1 вересня з держбюджету ще в квітні виділили майже мільярд гривень. За словами чиновника, всі ці гроші надійшли в розпорядження місцевої влади, і, за станом на 15 серпня, освоєні в середньому на 44% по країні.

Канцтовари та ремонт

Директор столичної школи №94 Вікторія Кузьменко, яка знаходиться в центрі Києва, розповіла виданню, що в цьому році школа отримала необхідні для навчання за новим стандартом обладнання і матеріали.

"У нас вчителі, які беруть перші класи, вчителі іноземних мов, завуч по початковій школі з травня по липень пройшли підготовку за новим стандартом. За НУШ школа отримала як ніколи раніше багато обладнання – нові парти для першокласників, методичну літературу, по ноутбуку на клас, розвиваючі ігри, пуфики, мати, конструктори Lego, навіть канцтовари. У цьому році виділили з бюджету гроші на поточний ремонт двох кабінетів для перших класів", - пояснила вона РБК-Україна, і додала, що школа поки не отримала всі підручники.

Закуповують обладнання для шкіл і встановлюють його місцеві управління Міносвіти, уточнила директор іншої столичної школи №309 - Ольга Тимошенко. Але, за її словами, через те, що тендери на закупівлю матеріалів для шкіл досі не завершені, постачання обладнання проходить із затримками.

"Зараз нам привезли три інтерактивні дошки, але вони ще не встановлені. Всього їх повинно бути дев'ять. Привезли комплект одномісних парт для одного класу і Lego на два класи. За тими правилами, які повинні бути, жоден клас для першокласників не обладнаний. Ремонт нам адміністрація не проводить – три кабінети відремонтували своїми силами за рахунок батьків. Також досі чекаємо підручники", - каже Тимошенко.

Але директор школи впевнена, що новий стандарт освіти - не стільки про наявність у навчальному закладі методичного обладнання, скільки про зв'язок вчителя і учня. "Ми чекаємо обладнання і матеріали по мірі надходження. А першокласників готові прийняти вже зараз", - запевнила вона.

Прописка має значення

У цьому році, згідно з новими правилами зарахування до школи, пріоритет був у дітей, які мешкають на території обслуговування навчального закладу. Територію обслуговування для кожної школи затверджує місцева влада. Найчастіше до неї належать прилеглі до школи райони. Відповідно, діти, які проживають поруч зі школою, зараховувалися в перші класи без конкурсів і додаткових відборів.

Коли ця ініціатива Міносвіти була ще на стадії проекту, багато опитаних РБК-Україна батьків майбутніх першокласників сподівалися, що нова система ліквідує корупцію при зарахуванні дитини до школи, хоч і переживали, що у бажаних школах для дитини може не вистачити місця.

Втім, зараз директори шкіл стверджують, що глобальних і масових проблем із зарахуванням дітей у перші класи за місцем реєстрації не виникає. Причина – розташування установи в малонаселеній частині міста. Вікторія Кузьменко розповіла, що, приміром, за місцем реєстрації на місця за партами школи №94 в Києві претендували тільки п'ять першокласників. А левову частку учнів перших класів формують діти, батьки яких працюють недалеко від школи і їм зручно відводити дитину на навчання і забирати після уроків.

"У Печерському районі ця проблема з місцями у перших класах не стоїть. На житлових масивах інша проблема – там часто не вистачає місць у класах або вчителів. Є ситуації, коли школа випустила три четвертих класи, взяли чотири перших, і дітей нікому вчити", - пояснила Кузьменко.

Але зовсім інша ситуація зі школою, розташованою в густонаселеному районі міста. Наприклад, в київській школі №309 у районі Позняки заповнюваність класів кардинально відрізняється від шкіл у центрі столиці. "Ми ще до 1 липня зарахували в перший клас дітей, батьки яких написали заяви в нашу школу. Класи у нас великі - є по 32, 34, 36 дітей - всього 274 першокласника. Район дуже великий, і ми змушені приймати всіх дітей", - розповіла РБК-Україна директор школи №309 Ольга Тимошенко.

У цьому році школа прийме сім перших класів плюс два спеціальні – для дітей з порушеннями зору - два класи по вісім учнів. За словами Тимошенко, зараз до неї продовжують звертатися батьки майбутніх першокласників, але школа відмовляє їм через відсутність місць. "У травні ми вже знали кількість дітей. У нас більшість дітей зараховані за місцем реєстрації, або у них старші брати і сестри вчаться, також зараховані діти переселенців. Не по прописці тільки 10-12 дітей зарахували", - уточнила педагог.

Голі стіни і конструктор за рахунок держбюджету

Міністерство освіти 10 серпня опублікувало на своєму сайті лист "Про безоплатність здобуття повної загальної середньої освіти". У ньому зазначено, що відомство часто отримує скарги від батьків, яких керівництво шкіл змушує оплачувати покупку матеріалів і обладнання, зокрема для реалізації держстандарту "Нова українська школа".

У міністерстві зазначили, що будь-які побори з батьків порушують закони, зокрема 53-ю статтю Конституції. Але батьки, згідно з листом, можуть робити внески "виключно з власної ініціативи і на добровільних засадах".

Батьки, з якими вдалося поспілкуватися РБК-Україна, розповіли, що як і раніше власним коштом готують класи для навчання. Марія з Дарницького району Києва повідомила виданню, що її молодшу дитину без проблем зарахували до школи за місцем реєстрації. Але батьки в цій школі також робили ремонт у класі власним коштом, так як кабінет, за словами матері школяра, був "у жахливому стані і з цвіллю на стінах".

"Зараз у нашій школі всі класи для першокласників були відремонтовані на кошти батьків. Зокрема, в нашому класі збирали по півтори тисячі гривень. На наш запит адміністрація школи та районне управління освіти відповіли, що школі виділено два ноутбуки, два проектори і дві інтерактивні дошки на чотири перших класи. Меблі - "минулих років у хорошому стані". Ще для школи купили набори Lego", - розповіла мати першокласника. Також батькам, за її словами, довелося самостійно купувати підручники з англійської мови, оскільки чиновники заявили, що держава не фінансує їх закупівлю.

Олена з Мелітополя Запорізької області сама працює в школі, в яку в цьому році відправляє свою дитину в перший клас. За її словами, школа навесні отримала лист, в якому чиновники з управління питали, чого потребує установа для підготовки класів до нового стандарту.

"Ми їм все написали, але нічого не прийшло. Взагалі. Поборів у нас немає, ніхто не вимагав від батьків купити що-небудь. Єдине, за харчування доведеться платити, так як місцева влада скасувала безкоштовні полуденки і обіди для перших-четвертих класів. У нас фінансування місцевою владою кульгає на обидві ноги, вибити гроші, навіть ті, які лежать на власному спецрахунку, нереально важко", - розповіла Олена.

Мешканка Києва Марина розповідає, що свою молодшу дитину віддала в перший клас до школи за місцем реєстрації. Що стосується оснащення кабінетів, вона каже, що в клас привезли нові парти. Також у цьому році, віддаючи дитину в перший клас, вона почула від учителя, що гроші ні на що здавати не треба.

"Були батьківські збори в травні, у всіх виникло питання, як завжди, скільки грошей здавати на ремонт і техніку. Вчитель сказала, що все забезпечить держава, тут всі й затихли. Всі були приємно здивовані. Особливо я, як багатодітна мама. У мене троє старших дітей ходять в цю школу, і кожен рік до тисячі гривень треба здати за кожну дитину", - розповіла Марина.

Віра віддала свою молодшу дитину до школи на столичній Оболоні, в якій навчається старша дитина, тому проблем із зарахуванням у перший клас у неї також не було. За її словами, вона також без проблем могла віддати молодшу дитину і в школу за місцем прописки, але воліла, щоб діти навчалися в одному місці. Єдине питання, яке її хвилює - те, що клас, в якому її молодша дитина буде навчатися за новим стандартом, до цих пір стоїть порожній.

"Ремонт обіцяли, але на червень не було навіть приміщення. Поки не знаю, що ми побачимо, прийшовши в школу. Батьківські збори наприкінці серпня. Канцелярію вже для школи закуповують. Клас поки повністю порожній. Про обладнання для навчання за НУШ поки замовчують. На запитання по цим пунктам від місцевої адміністрації відповідь: поки не відомо, приходьте завтра", - розповіла вона.