До початку опалювального сезону в Україні залишилося ще два місяці і ключове на сьогодні питання: чи вистачить газу, щоб пережити зиму?
Марина Дудченко, РБК-Україна
До початку опалювального сезону в Україні залишилося ще два місяці і ключове на сьогодні питання: чи вистачить газу, щоб пережити зиму?
Попередній аналіз показує, що вистачить тільки, якщо зима буде теплою. Якщо ж вдарять морози, то прогноз дуже сумний, особливо по великих містах, включаючи Київ.
У Міністерстві енергетики та вугільної промисловості повідомили, що в 2014 році Україна знизила споживання природного газу на 4,4 млрд куб. м - до 50,5 млрд. Найбільше падіння відбулося в промисловості - з 22,4 до 20,02 млрд куб. м. Споживання газу населенням і бюджетною сферою знизилося з 16,9 до 16,2 млрд куб. м, підприємствами теплокомуненерго - з 10,7 д 10,2 млрд куб. м.
У НАК "Нафтогаз Україна" повідомили, що в цьому році Київська область отримає газу на 30% менше, ніж у попередньому році (1,2 млрд куб. м), Донецька і Луганська - також на 30% менше (332 млн куб. м і 92,9 млн куб. м, соответветственно). Київська міськдержадміністрація, а також Харківська ОДА вже оголосили про плани щодо зниження на 30% споживання газу на період опалювального сезону. Відповідну пропозицію було відправлено в МінЖКГ, де повідомили, що рішення про складання аналогічних планів усіма областями країни прийнято на рівні енергетичного кризового штабу.
Однак, при минулорічному споживанні Києвом та Київською областю (з червня 2013 р. до червня 2014 р.) по 2,3 млрд куб. м газу, на цей рік (липень 2014 р. - липень 2015 р.) на зазначені регіони виділено 1,2 млрд куб. м газу. Це, виходячи з показників елементарної арифметики, не мінус 30%, але мінус 50%, що підтверджують і інсайдери з НАК "Нафтогаз Україна", за словами яких реальний дефіцит газу якраз складає половину від необхідного обсягу.
Що це означає для Києва? Це означає, що, як говорилося вище, в умовах не дуже суворої зими, такого обсягу газу вистачить тільки на утримання системи магістральних теплопроводів від замерзання, щоб не полопалися внутрішньобудинкові системи - як це було раніше в Алчевську. Також не буде гарячої води, відзначили в "Київенерго", де вже отримали повідомлення від ПАТ "Київгаз" про обмеження газопостачання теплоджерел.
Нагадаємо, згідно з діючими правилами, нормативи температури гарячої води у централізованому гарячому водопостачанні встановлені в межах від +50 С до +70 С у точці розбору. Якщо температура води знижується до +45 С - 49С - споживачі мають право на зниження оплати на 10% протягом усього періоду температурного відхилення. Якщо гаряча вода має температуру +40С - +44 С, її оплата знижується на 30% на весь період відхилення. Коли температура води падає нижче +40 С - послуга не оплачується.
Втім, навіть в умовах найсуворішої економії і запланованого зниження витрати газу на 30% виходить, що ми можемо пережити зиму, маючи в сховищах мінімум 35 млрд куб. м газу. Зараз у сховища закачано близько 15 млрд куб. м. Також реверсом зайшли 620 млн куб. м, а внутрішній видобуток (без оперативної поправки на війну на сході країни) становить 9 млрд куб. м. Тому на поточному етапі не вистачає близько 10 млрд куб. м, щоб пережити теплу зиму.
Ситуація з внутрішнім видобутком газу після анексії Росією Криму і, відповідно, Чорноморського шельфу, а також війною в Луганській і Донецькій областях, найімовірніше, буде погіршуватися. Розраховувати на зростання реверсних поставок блакитного палива з країн ЄС напередодні зими і побоювання європейських країн щодо скорочення постачань "Газпромом" - не варто. Хоча в перспективі реверс за чотирма напрямками - з Угорщини, Польщі, Словаччини і Румунії - може дійти до показника 30 млрд куб. м в рік.
Зазначимо, що два дні тому ПАТ "Укртрансгаз" заявило, що на компресорній станції Ужгорода завершено повний комплекс робіт із забезпечення технічної можливості прийому природного газу з боку Словаччини. Словацький оператор Eustream також повідомив, що завершив підготовчі роботи на газопроводі для поставок газу в Україну через територію Словаччини вже з 1 вересня цього року. У перспективі, Eustream буде поставляти 3,2 млрд куб. м газу в рік.
Але відсутність модернізації в житловому фонді та на підприємствах призводить до того, що енергоспоживання України має надзвичайно завищені показники. При цьому, згідно з доповіддю гендиректора ДТЕК Максима Тимченка в Давосі, 72,5% теплогенеруючих потужностей відпрацювали свій нормативний термін і до 2023 р. енергосектор вимагає 58 млрд євро інвестицій для модернізації існуючих і будівництва нових потужностей. Цих грошей сьогодні в Україні немає і зарубіжні інвестори поки не поспішають вкладати в даний сектор з ряду причин, головною з яких є системна незахищеність інвестицій в нашій країні.