Минулими вихідними у черговий раз через пошкодження лінії електропередач, за допомогою якої працює Донецька фільтрувальна станція, у Авдіївці не було води. Але за кілька днів вдалося відремонтувати лінію і відновити центральне водопостачання міста. Постійні перебої з водою через військові дії спостерігаються і у інших місцях Донбасу. У той самий час частина населених пунктів через перебиті водопроводи і пошкоджені насоси живе без води вже протягом трьох років. Про те, як виживають люди у таких селах, чому вони вважають себе покинутими, і яке питання перекриває важливість подачі води до міста і селища на лінії зіткнення - у матеріалі РБК-Україна.
З представниками міжнародної гуманітарної організації "ADRA України" вирішуємо їхати до Мар'їнського району, у якому частина населених пунктів залишилися без води практично із самого початку бойових дій на Донбасі. Польовий координатор з надзвичайних ситуацій "ADRA України" Роман Плешкун серед таких називає села Степове, Березове, які межують із Волноваським районом. Там пошкоджені насоси і перебиті труби. За його словами, їх ніхто не відновлює, бо підібратися туди неможливо через постійні обстріли. Навіть ОБСЄ ніяк не може домовитися про допуск до пошкодженої інфраструктури ремонтних бригад і розмінуванні прилеглих територій. Але і у інших містах і селах регіону постійні перебої із централізованою подачею води. В основному, обстрілами пошкоджуються також і лінії електропередач, ремонт яких може займати від трьох днів до двох тижнів. У цей період найскладніше. Одна з останніх великих аварій у Донецькій області з водопостачання сталася у червні - Південно-Донбаський водопровід був зупинений через знеструмлення насосної станції першого підйому. Саме вона подає воду на Донецьку фільтрувальну станцію (ДФС) під Авдіївкою, яка забезпечує водою майже 600 тис. осіб.
Роман Плешкун розповідає, що вони регулярно завозять жителям як гуманітарну допомогу питну воду із розрахунку шість літрів на одного члена сім'ї у літній період. Воду буквально "розмітають" - в один із останніх завезень до Мар'їнки 1020 шестилітрових баклажок роздали за 40 хвилин. Іноді військовим доводиться брати участь у процесі роздачі води, оскільки вони заспокоюють людей, які часто сваряться у черзі.
- Дефіцит води відчувається, тому що, скільки її не привези, її завжди мало, - каже Роман Плешкун.
Менеджер проекту щодо забезпечення питною водою та поліпшення санітарних умов "ADRA України" Дар'я Тихонова каже, що тут у критичні моменти вода - на вагу золота. Вона згадує, як люди підставляли ємності під тріснутий бутель, щоб вода даремно не витікала на землю. Також їм доводиться ставити невеликі фільтрувальні установки на системи у лікарнях і школах, щоб поліпшити якість води, що подається
- Іноді у лікарнях неможливо було помити інструменти, не те, що таблетки запити, така іржава вода текла, - розповідає Тихонова.
За розмовами не помічаємо, як в'їжджаємо до Мар'їнки. У понеділок, 3 липня, у першій половині дня на вулицях практично немає людей. Невелике пожвавлення - біля місцевої військово-цивільної адміністрації, декількох торгових точок і магазину. За словами місцевих жителів, місто живе до обіду, після 15:00 на вулицях рідко можна когось зустріти. Також люди масово з'являються у центрі, коли роздають гуманітарну допомогу.
Як розповів РБК-Україна керівник військово-цивільної адміністрації (ВГА) Мар'їнки і села Перемога Мар'їнського району Донецької області Олександр Тесля, вода у місті для прямого використання не придатна, тому вона і повинна проходити через фільтрувальну станцію. Зараз проект на побудову нової фільтрувальної станції вже готовий, на його реалізацію необхідно 25 млн гривень.
- Вода подається до міста, якщо людина не поливає город, то тиск нормальний. Але якщо люди поливають і городи, і миються, то тиск падає, - розповідає Тесля. - Вода є, не погодинно, що також великий плюс, хотілося б, щоб вона проходила фільтраційну станцію. Але особисто я на цій воді їсти готую, каву на ній п'ю, миюся, я не бачу ніяких труднощів.
Але багато жителів міста скаржаться на якість води, у деяких районах із кранів тече іржава вода. За словами пенсіонерки Тетяни, у неї з водою і напором все нормально, але у її сестри, яка живе від неї на кілька вулиць вище, все навпаки.
- У іншій частині Мар'їнки води практично немає, у моєї сестри на вулиці Щорса вона руда і огидна, - скаржиться жінка. - Пустили таку воду, що жах - угляка, руда і все, прати навіть не можна в ній.
Світлана, яка проходить повз розповідає, що воду з-під крану для приготування їжі не використовує - вони приходять за питною водою або до Будинку культури, коли її роздають гуманітарні організації, або наймають машину і їдуть за нею до найближчого села - Костянтинівки, або купують у магазині. Ціна одного літра - 95 копійок.
Фото: іноді мешканці Мар'їнки Світлані доводиться купувати питну воду майже за одну гривню за літр (фото: РБК-Україна)
Пенсіонер Микола каже, що в останній раз у червні, коли Південно-Донбаський водопровід був розбитий, його сім'ю рятував тільки колодязь біля будинку. Близько двох тижнів взагалі ніякої води не було, навіть технічної з-під крану.
- Ну хоча б, щоб колір води нормальний був, але поки нічого нам не обіцяють, - розчаровано махає рукою Микола. - Я постійно тут, а куди мені виїжджати? Найстрашніший був 2014 рік - все гуде і руйнується. Але і зараз дають кіптяви.
З питання про проблеми із водою люди швидко переходять на обговорення війни.
- Коли це скінчиться? - задає кореспонденту РБК-Україна риторичне питання Світлана. - Уже немає сил це все терпіти!
- Вони самі не знають, - відповідає їй Тетяна.
Світлана зараз єдина працює у сім'ї, у місцевій адміністрації, у її чоловіка - онкологія. Вона знімає приватний будинок, але тільки оплачує комунальні послуги. Зі свого будинку по вулиці Тельмана, біля якого знаходиться вогнева точка, вона переїхала влітку минулого року.
- Я двері не можу відкрити і зі своєї хати вийти, там неможливо, постійно стріляють! - зі сльозами на очах розповідає жінка. - Будинок в аварійному стані, він у "червоній" зоні. Дах ще є, але він як решето. Всередину щось потрапило і там величезна діра. Просила допомоги у Червоному Хресті, але нічого нам не обіцяють.
Жінки починають згадувати про один з останніх сильних обстрілів, під час якого кілька тижнів тому серйозно поранили двох їхніх знайомих. Машину швидкої допомоги довелося чекати кілька годин, тому що через обстрілу, що тривав, до будинку лікарі під'їхати не могли.
- Не знаю як у вас, а у мене все всередині обривається, коли чую, що стріляють, - каже Тетяна.
- А у мене ноги німіють, - вторить їй Світлана.
- Всім нам, мар'їнським, дуже потрібен психолог, - кидає на прощання Тетяна і їде на велосипеді далі у своїх справах.
За словами керівника ВГА, зараз у Мар'їнці проживає приблизно від 5 тис. осіб. Але люди часто переїжджають з місця на місце - вдень вони тут, а ввечері - у найближчих Кураховому або Вугледарі.
- Щоб тут жити, це треба дуже сильно любити Мар'їнку, - каже із сумною посмішкою Олександр Тесля. - Те, що тут було ввечері цієї суботи або у неділю вранці (1-2 липня, - ред.), - Авдіївка відпочиває. За один вечір снарядами було пошкоджено близько 10 будинків, розліталися уламки всюди, навіть будинок на Карла Маркса, 39 постраждав (від центральної вулиці близько 300 метрів у бік Курахово, ця частина міста знаходиться відносно далеко від зони активних бойових дій, - ред.).
Перехожі без особливих труднощів вказують дорогу до потерпілого від останнього обстрілу будинку. З воріт, у багатьох місцях зрешечених осколками і кулями, виходять двоє чоловіків з мішками вапна і уламками від вугільного сараю, який повністю знищений. За словами господині будинку Лелі, у суботу, 1 липня, після 23:00 вони прокинулися від обстрілів. Їх врятувало те, що снаряд, який летів у їх будинок, затримало дерево, але його осколки розлетілися на велику відстань. Навіть у багатьох їхніх сусідів скла вилетіли або побило дахи. У будинку Лелі теж не залишилося вікон, розвалена частина даху і зруйнований сарай, розбитий стіл, паркан і електричний лічильник, посічені двері.
- А інтерв'ю на війну вплине, ні? - скептично запитав чоловік Лелі Іван, який продовжував вигрібати з двору уламки.
- Раніше кулі прилітали, десь посічені стіни, металопрофіль. Але це дрібниця у порівнянні з тим, що сталося вчора, - скаржиться Леля. - Але найголовніше - витрачається здоров'я, дитина перелякана, ми всі уявляєте у якому стані? Обіцяли нам допомогти шифером, вікнами, але коли воно буде ... У будь-якому випадку, ми будемо чекати.
- Напишіть, що людям все одно, хто і звідки стріляє. Але тільки одне питання, - промовив Іван, кинувши мітлу і зображуючи руками знак питання. - Скільки і кому ще буде діставатися, скільки?
Поруч із Мар'їнкою на лінії розмежування також знаходиться невелике містечко Красногорівка. Відстань між населеними пунктами у кілька кілометрів проїжджаємо на великій швидкості - ділянка дороги повністю відкрита для снайперів. Терикони, що видніються із правого боку - вже територія так званої ДНР. Найбільш постраждала від обстрілів частина міста - мікрорайони "Сонячний" і "Східний". Там практично всі будинки сильно обстріляні, у багатьох вікнах - фанери замість вікон, дірки у стінах від снарядів. Ця частина міста, на перший погляд, здається нежитловою і покинутою.
Впізнаваним "символом" Красногорівки і свідченням наслідків війни стала 9-поверхівка на Сонячній, 8 на три під'їзди, на фасаді якої немає жодної цілої ділянки. Земля внизу біля будинку усипана уламками від снарядів, уламками стін, якимись викинутими речами колишніх жителів, наприклад, біля одного з під'їздів лежала плівкова аудіокасета.
Дар'я Тихонова згадує, як була тут з іноземними журналістами, які знімали на відео будинок і те, що залишилося від квартир.
- Це як після Чорнобиля, - порівнює вона. - На підлозі лежали розкидані дитячі іграшки, фотографії, це такий мандраж, напевно, на все життя запам'ятаю.
У будинку вже ніхто не живе. Щоб хоч якось захистити пожитки, які залишилися від мародерів, двері практично до всіх під'їздів заварені. Тільки двері до крайнього під'їзду найбільш постраждалої частини будинку були відкриті. Однак заходити всередину будівлі вже небезпечно - через численні руйнування бетонні перекриття обвалилися і продовжують далі руйнуватися. Навіть кам'яні сходи до цього під'їзду хиталися під ногами. Але це не відлякує тих, хто хоче поживитися - жителі, які залишилися у найближчих і практично порожніх 5-поверхівках, звинувачують у крадіжці і військових.
Відразу до цієї 9-поверхівки примикає і багатоповерховий будинок №9. Його яскраво пофарбовані у блакитний колір балкони контрастують з обвугленими балконами будинку № 8. Але так само, як і у сусідньому будинку, у ньому повністю вибиті всі шибки, зрешечені уламками і снарядами стіни. За словами майстра дільниці на бойлерній мікрорайону "Сонячний" Наталії, будинок за адресою Сонячна, 9 - новий, у нього тільки почали до війни заселятися люди. Але бойові дії всі плани зруйнували. Сама бойлерна, яка знаходиться у декількох десятках метрів від будинків, серйозно постраждала - кілька плит через обстріли звалилося на обладнання.
- Залишили на пам'ять собі снаряд, який до нас летів, - показує вона на його понівечену частину у кутку. - У нас і в багатьох квартирах такі штуки є.
Фото: В бойлерної зберегли одну з гільз снарядів, через які завалилися бетонні перекриття будівлі (фото: РБК-Україна)
Наталя розповідає, що водопостачання вже є у місті, але вода технічна. За її словами, проводили її аналізи, воду можна пити, але тільки до цього необхідно шість хвилин її прокип'ятити. Але під час приїзду кореспондента води у цій частині міста не було - знову був прорив у мережі через обстріл. На столі у жінки лежав журнал із купюрами - це гроші за квартплату.
- Навіть ті, хто виїхав, оплачують (комунальні послуги, - ред.), - заявила вона. - Сподіваються, що більшість повернеться.
За 9-поверхівкою по Сонячній, 8 відразу є 5-поверхівка, у дворі якої - кілька людей. Одна з літніх жінок згрібала і виносила сухе листя і сміття з двору.
За словами Ніни Вікторівни, яка живе на першому поверсі з чоловіком-інвалідом, у 60-квартирному будинку довгий час через сильні обстріли жили тільки кілька людей. Зараз ще декілька людей повернулися. Жінці доводилося прибирати двір самостійно. У місті немає опалення з початку війни, тому вони весь цей час у квартирах топлять дровами і буржуйками. Вона не приховує, що під час холодів із чоловіком гріються, у тому числі, і вживаючи алкоголь.
- Чому ми за свій рахунок водопровідні труби проводили? Нам сказали збирати гроші з мешканців. А з кого ми тут зберемо гроші? Три каліки, дві чуми? - обурювалася жінка. - Ми - Східна і Сонячна - серед руїн сидимо, кинуті. Кажуть, що наш будинок порожній, і ніхто тут не живе. А ми тоді хто тут? Ходила до місцевого міськвиконкому, лаялася, результату ніякого. Ми тільки міни приймаємо з усіх боків!
Інша мешканка будинку Олена провела до своєї квартири на першому поверсі, щоб показати, як вони живуть. Деяке скло у рамах вибите уламками, у стіні між кухнею і ванною - дірка від великого уламка, який влетів у вікно, стіни квартири - мокрі і чорні від кіптяви від буржуйки, якою і обігрівають двокімнатну квартиру взимку. Жінка розповідає, що вона живе у себе вдома вже другий рік. До цього вона працювала у Донецьку у будинку для літніх людей, там знімали квартиру із дочкою і онуками. Але вирішили все-таки повернутися до Красногорівки.
- Страшно, особливо коли починається бій, з хати тоді нікуди. Коли вже починає падати, то можемо біля ванни постояти або виходимо до під'їзду, до підвалу я не спускаюся - розповідає Олена. - Позавчора думала на город поїхати із самого ранку. Але, як почалося, то думали, що, чи то ті йдуть, чи то інші. Мені вже все одно, яка буде влада, тільки щоб не стріляли.
Жінка також підтвердила, що вода у них зараз тільки завдяки тому, що вони за власний рахунок провели нові труби. Коли не буває води, її чоловік возить її або з приватного сектора, або із сусідньої церкви. Відносно роздачі питної води гуманітарними організаціями Олена вирішила, що останній раз туди ходить.
- Я ніколи не думала, що через воду буде бійка, - ділитися своїми враженнями жінка.
Олена довго розповідає і про зграї мишей у будинку, про дорожнечу дров для опалення, образу на державу за невелику пенсію і дірки на шторах від уламків.
- Найприкріше - ось читаєш про Авдіївку особливо. "Авдіївка тиждень без газу", у всіх крик душі. А ми вже три роки живемо без газу, без опалення, і це вже як годиться, - скаржиться жінка. - Але ми виживаємо ж якось ...
Але ситуація з водою залишається критичною у декількох населених пунктах Мар'їнського району. За кілька десятків кілометрів від Мар'їнки через блокпост і поле ближче до Волновахи під'їжджаємо до села Солодке. Навпроти місцевого колодязя, який знають у всій окрузі, і до якого веде асфальтована дорога у поле, зустрічаємо місцеву жительку Раїсу Миколаївну. За її словами, у селі майже рік не було взагалі ніякої води, "не капало навіть". З зими почали підвозити воду як гуманітарну допомогу кілька разів на тиждень. А до цього - хто з колодязя носив воду, хтось у магазині купував. Вона економить і їй вистачає 12 літрів питної води на два тижні, до того ж у неї на ділянці є свердловина.
- Уже тиждень як у нас пустили воду, йде добре з напором, але скільки вона буде йти, бог його знає, - розповідає пенсіонерка українською мовою. - Але вона нефільтрована, технічна. Але ми все готуємо на ній, і перемо. Вона нічим не пахне.
- Не знаю, у мене вона з крану як самогонка капає, - підключається до розмови Людмила Іванівна, яка проходила повз. - Труби забиті. Тому ми їдемо або до Михайлівки, або до Костянтинівки за питною водою. У нас машина є, ось і веземо собі.
У селі залишилося жити кілька сотень людей. Але, за словами його мешканок, у багатьох рідні живуть на окупованій території - або у Донецьку, або у Макіївці, або у селищі Трудовське у Донецьку. Раїса Миколаївна скаржиться, що їдуть люди, тому що тут ніде працювати.
- Ми всі здоров'я віддали радгоспу, а перед смертю не дали дожити спокійно, - сміється пенсіонерка.
Людмила Іванівна скаржиться, що її діти дзвонять із Трудовського і розповідають, що у них там кожен день постійні вибухи й обстріли. Але, побувши у декількох селах, дочка після смерті чоловіка вирішила повернутися до себе у Трудовське.
- Дочка отримує пенсію за чоловіком десь 1,5 тисячі гривень. Тут треба було платити за навчання онучки, а чим платити? А там безкоштовно, - каже жінка і наче виправдовуючись, додає: - Ось і вибрали, там, де легше.
Фото: одне з джерел питної води для декількох найближчих сіл - колодязь (фото: РБК-Україна)
За Солодким відразу йдуть два села Березове і Степове, у яких централізовано вода не подається до сих пір. На пустельних вулицях Степового зустрічаємо місцевого жителя Анатолія з відром у руках. За його словами, з початком війни води немає взагалі. У кожного практично є свердловина або колодязь, але пити з них не можна. Наприклад, він двічі на тиждень їздить за водою на Південно-Донбаську залізничну станцію, яка знаходиться у восьми кілометрах від села.
- Вода - це проблема кожного будинку і сім'ї у нас тут, кожен десь щось видобуває, - розповідає чоловік. - Влада нічого не обіцяє з приводу того, коли вона з'явиться.
Ставити очисні установки на свої свердловини для місцевих жителів дорого - за словами однієї з них, Наталії, це обійшлося б її сім'ї у 75 тис. гривень. Тому вони були б раді навіть подачі води по годинах. Але поки цього немає, доводиться або розраховувати на гуманітарну допомогу, або купувати воду у магазині. У Степовому літр питної води коштує 60 копійок.
- Ну а що робити? Де ви дешевше візьмете? - відповідає на питання пенсіонерка Раїса Андріївна, яка стояла біля магазину і чекала його відкриття. - Якщо їхати кудись везти - та ну його! Поки все не заспокоїться нічого не буде. Аби світ був, а решта все можна виправити.