В Україні розпочалася системна реформа Державної фіскальної служби, яку впроваджує Міністерство фінансів. Нововведення стосуються також роботи митниці, де теж очікуються зміни. І навіть не зміни, а повне перезавантаження митної системи.
Нещодавно уряд схвалив концепцію реформування ДФС (митного та податкового блоків), яка передбачає впровадження чітких напрямів реформ та дає змогу змогу координувати дії уряду, парламенту і ДФС з упровадження подальших змін у роботі відповідних органів. Реформа митниці в її запланованому вигляді є досить сміливою і торкнеться широкого кола питань. У розробці концепції були враховані рекомендації наших міжнародних партнерів та відчизняних експертів, які виробили оптимальну модель для нашої країни. На базі концепції Міністерство фінансів разом з ДФС розробить детальний план її імплементації. Ми плануємо залучити до розробки плану як представників бізнесу, так і народних депутатів з метою отримання збалансованого документу на виході.
Водночас, варто зазначити, що протягом минулого року Мінфін уже працював в напрямку наведення порядку в українських митницях. На порядку денному у 2016 році стояло оперативне вирішення ключової проблеми - це складність, надмірна забюрократизованість та вразливість до корупції митних процедур. Для цього було впроваджено перший етап “Єдиного вікна” на митниці, що дозволило спростити та прискорити процес взаємодії підприємств та органів контролю, а також забезпечити одночасне проведення огляду товарів всіма контролюючими органами. Крім того, було запроваджено фото- і відеофіксацію проведення митних формальностей, запущено автоматичний розподіл митних декларацій, створено Міжвідомчий цільовий центр та 20 мобільних груп для попередження та виявлення фактів порушень законодавства з питань державної митної справи. Також, в парламенті знаходиться важливий для бізнесу урядовий законопроект щодо уповноважених економічних операторів.
Всі ці кроки були вкрай необхідні і очікувані бізнесом та вже продемонстрували швидкі результати і прогрес реформи митниці. Це показник того, що і працівники митних органів, і представники бізнес-середовища готові до змін та перетворень.
Але зараз прийшов час перейти від «точкових» рішень до системних дій та комплексної зміни підходів у роботі українських митниць. Це має відкрити для країни великі резерви за рахунок ефективної боротьби з контрабандою, "сірим" імпортом, а також якісного захисту чесного бізнесу.
Першим кроком в імплементації концепції реформи ДФС в митному напрямі є реорганізаця митниці. Відповідно, з 1 травня 2017 року будуть ліквідовані юридичні особи на обласному рівні з метою централізації функцій. Так, з існуючих 27 митниць залишається одна централізована митниця. Водночас, на рівні області передбачається створення представництв центральної митниці з метою полегшення проведення адміністративних процедур та здійснення нагляду. Відповідно, на районному рівні залишаються митні пости з розширеними оперативними повноваженнями, напряму підпорядковані центральній митниці.
Які переваги нової структури? Це функціональна митна вертикаль, єдині стандарти виконання чітко визначених функцій, збільшення оперативного персоналу за рахунок оптимізації адміністративного, а також підвищення відповідальності адміністрації митниці за дії митних постів.
Нова ефективна структура митниці дозволить нам реалізувати системну реформу. В концепції реформування ДФС ми виділили 14 напрямків реформування державної митної справи. Основні нововведення будуть стосуватись митного законодавства, митних платежів, безпечності ланцюгів постачання та сприяння торгівлі, боротьби з контрабандою та протидії митним правопорушенням, пост-митного контролю і аудиту, митної інфраструктури та обладнання, управління ризиками тощо. Всі ці напрямки об’єднує одна спільна мета - підвищення інституційної спроможності митниці, поліпшення якості та ефективності її роботи, протидія корупції шляхом зменшення впливу “людського фактору” при прийнятті рішень та прискорення експорту та імпорту товарів.
Результативність проведеної роботи в рамках реформування митниці буде перевірятись по чітким КРІ, які реальні до виконання за умови добросовісного виконання митником своїх посадових обов’язків.
Безумовно, реалізація таких амбітних планів потребує часу, адже системні перетворення не робляться за один день. Тим паче, якщо мова йде про митну систему, з якою пов'язана діяльність багатьох інших державних органів і цілих напрямів регуляторної сфери. Це і правоохоронна система, і інфраструктура, і різні види державного контролю — фітосанітарного, радіологічного, екологічного тощо, тобто всі служби, які мають стосунок до переміщення тих чи інших товарів через кордон. Однак, ми готові і будемо реалізовувати ці задачі і сподіваємось на підтримку бізнесу та парламенту.