ua en ru

Скаргу України на австралійський "антитютюновий" закон розгляне СОТ (фото, відео)

Автор: RBC.UA
Світова організація торгівлі сформує групу експертів для розгляду торгової суперечки України з Австралією щодо оформлення упаковок сигарет. Про це йдеться на сайті СОТ. Вперше українська сторона звернулася до СОТ із приводу нових правил оформлення пачок сигарет у березні, а в серпні подала офіційний запит.

Світова організація торгівлі (СОТ) сформує групу експертів для розгляду торгової суперечки України з Австралією щодо оформлення упаковок сигарет. Про це йдеться на сайті СОТ.

Читайте також: Антитютюнове законодавство не впливає на поширеність куріння, - учасник ринку

Нагадаємо, 9 листопада 2011 р. Австралія прийняла "антитютюновий" закон, який з 1 грудня ц.р. встановлює нові вимоги до дизайну сигаретних пачок. З 1 грудня сигарети там можна буде продавати тільки в однакових пачках, які будуть відрізнятися жахливими зображеннями наслідків куріння.

Упаковки всіх марок сигарет будуть пофарбовані в оливковий колір (як з'ясувала місцева влада, це найбільш неприємна для курців кольорова гама), а 70% лицьової і 90% зворотної сторони будуть займати зображення, наприклад, легенів, уражених раковою пухлиною.

Читайте також: Philip Morris подає до суду на уряд Австралії через новий антитютюновий закон

За підрахунками уряду Австралії, шкідлива звичка щорічно вбиває 900 тис. австралійців. Витрати на лікування курців обходяться у 33 млрд дол. на рік. Редизайн упаковки, на думку влади, допоможе знизити кількість курців у країні з 15 до 10% уже у 2018 р.

Згідно із заявою української делегації, цей закон "підриває захист прав інтелектуальної власності" та "вводить серйозні обмеження на використання законних торговельних знаків". "Україна вважає, що уряди повинні досягати заявлених цілей політики охорони здоров'я за допомогою ефективних заходів без необхідності обмеження міжнародної торгівлі та без заперечення прав інтелектуальної власності", - зазначили представники української делегації.

Вперше українська сторона звернулася до СОТ з приводу скасування введених Австралією нових правил оформлення пачок сигарет в березні ц.р. Пізніше, в серпні ц.р., стало відомо, що Україна разом з Гондурасом і Домініканською республікою направила офіційний запит до СОТ щодо австралійських вимог до упаковки тютюнової продукції.

Читайте також: Виробники тютюну подали до суду на уряд США

Австралія, своєю чергою, заявила, що цей захід є "чітко недискримінаційній" і не має "більш обмежувальний характер, ніж необхідно для виконання заявлених цілей".

"Великі тютюнові компанії зробили все можливе, щоб перешкоджати проведенню цієї реформи. Наша перемога повинна стати сигналом усьому світові, що татюнників можна перемогти", - йшлося в заяві МОЗ Австралії. Експерти зазначають, що приклад може справді виявитися заразливим. Першими естафету можуть прийняти уряди Нової Зеландії, Канади і Великої Британії, а також Індії і Норвегії, які вже зараз розглядають можливість введення аналогічних заборон на оформлення сигаретних пачок.

Читайте також: Україна звернулася до СОТ із проханням скликати раду для вирішення спору про оформлення упаковок сигарет

Крім України, претензії до Австралії висловили представники Зімбабве, Гондурасу, Домініканської Республіки, Нікарагуа та Індонезії. Позицію Австралії підтримали делегації Уругваю, Нової Зеландії та Норвегії.

Як повідомлялося, Австралія стала першою країною, у якій сигаретні пачки позбулися брендового забарвлення і логотипів. З грудня сигарети там можна буде продавати тільки в однакових пачках, які будуть відрізнятися жахливими зображеннями наслідків куріння. Оскаржити нові правила безуспішно намагалися всі провідні тютюновиробники, мотивуючи це порушенням прав на інтелектуальну власність. Перемога Австралії над тютюновим лобі може прискорити прийняття подібних законів і в інших країнах.

Обговорити цю новину можна на нашій сторінці у Facebook

Варто зауважити, що останнім часом влада України також активізували боротьбу з курінням.

Так, 13 березня ц.р. Президент України Віктор Янукович підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів". А Верховна Рада у травні прийняла у другому читанні і в цілому як закон законопроект № 9474 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів. Закон визначає ряд громадських місць, де заборонено куріння тютюнових виробів, електронних сигарет і кальянів. Штраф за куріння в недозволених місцях встановлено від 1 до 10 тис. грн.

Нагадаємо, з 16 вересня ц.р. набрав чинності Закон України № 37778-VI "Про заходи попередження і зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення", який передбачає повну заборону реклами, спонсорства та просування сигарет у місцях продажу. За порушення цього Закону передбачається штраф від 30 до 50 тисяч гривень.