Здрастуй, зброє!
Чиновники в Україні зі схваленням ставляться до вільного обігу травматичної зброї. Експерти вважають, що ці заяви провокуються продавцями зброї.
В жовтні минулого року Верховна Рада дозволила користуватися травматичною зброєю співробітникам охоронних фірм. Стимулом до прийняття відповідного закону, вкритого пилом в стінах парламенту близько двох років, стала стрілянина в київському ТЦ «Караван». І ось, близько двох тижнів тому міністр юстиції Олександр Лавринович заявив, що він не проти вільного продажу травматичної зброї - всім охочим. «Я не бачу небезпеки, якщо будуть купувати саме травматичну зброю, але ні в якому разі не бойове», - зазначив Лавринович.
Читайте також: Закон, що дозволяє охоронцям застосовувати спецзасоби, набув чинності
З ним солідарний голова комітету Верховної Ради з питань боротьби з оргзлочинністю Віктор Чумак (фракція «Удар»). «Я не бачу прямої пропорційної залежності між вільним продажем травматичної зброї і рівнем злочинності в країні. Не думаю, що вільний обіг травматичної зброї може вплинути на вуличну злочинність. Безумовно, я є противником продажу нарізної вогнепальної зброї, але травматична зброя - це зовсім інше. І я дуже сумніваюся, що у разі дозволу «травматики», люди масово кинуться купувати зброю. Навпаки, у разі дозволу вільного продажу такої зброї попит на нього практично не збільшиться. Дуже сумніваюся, що сьогодні кожен українець хоче мати той же травматичний пістолет для самооборони. Адже більшість людей відноситься до зброї з серйозним побоюванням. У питанні, що стосується злочинності, справа навіть не у вільному продажу зброї, а в культурі користування ним», - сказав РБК-Україна голова профільного парламентського комітету.
Підтримує вільний продаж травматичної зброї і адвокат Ігор Фомін. «Я не вважаю, що травматична зброя підвищить рівень злочинності. Злочини скоює не зброя, злочини скоюють люди. Саме по собі зброя не стріляє. Хоч і варто відзначити, що велика частина кримінальних справ, в яких йдеться про застосування травматичної зброї, - це різні напади. Рідше - випадкові постріли. Але, маючи у вільному продажу вогнепальні мисливські рушниці, вогнепальна зброя зі снайперського прицілом, перероблені АКМ, говорити про заборону на продаж травматичної зброї - безглуздо», - вважає Фомін.
Відзначимо, що сьогодні в Україні законно придбати травматичну зброю можуть лише спеціальні категорії: співробітники правоохоронних органів, державні службовці, співробітники судів, народні депутати та журналісти. За даними МВС, у 2012 р. в Україні із застосуванням вогнепальної зброї скоєно 357 злочинів, а в 2011 р. - 422. Тобто, кількісне зниження такого роду злочинів склало, якщо вірити статистиці, 15,5%. При цьому, на руках у громадян сьогодні перебуває близько 814 тис. одиниць вогнепальної зброї - в дану кількість входить і травматичну зброю, оскільки МВС не веде окремого обліку саме «травматики». Хоча для здоров'я і життя травматична зброя ненабагато менше небезпечна вогнепальної, упевнені експерти.
Читайте також: Стрілянина в нічному клубі в центрі Одеси: дві людини загинули, три травмовані
Незважаючи на позитивну статистику від МВС, координатор громадянської кампанії «Форум порятунку Києва» Віталій Черняховський переконаний, що легалізація вільного обігу травматичної зброї неприпустима. «Цілком очевидно, що в разі легалізації продажу травматичної зброї для всього населення, в країні різко підвищиться рівень злочинності. Всі подібні рішення про легалізацію вільного обігу зброї приймаються тільки в інтересах комерційних структур, які займаються реалізацією травматичного та іншого зброї. Нічого спільного з інтересами суспільства і безпекою вони не мають. Замість того, щоб оздоровити ситуацію в суспільстві, чиновники заради заробітку грошей готові країну знищити. Іншого мотиву немає абсолютно. Сьогодні ми бачимо багато лобістів вільного продажу травматичної зброї серед вищих чиновників країни. Однак, ці люди не ходять по небезпечним вулицях, не користуються громадським транспортом, і не розуміють, що, якби не їхня персональна охорона, вони були б пристрелені першим же покупцем травматичної зброї», - заявив РБК-Україна Черняховський.
Джерело в МВС частково підтвердило думку експерта. «Комерційна складова у цьому питанні (продажу травматичної зброї) відіграє більшу роль, ніж турбота про населення», - сказав співробітник МВС, який побажав залишитися неназваним.
Він зазначив, що в базі даних правоохоронних органів буде повна інформація про власника травматичної зброї. «Розуміючи це, законослухняний громадянин не стане використовувати зброю в незаконних цілях. Але також потрібно розуміти, що випадково скористатися травматичним пістолетом може навіть цілком законослухняна людина. А використання зброї, нехай і для самооборони, може спричинити незворотні наслідки. Адвокати-практики сьогодні констатують збільшення кількості кримінальних справ через перевищення самооборони, в тому числі - за ст. 118 Кримінального кодексу (умисне вбивство при перевищенні необхідної самооборони або затримання злочинця). І це при тому, що в Україні сьогодні немає вільного продажу травматичної зброї», - сказало джерело.
Читайте також: У Києві обстріляли тролейбус, один пасажир постраждав
Залишається додати, що, незважаючи на заборону вільного обігу в країні не тільки травматичної, але і вогнепальної зброї, купити гладкоствольну мисливську рушницю - зовсім не проблема. Так, пошуковики на відповідний запит тільки по Києву видають кілька тисяч посилань. І поки що складно сказати, наскільки застосовна до України приказка «Бог створив людей сильними й слабкими. Семюель Кольт зробив їх рівними».
Ілля Іванов