ua en ru

Заяви Міненерго про готовність до опалювального сезону не вселяють довіри

Заяви Міненерго про готовність до опалювального сезону не вселяють довіри У Кабінеті міністрів незадоволені рівнем підготовки української енергетики до зими
У Кабінеті міністрів незадоволені рівнем підготовки української енергетики до зими. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк звинуватив у зриві виконання низки відповідних розпоряджень уряду і невикористання виділених державою 2 млрд грн особисто міністра енергетики Володимира Демчишина. Втім, міністр впевнений, що "ситуація збалансована", і за кілька місяців вдасться домогтися приросту газового вугілля на складах в 1,2 млн т, а також закачати ще 1 млрд куб. м газу в сховища.

У Кабінеті міністрів незадоволені рівнем підготовки української енергетики до зими. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк звинуватив у зриві виконання низки відповідних розпоряджень уряду і невикористання виділених державою 2 млрд грн особисто міністра енергетики Володимира Демчишина. Втім, міністр впевнений, що "ситуація збалансована", і за кілька місяців вдасться домогтися приросту газового вугілля на складах в 1,2 млн т, а також закачати ще 1 млрд куб. м газу в сховища.

Однак експерти називають ситуацію катастрофічною і впевнені, що стабільність опалювального періоду буде залежати від ритмічності поставок енергоресурсів. В перспективу стабільних поставок вугілля з зони АТО аналітики не вірять, при цьому зазначаючи, що українська портова і транспортна інфраструктура може бути не готова до прийому великих обсягів імпортного вугілля.

В той же час "Газпром" готовий сісти за стіл переговорів з "зимового пакету" поставок газу тільки після того, як на рахунку "Нафтогазу" буде акумульовано 500 млн дол., кажуть в Кабміні. За інформацією РБК-Україна, цю суму Мінфіну потрібно буде знайти до кінця поточного тижня.

Закликав заспокоїтися

Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин запевнив українців у тому, що Україна готова до майбутнього опалювального сезону. Виступаючи на брифінгу у вівторок, 15 вересня, чиновник назвав ситуацію збалансованої і заявив, що залишився до початку періоду місяця вистачить для того, щоб поповнити запаси газу і вугілля.

"Хочу всіх заспокоїти - вугілля кожен день поставляється на склади ТЕС. Приріст на складах в наступному місяці ми очікуємо не менше 300 тис. т", - повідомив міністр.

За його словами, на сьогодні на складах українських енергогенеруючих підприємств знаходиться 1,5 млн т вугілля газової та антрацитної групи.

"Це на 250 тис. т більше, ніж на момент початку опалювального сезону у минулому році", - заявив Володимир Демчишин.

Він також зазначив, що протягом року щоденне накопичення енергетичних марок вугілля на складах ТЕС становить 85-100 тис. т.

"Зараз цей показник становить 95 тис. т, - підкреслив чиновник. - Нам не вистачає близько 900 тис. т. на складах для того, щоб говорити про стабільне проходження опалювального періоду, але у нас є місяць, щоб поповнити запаси".

Володимир Демчишин також уточнив, що лише компанія ДТЕК - один з найбільших учасників ринку енергогенерації - "взяла на себе зобов'язання за місяць збільшити свої запаси на 500 тис. т, оскільки у них на шахтах підприємств "Павлоградвугілля" та "Добропіллявугілля" сконцентровано близько 400 тис. т вугілля".

У свою чергу в компанії ДТЕК відзначили, що в середньому за тиждень з шахт "Павлоградвугілля" на ТЕС надходить близько 270 тис. т газового вугілля. При цьому міністр запевнив, що не бачить проблем у тому, щоб за 60 днів поповнити запаси вугілля марки Г на 1,2 млн т.

Проте перспективи поповнення складів ТЕС вугілля антрацитної групи не такі райдужні.

"Марку А чи треба везти з АТО, або з Росії. З цим пов'язаний цілий ряд проблем, починаючи від політичних і закінчуючи відсутністю дизельного палива для локомотивів", - зазначив Демчишин.

При цьому, на його думку, певним виходом з ситуації може стати імпорт вугілля з ПАР і Росії.

"У "Донбасенерго" і "Центренерго" укладені контракти на закупівлю російського вугілля. Я бачив документи - ціни прийнятні. При цьому у нас вже закінчилися переговори, і є домовленість на поставку вугілля з ПАР", - заявив міністр.

При цьому він, однак, відмовився уточнити вартість імпортного палива та умови поставки.

Позитивно глава Міненерго оцінив і рівень запасів природного газу в українських ПГС.

"Зараз у нас у сховища закачано трохи більше 15 млрд кубометрів [газу]. В зиму минулого року ми увійшли з запасами в 16,6 млрд кубометрів, які не використали до кінця - за результатами опалювального сезону в сховищах залишилося 1,7 млрд кубометрів", - повідомив Володимир Демчишин.

При цьому він підкреслив, що 19 млрд куб. м запасів газу, на накопиченні яких наполягає прем'єр, достатньо для того, щоб Україна пройшла опалювальний сезон без закупівлі російського енергоресурсу.

"Якщо виходити з формули, яка закладена в контрактах 2009 р., то ціна на російський газ у четвертому кварталі повинна становити 252 дол. Ми не вважаємо її ринковою. Розмовляти про закупівлі за прийнятною для України ціною можна, якщо мова піде про 200-220 дол. за тис. куб. м", - заявив чиновник.

У всьому винен

Варто відзначити, що приводом для публічного звіту Володимира Демчишина стала критика на його адресу з боку прем'єр-міністра Арсенія Яценюка і віце-прем'єра Валерія Вощевського. Зокрема, в понеділок глава уряду звинуватив міністра енергетики у зриві підготовки до опалювального сезону.

"Повинен констатувати, що Міненерго зірвало виконання ряду пунктів розпорядження уряду щодо підготовки до холодів. В першу чергу мова йде про накопичення запасів вугілля на станціях, - заявив Яценюк. - Кабмін виділив на це 2 млрд грн і ще додатковий 1 млрд грн компанії "Енергоринок". Ці гроші не використані. Я відношу це на рахунок особистої відповідальності міністра енергетики".

Прем'єр також вимагав до кінця місяця виконати план по накопиченню ключових обсягів ресурсу на складах ТЕС.

"Передінфарктним" назвав стан енергетики і Валерій Вощевський, якого у вівторок парламент так і не зміг відправити у відставку.

"Ні я як віце-прем'єр, ні прем'єр-міністр не маємо впливу на міністра енергетики, який просто не виконує розпорядження щодо виходу енергетики з кризи", - написав чиновник на своїй сторінці в соцмережі Facebook. Пізніше він уточнив, що всього невиконаних розпоряджень було шість.

Однак Володимир Демчишин не вважає себе винним і заявив, що піде у відставку тільки після того, як за це рішення проголосує парламент. Неосвоєні 2 млрд грн чиновник пояснює бюрократичною тяганиною.

"Я не можу вплинути на "Ощадбанк", щоб він нам швидше виділив гроші. Ми зі свого боку всі документи підготували й подали, - заявив Демчишин. - Те ж стосується і прострочених доручень, наприклад, щодо передачі ДП "Енергоринок" та низки ліцензій, які зараз видає Мінекології, в юрисдикцію нашого відомства".

При цьому міністр запевнив, що гроші будуть освоєні.

"Ми використовуємо держкошти на закупівлю вугілля. Крім того, чотири учасника сектору міжнародних фінінститутів готові нам надати позику на закупівлю газу і його закачування в сховища, - повідомив міністр. - Вважаю, що ми ефективно підготувалися, і місяці нам вистачить, щоб нормально увійти в сезон".

За його словами, приросту показників за накопичення газу і вугілля за місяць також буде сприяти низький рівень споживання електроенергії і газу.

"В цьому місяці накопичення виросте - вимкнулися кондиціонери, але ще немає необхідності гріти батареї", - запевнив Демчишин.

Крім того, він підкреслив, що в цілому споживання електроенергії скоротилося на 10% порівняно з минулим роком, і приблизно на 40% зменшилось використання газу.

Готувалися погано

З оцінкою міністра не згодні експерти. Аналітики називають підсумки підготовки до зими "повним провалом".

"Ми не готові до зими. І порівнювати відповідні показники з минулорічними - некоректно, оскільки в минулому році через події на сході і неготовність до оперативних рішень, були віялові відключення електроенергії. Тому ці показники не можуть служити орієнтиром", - заявив перший заступник голови Всеукраїнської енергетичної асамблеї Юрій Саква.

Експерт також зазначив, що серйозною проблемою, яка перешкоджає розрахунку реальних показників, є відсутність представленого громадськості енергобалансу до квітня.

"Щоб розрахувати, скільки об'єктивно є електроенергії, вугілля, обчислити втрати, розписати дотаційні сертифікати, встановити енергогенерації тарифи, потрібен баланс. Інакше всі цифри, які називають чиновники - голослівні. За моїми даними, тільки за перше півріччя збиток енергогенерації склав 4 млрд грн і ці суми будуть зростати. А у нас немає балансу і повний хаос", - розповів Юрій Саква.

Він також уточнив, що ще однією проблемою, про яку не говорять влади, є низький рівень розрахунків за електроенергію - 86-87%.

Втім, основна запорука успішного проходження опалювального сезону полягає далеко не в накопиченні запасів на складах, вважає керівник Фонду цільових екологічних інвестицій Олексій Хабатюк.

"Корінь проблеми - в ритмічності поставок і вугілля, і газу в зимовий період. Розраховувати на те, що Росія зможе забезпечувати стабільні поставки газу, і вони не стануть предметом політичних маніпуляцій, не доводиться. Те ж саме стосується поставок вугілля з зони АТО. При цьому, на зиму нам знадобиться не менше 10-12 млн т. для того, щоб забезпечити стабільний сезон. Сподіватися тільки на атомну енергетику, де діють більш жорсткі регламенти безпеки, ніж в тепловій генерації, також не можна. Атомні станції і так працюють на межі", - зазначив експерт.

Крім того, аналітик уточнив, що для поставки великих обсягів імпортного вугілля повинна бути готова транспортна інфраструктура.

"Потрібно розуміти, наскільки наші порти зможуть забезпечити розвантаження і перевалку вугілля, а залізниця - логістику постачань. Адже все це потрібно зробити не в збиток поставок зерна, яким будуть завантажені портові потужності", - підкреслив Олексій Хабатюк.

Незважаючи на словацький реверс, в разі холодної зими енергосистема не впорається і без імпорту російського природного газу, відзначають фахівці. Розуміють це і в уряді. За словами джерела РБК-Україна в Кабміні, "Газпром" сяде з українською стороною за стіл переговорів тільки після того, як на рахунках НАК "Нафтогаз України" буде 500 млн дол.

"Щоб переговори відбулися на наступному тижні, до кінця поточного Мінфін повинен знайти 500 млн дол. Знайдемо!", - повідомив співрозмовник видання.