Оператор "ММДС Україна", що належить Рінату Ахметову і його групі СКМ, може втратити "козирні" частоти, придатні для запуску зв'язку 4G. Ліцензії на ці частоти дісталися йому більше десяти років тому, а тепер їх термін дії закінчується. Закон дозволяє продовжити їх, чим компанія успішно користувалася раніше. Але в цей раз регулятор не зміг прийняти рішення на користь оператора, і тепер "ММДС Україна" збирається продовжити ліцензію через суд. В іншому випадку її частоти підуть з молотка.
Оператор "ММДС Україна", що належить Рінату Ахметову і його групі СКМ, може втратити "козирні" частоти, придатні для запуску зв'язку 4G. Ліцензії на ці частоти дісталися йому більше десяти років тому, а тепер їх термін дії закінчується. Закон дозволяє продовжити їх, чим компанія успішно користувалася раніше. Але в цей раз регулятор не зміг прийняти рішення на користь оператора, і тепер "ММДС Україна" збирається продовжити ліцензію через суд. В іншому випадку її частоти підуть з молотка.
Національна комісія з питань регулювання зв'язку та інформатизації (НКРЗІ) на засіданні 8 грудня не змогла продовжити ліцензію компанії "ММДС Україна" на частоти 2500-2700 МГц у Дніпропетровській та Одеській областях. Як повідомило джерело РБК-Україна, з шести членів НКРЗІ на засіданні були присутні четверо. І тільки один з них, Віктор Мазур, проголосував "за".
Втім, і голосів "проти" не вистачило, щоб прийняти рішення про відмову в продовженні ліцензії. Згідно з регламентом, необхідний мінімум - це чотири голоси. Іншими словами, регулятор не ухвалив жодного рішення. Процедура дозволяє "ММДС Україна" подати на нього в суд, пред'явивши звинувачення в бездіяльності. В іншому випадку, компанія позбудеться своїх частот вже навесні - строк дії ліцензії закінчиться в квітні 2016 року.
Не продовжена 8 грудня ліцензія - перша з дев'яти, якими володіють "ММДС Україна" і її дочірня компанія "Кейбл ТВ-Фінанси". Термін наступних двох ліцензій закінчується в травні 2016 року, а найбільш "довгограючі" ліцензії пакету будуть діяти до 2020 року. Сумарно ці ліцензії покривають всі регіони України і дають можливість працювати в діапазоні 2500-2700 МГц - одному з найбільш популярних у світі діапазонів для зв'язку четвертого покоління LTE (4G).
Оскільки видавалися вони більше десяти років тому, тоді цей діапазон не виглядав таким перспективним. Відповідно, плата за радіочастоти протягом всіх цих років була вкрай низькою. За смугу шириною 180 МГц "ММДС Україна" і "Кейбл ТВ-Фінанси" щомісяця платять 177 тис. грн. Для порівняння, "Тримоб", "Київстар", "Астеліт" і Vodafone ("МТС Україна") щомісяця сплачують за 16,5 млн грн за смуги по 30 МГц, які використовують під 3G.
Як розповів РБК-Україна джерело в НКРСІ, формально "ММДС Україна" виконала ліцензійні умови - вона побудувала мережу, тобто, поставила базові станції. На цій мережі не надавалися ніякі послуги, компанія "сиділа" на перспективних частотах в надії продатися подорожче.
Але за законом це не є приводом для відкликання ліцензії. Втім, співробітники апарату НКРЗІ все ж знайшли порушення в минулому компанії. Наприклад, в 2007 році, за їхніми даними, стався зрив термінів освоєння радіочастотного ресурсу на пару місяців. Тому спочатку вони підготували проект рішення комісії про відмову продовжити ліцензію "ММДС Україна".
В НКРЗІ вважають, що виходом зі сформованої ситуації може стати застосування економічних важелів і перегляд розміру плати за радіочастотний ресурс.
"Якщо б ця компанія щомісяця платила державі мільйони за свої частоти, як це роблять, наприклад, "Київстар", "Астеліт" і "МТС Україна", вона б подумала, що з ними робити", - заявив співрозмовник РБК-Україна.
Президент компанії SV Consulting Олег Стефанюк розповів, що переговори щодо продажу компанії "ММДС Україна" з представниками власника велися неодноразово.
Ще в 2008 році потенційний покупець пропонував за неї до 30 млн доларів, але таку пропозицію було відхилено. Через кілька років менеджери СКМ стверджували, що є покупці, готові викласти за актив вже не менше 80 млн доларів. Однак і за таку суму продавати її вони не погодилися.
Зараз, на думку Стефанюка, цей актив вже не коштує таких грошей. Більш того, він навряд чи взагалі кого-небудь зацікавить.
Справа в тому, що "ММДС Україна" володіє надмірною радіочастотним ресурсом, що частково пов'язане і з технологічною особливістю даного діапазону. Але з моменту отримання нею цього ресурсу змінилися технології та моделі його використання у світі. Тепер "більше" не означає "краще". Для нормальної роботи мережі в конкретному діапазоні (2500-2700 МГц) досить смуги шириною 40-80 МГц. А "ММДС Україна" зібрала більш ніж за 100МГц в кожному регіоні.
Крім того, за словами Стефанюка, цей радіочастотний діапазон вже не є найперспективнішим, як це було 8 років тому. Ці частоти були визначені як основний стандарт для розвитку мереж LTE в Європі. Але, наприклад, вже сьогодні, інший діапазон частот - 2300-2400 МГц отримав набагато більшу перспективу розвитку у світі. Його ще називають "азіатським" діапазоном, так як він успішно розвивається зокрема, в Індії, Китаї, ОАЕ, Австралії, а це практично половина населення земної кулі.
Динаміка розвитку цих мереж вище європейського діапазону, і коефіцієнт ефективності використання цих радіочастот вдвічі вище. Зараз, у всьому світі на перший план виходять показники пропускної здатності мереж мобільного радіодоступу та їх вартість.
Тому не випадково у багатьох країнах пріоритетними стали мережі LTE побудовані на ще більш низьких діапазонах 700-800-1800 МГц. В Україні вони поки що зайняті мобільними операторами для зв'язку 2-3G і телебаченням, а в перспективі ці частоти будуть звільнятися для розвитку 4G-стандарту.
Ще більш ефективна двочастотна і навіть трехчастотная моделі, такі як, наприклад, у австралійського оператора Optus, використовує вже навіть не два, а три різних радіочастотних спектру (700, 1800 2300 МГц).
Тим не менше, Олег Стефанюк припустив, що "ММДС Україна" спробує продовжити свою ліцензію, у тому числі, якщо знадобиться, то і через суд.
Прес-служба СКМ підтвердила РБК-Україна ці наміри. "Можливість звернення до суду розглядається, так як ми вважаємо, що компанія виконує ліцензійні умови, і причин не продовжувати ліцензію немає", - йдеться в повідомленні СКМ. При цьому уточнюється, що планів з продажу компанії на даний момент немає.
Якщо оператору не вдасться виграти суд, його частоти можуть піти з молотка вже в грудні 2017 року. Саме на цей період заплановані перші тендери на LTE в Україні. Як раніше повідомляло РБК-Україна, Кабмін затвердив розроблений НКРЗІ план по впровадженню зв'язку четвертого покоління в Україні. Зараз регулятор вивчає, на яких частотах цей зв'язок найкраще запускати. Минулого тижня він затвердив технічне завдання для проведення науково-дослідної роботи з цього питання.