ua en ru

Заступник голови ДП "Укрспирт" Сергій Блескун: держава має не виробляти спирт, а збирати податки

Заступник голови ДП "Укрспирт" Сергій Блескун: держава має не виробляти спирт, а збирати податки Фото: Сергій Блескун
ДП "Укрспирт" вже півтора року працює без директора, при цьому три спроби провести конкурс на цю посаду провалилися. В той же час все ніяк не стартує давно анонсована приватизація держпідприємства. В цих умовах "Укрспирту" вдається нарощувати обсяги виробництва, експорту та чистий прибуток. Про те, як підприємство домагається підвищення показників, про плани нового Кабінету міністрів на його приватизацію та про перспективи обрання нового глави РБК-Україна розповів заступник директора ДП "Укрспирт" Сергій Блескун.

ДП "Укрспирт" вже півтора року працює без директора, при цьому три спроби провести конкурс на цю посаду провалилися. Водночас все ніяк не стартує давно анонсована приватизація держпідприємства. В цих умовах "Укрспирту" вдається нарощувати обсяги виробництва, експорту та чистий прибуток. Про те, як підприємство досягає підвищення показників, про плани нового Кабінету міністрів на його приватизацію та про перспективи обрання нового керівника РБК-Україна розповів заступник директора ДП "Укрспирт" Сергій Блескун.

РБК-Україна: Згідно вашої статистики, в першому півріччі, порівняно з попереднім періодом, значно зросли показники "Укрспирту", зокрема з чистого прибутку, за обсягами виробництва. За рахунок чого вдалося добитися таких результатів?

Сергій Блескун: Тут є дві речі - це чистий прибуток та обсяги виробництва. Обсяги виробництва, на жаль, зросли ненабагато. Я б сказав, що великою перемогою є те, що вони не впали, адже внутрішній ринок алкоголю з року в рік зменшується, а більше 80% продажів ДП "Укрспирт" припадає саме на виробників алкоголю. У минулому році ринок лікеро-горілчаних виробів скоротився на 18% - до 20%, в цьому році скорочення теж прогнозується, і тут багато в чому зіграло зростання акцизного податку на 50%. Тому великим досягненням є вже те, що обсяги виробництва спирту зросли на 6% до першого півріччя 2015 року.

РБК-Україна: Але по чистому прибутку у вас більш серйозне зростання?

Сергій Блескун: Так, по чистому прибутку перший квартал підприємство закінчило з показником 49 млн гривень, а вже за результатами півріччя буде близько 84 млн гривень. Цей практично на 7% більше, ніж за такий же період минулого року. Немає одного рецепту, немає однієї причини таких показників. Це результат злагодженої роботи команди в усіх напрямках, від роботи з працівниками, клієнтами та постачальниками, до впровадження ІТ-інфраструктури, виходу на електронні торги та інших проектів.

РБК-Україна: Багато говорять про приватизацію "Укрспирту", але, я так розумію, що цей процес досі не запущено. Чому цього не сталося, і коли можна очікувати, що приватизація все-таки відбудеться?

Сергій Блескун: Говорять про це дійсно довго. Але приблизно три тижні тому була дуже важлива зустріч в Кабінеті міністрів, і мені дуже сподобалася позиція прем'єр-міністра Володимира Гройсмана щодо приватизації підприємств спиртової галузі. Тобто, я дійсно побачив у прем'єр-міністра бажання оперативно пройти всі гострі кути, які сьогодні заважають процесу, і до кінця року завершити приватизацію.

Чому її не провели раніше? Думаю, все залежить від волі. Якщо вона є у перших осіб, значить, приватизація буде. Коли говорять, але нічого не робиться - значить, нема волі, значить, комусь це не вигідно. Я вважаю, що приватизація - це можливість врятувати галузь. Всі інші "напівзаходи" можуть привести до того, що країна перетвориться у ринок збуту імпортної продукції, а свого виробництва не буде. І я не хотів би загострювати, але перспектив розвитку "Укрспирту" як державної компанії, я не бачу.

РБК-Україна: За якою схемою буде проходити приватизація чи ще не опрацьоване це питання? Раніше "Укрспирт" пропонував приватизацію за кластерною схемою, продавати заводи кластерами - один "суперзавод", кілька середніх...

Сергій Блескун: І все це продавати в одні руки.

РБК-Україна: Так, один кластер в одні руки.

Сергій Блескун: Останнім часом я вів переговори з основними потенційними покупцями - горілчаними компаніями, практично з усіма особами, що приймають рішення на цих підприємствах. Кластери - добре звучить, але на це не погоджуються покупці. Вони хочуть в роздріб купувати. Наприклад, один виробник готовий купити 3-4 заводи, другий - 2, третій - 5. Немає зараз на цьому ринку грошей, щоб виробники, або інші потенційні покупці, купували заводи "в навантаження". Та й навіщо? Нехай покупці візьмуть хороші заводи, заплатять справедливу ринкову ціну, зроблять зміни з точки зору контролю за спиртом, куплять ліцензію, виробляють продукцію і платять податки.

РБК-Україна: А що буде з неефективними заводами в такому випадку? Їх же не вдасться продати, навіщо вони державі?

Сергій Блескун: Як спиртзаводи - може й ні. Але є попит на заводи, які роблять харчовий спирт, є заводи, які куплять під біоетанол, інші заводи можуть бути як сховища, як цехи по переробці. Такі заводи можуть продаватися як цілісні майнові комплекси, але вони ніколи не отримають ліцензію на виробництво спирту. І це абсолютно нормально. Вони розташовані в районних центрах, там є вся інфраструктура, підведений газ, електрика. Для багатьох людей, які зараз думають інвестувати в Україну, будувати якесь виробництво, це знахідка.

РБК-Україна: В скільки зараз можна оцінити всі активи "Укрспирту" якщо їх виставляти на продаж?

Сергій Блескун: Всі активи "Укрспирту" можна оцінити десь в 4-5 млрд гривень.

РБК-Україна: Раніше "Укрспирт" пропонував вивести з-під акцизу технічну спиртову продукцію - наскільки це важливо і навіщо потрібно?

Сергій Блескун: Це дуже важливе питання. В Україні технічний спирт, точно так як харчовий, оподатковується акцизом. А практично в усіх країнах світу на технічний спирт нульова ставка акцизного збору.

Що відбувається в Україні? Якесь підприємство хоче зробити розпалювач, воно повинно купувати спирт і платити ставку акцизу, що становить 105 гривень за літр. Це робить продукцію неконкурентоспроможною. Відповідно, він їде в Польщу, Прибалтику, купує і привозить вже готовий продукт. За кордоном собівартість виходить набагато меншою. Аналогічна ситуація і з виробниками парфумерно-косметологічної продукції, харчового оцту.

Питання нагальне, спільно з Міністерством аграрної політики підготовлений законопроект, який передбачає встановити нульову акцизну ставку на технічний спирт. Це дало б можливість галузі "задихати" і знайти нових покупців.

РБК-Україна: А в новому Кабміні цю ідею підтримують?

Сергій Блескун: Мені здалося, що так.

РБК-Україна: Але ви про це не говорили?

Сергій Блескун: Особисто у мене склалося враження, що новий Кабмін чітко розуміє проблематику спиртової галузі. І я впевнений, що найближчим часом будуть якісь дієві кроки.

РБК-Україна: Експорт продукції "Укрспирту" теж виріс, за рахунок чого?

Сергій Блескун: Були поставлені акценти з початку нового року - розвивати експорт. І ми зробили велику роботу. "Укрспирт" звернувся більш ніж в 80 офіційних торговельних представництв України в країнах ЄС, СНД, Близького Сходу, Африки, Південно-Східної Азії та інших з проханням посприяти виходу на нові ринки. І багато з них пішли назустріч. Посольство в Нідерландах опублікувало документ на своєму сайті, а посольство України в Чехії надало документи, в яких описана процедура ввезення спирту. Ми активізували роботу, поставили завдання.

Але дійсно, результати вражають, тому що на експорт вже продали більше, ніж за весь минулий рік. За перше півріччя 2016 року експортували близько 158 тис. декалітрів спирту, а це в 10 разів більше, ніж за перше півріччя 2015 року. За весь минулий рік експорт був близько 140 тис. декалітрів.

РБК-Україна: Яким спиртом в основному цікавляться зарубіжні покупці?

Сергій Блескун: Технічним і харчовим "Люкс".

РБК-Україна: А "Пшеничною сльозою"?

Сергій Блескун: Це нова продукція. Перший раз експортували цей спирт навесні цього року. "Пшенична сльоза" на даний момент користується особливим попитом у одного виробника на внутрішньому ринку.

РБК-Україна: З березня "Укрспирт" перейшов на електронні закупівлі через систему SmartTender.biz. Наскільки це ефективно, чого вдалося досягти і чому не система ProZorro, яку лобіює Міністерство економрозвитку?

Сергій Блескун: По-перше, згідно із законом, ДП "Укрспирт" не повинно було переходити на систему електронних закупівель ні з 1 квітня, ані з 1 серпня. Це була власна ініціатива, яку підприємство оприлюднило в кінці грудня 2015 року, щоб у новому році перейти на систему електронних закупівель, і прибрати ореол таємничості, з точки зору закупівель. Це нам вдалося. Наприклад, немає ситуації, коли незадоволені постачальники приїжджають в приймальню, закидають факсами, що "ось ми вам давали таку ціну, а ви купили за такою ціною". Зараз все це є на платформі: торги, пропозиції, час торгів, звіти.

Чому SmartTender, а не ProZorro? На ProZorro є свої методики і умови роботи, які для ДП "Укрспирт" з багатьох позицій не підходять. Наприклад, терміни торгів 15 днів. Ми проводимо торги на SmartTender за 4 дні. Якби торги йшли півмісяця, нам би треба було робити запаси, а це досить великі гроші. На SmartTender працюють Roshen, "Миронівський хлібопродукт", і немає сумнівів, що це якісна платформа. Ми зустрічалися з Максимом Нефедовим (заступник міністра економрозвитку, - ред.), він сказав, що ми можемо заходити на ProZorro зі своїм регламентом. Тому зараз ми закінчуємо прописувати регламент, і з липня будемо і на ProZorro.

РБК-Україна: Давайте поговоримо про конкурс на посаду директора Держпідприємства "Укрспирт". Він має довгу історію, його результати вже були скасовані не один раз. Коли він, нарешті, відбудеться?

Сергій Блескун: Коли буде завершено конкурс, я не знаю. Для мене він став найбільшим розчаруванням на державній роботі. У підприємства "Укрспирт" вже півтора року немає керівника. Остання спроба провести конкурс була два тижні тому. Тоді вже в одному місці зустрілися чотири кандидата-фіналіста. Але найцікавіше, що в цьому конкурсі заслухали двох кандидатів, і сказали, що двох заслухають пізніше, час не оголосили. Це знову відклалося, і невідомо наскільки.

Я не уявляю собі подібної ситуації в приватному бізнесі. Щоб у такій компанії як "Укрспирт" власник не міг визначитися з СЕО. Це взагалі нереально. Держава - це власник підприємства, і, на жаль, неефективний. Необхідно затвердити керівника, разом з ним визначити стратегію, і ця людина має бути підзвітна державі. Виходить, що я вам розповідаю, і через ваше агентство тим, хто буде це читати, але ніхто не питає з боку держави, "а які у вас результати за перший квартал?", "а коли ви зайдете на ProZorro?" У цьому для мене найбільша проблема, адже держава, як власник, має цим всім цікавитися.

РБК-Україна: Хто основні кандидати на пост глави ДП на даний момент?

Сергій Блескун: Взагалі є чотири людини. Є Олександр Левчук, якого я не знаю, він в галузі не працював. Є Віталій Сосницький, який у нас керує профспілками. Є прибалт, який працював в "Укрспирті" в минулому році, Arvydas Lipskis, він живе в Ризі. І я. На конкурсі Arvydas заслухали, Левчука заслухали, а на нас з Сосницьким зробили паузу.

РБК-Україна: Як ви вважаєте, чи можна розраховувати на справедливий конкурс, і як ви оцінюєте свої шанси?

Сергій Блескун: Якщо об'єктивно, то я свої шанси дуже високо оцінюю, бо за мною є результати, а цифри - річ уперта. Я прекрасно розумію, що на цьому підприємстві потрібно зробити. Але конкурс може пройти як завгодно, вибрати можуть кого завгодно. Я вважаю, що кожен з кандидатів може очолити "Укрспирт". І це буде краще, ніж відсутність директора де-юре, що триває вже півтора року.

РБК-Україна: Але якісь терміни зараз обговорювати не можна?

Сергій Блескун: Немає ніяких строків, їх немає півтора року. Це вже четвертий конкурс. Більше того, я не виключаю ситуацію, що заслухають ще двох і приймуть рішення, що кандидати не підходять і запропонують оголосити новий конкурс. Адже кандидати обрані ще комісією при попередньому складі Кабміну.

РБК-Україна: Конкурсна комісія складається з представників Кабміну?

Сергій Блескун: Так, там п'ять міністрів і радники. І я розумію, що зібрати п'ять міністрів в одному місці в один час теж досить складно.

РБК-Україна: Як "Укрспирт" бореться з виробництвом контрафактної продукції? Робить якісь кроки, чи може висуває якісь пропозиції?

Сергій Блескун: "Укрспирт" - це не воєнізований підрозділ. Якщо правоохоронні органи не можуть впоратися з цією проблемою галузі, то "Укрспирт" як це повинен зробити? Але я вам поясню як здійснюється контроль на ДП "Укрспирт". Як заводи працюють? Оцінюється собівартість заводу, і він запускається на 30 днів. Тобто, щоб не було такого, що завод 10 днів працює, потім 20 днів не працює. Це можливість зробити необліковий спирт. Запускаючи завод, ми знаємо, який результат він повинен дати за місяць. Для цього планова добова потужність, наприклад, 3 тисячі декалітрів, множиться на 30 днів. Завод повинен дати 90 тисяч декалітрів. Якщо не дає, йде розслідування, з якої причини це сталося.

Це те, що ми можемо робити як Державне підприємство "Укрспирт". Але ви ж знаєте, що в галузі є ще концерн "Укрспирт", у який входить близько 40 заводів, є ще заводи у підпорядкуванні Державного управління справами та Міністерства охорони здоров'я. ДП "Укрспирт" до них ніякого відношення не має. Але що цікаво - коли ми за перший квартал 2016 року відзвітували про реалізації та оплаті акцизу з 2,4 млн декалітрів спирту, то ті, всі інші заводи, відзвітували про 0,17 млн декалітрах. Коли 4 місяці тому спробували змінити директора Угерського заводу, там мало не воєнізовані дії почалися. Завод 5 років стоїть за паперами, він не виробляє продукцію... Тому це питання потрібно направляти туди.

Що робити в майбутньому? Держава не повинна виробляти спирт, держава має збирати податки. Віддали заводи в приватні руки, затвердили умови по електронній системі контролю за обігом спирту, отримали затвердження ГФС, і вже новий інвестор повинен цю систему поставити і вивести всі електронні датчики, щоб кожна крапля спирту була підконтрольною.

РБК-Україна: Можна сказати, що приватизація дозволить зменшити тіньовий ринок?

Сергій Блескун: Однозначно. Це не станеться відразу, але коли за кожним заводом буде стояти прізвище та ім'я людини, і держава покаже свою силу... Ну, якщо, умовно кажучи, десь знайдуть необліковий спирт, то просто забрати ліцензію, і виставити на торги це підприємство. Тільки такими діями можна це зробити.

І що стосується податків. Сьогодні 1 млн декалітрів спирту дає тільки акцизу більше мільярда гривень - 1 млрд 50 млн грн, тому що акцизний збір становить 105 гривень з літра. Я вже говорив, що 2,4 млн декалітрів ми за перший квартал реалізували і з цього обсягу заплатили акцизи, так інші 40 заводів продали 170 тисяч декалітрів. Це говорить про те, що на ринку є необлікований спирт. Якщо припустити, що за цей квартал хоча б 1 млн декалітрів спирту був проданий без обліку, то держава недоотримала 1 млрд гривень акцизу.

Яка різниця, який прибуток у ДП "Укрспирт" - 49 млн, чи 89 млн, з точки зору держави це не має взагалі ніякого значення. Треба зробити так, щоб цей мільярд акцизу був у скарбниці держави. Підприємство може працювати в нуль, але акцизи всі повинні сплачуватися державі. Якщо по одному кварталу ми знайдемо мільярд тільки за акцизом, то це за рік ще 4 млрд гривень. Ще раз підкреслюю, моя точка зору - не треба державі виробляти спирт, йому треба збирати податки. З "Укрспиртом" те ж саме - віддайте в приватні руки, навчіться контролювати, і збирайте податки.

Розмовляв Павло Круглов