За законами джунглів: коли і як відповість Коломойський
Системний тиск на Ігоря Коломойського призвів до його відставки з посади губернатора Дніпропетровської області та здачі інтересів в "Укрнафті". В оточенні екс-губернатора, коментуючи поразку свого боса, цитують Редьярда Кіплінга, асоціюючи Президента Петра Порошенка з Шерханом, і готуються до політичного реваншу - вже цієї осені на виборах у місцеві ради і, цілком можливо, на позачергових виборах у Верховну Раду.
Вчора Президент Петро Порошенко представив у Дніпропетровську нового голову облдержадміністрації Валентина Резніченка. Передача влади відбулася мирно. Але, важливий нюанс - першим заступником при новому губернаторові, як мінімум місяць, буде працювати Святослав Олійник, екс-заступник Коломойського по ДніпрОДА. За словами джерела в оточенні співвласника групи "Приват", це кадрове рішення було узгоджено в Адміністрації Президента, куди Святослав Олійник особисто приїжджав на зустріч з керівництвом країни.
Як будуть розгортатися події в Дніпропетровську - покаже суботній мітинг. Поки ж важливіше зрозуміти, чому Ігор Коломойський так легко здав позиції і коли чекати від нього "відповіді".
Регламент вже нікому нецікавий
Порошенко одночасно з указом про відставку Коломойського підписав закон про зниження кворуму зборів акціонерів підприємств, в яких у держави більшість акцій або є корпоративні права. Тобто, закон, який вибиває з рук Коломойського управлінські козирі на "Укрнафті".
Підписавши цей закон, Президент де-факто став спільником в порушенні ст. 48 Регламенту Верховної Ради, оскільки в парламенті до моменту підписання законопроекту спікером Володимиром Гройсманом був зареєстрований проект постанови про скасування цього закону. Автор проекту постанови - нардеп з групи "Відродження" Віталій Барвіненко.
Барвіненко заявив РБК-Україна, що спікер не мав формального права підписувати законопроект після реєстрації проекту постанови. Ст. 48 говорить, що, у разі внесення проекту постанови, який опротестовує законопроект, прийнятий з порушенням норм Регламенту, спочатку має бути проголосований цей проект. І якщо проект постанови не пройшов голосування, то спікер ВР може підписувати законопроект і відправляти його на підпис главі держави.
В оточенні Президента прекрасно розуміли, що законно обійти цю норму Регламенту неможливо. За даними джерела РБК-Україна в парламентській фракції "Блоку Петра Порошенко" (БПП), щоб провалити проект постанови Барвіненка, готувалися скликати позачергову сесію ВР. Головним організатором цієї ініціативи був призначений київський мажоритарник Юрій Левченко, член партії "Свобода" і старовинний друг сина Президента - нардепа Олексія Порошенка.
Скликання позачергової сесії подавався під приводом необхідності створення тимчасової слідчої комісії (ТСК) Ради для перевірки звинувачень екс-глави Держфінінспекції Миколи Гординенка на адресу вищого керівництва країни.
Але відповідну прес-конференцію, проведення якої в останню хвилину перенесли в інше місце, проігнорували майже всі провідні телеканали країни. Тим самим, перетворивши потенційну інформаційну бомбу на фарс.
Але позачергова сесія не відбулася, тому що організаторам стало зрозуміло - зібрати кворум не вийде. Зокрема, за словами нардепа від "Удару", у його фракції не підтримали ініціативу Банкової, оскільки "Гройсману і так нічого не заважає підписати законопроект". А представники "Самопомічі" і "Народного фронту" в розмовах з кореспондентом РБК-Україна стверджували, що більшості депутатів "фізично немає в Києві".
Порошенко прийняв відставку Коломойського
Один з представників регламентного комітету Ради підтвердив РБК-Україна, що люди з оточення Порошенка намагалися вивести ситуацію з законом кворуму акціонерів у правове поле. "Намагалися скликати наш комітет для розгляду проекту постанови Барвіненка. Але на засідання прийшли лише п'ять осіб. І, розуміючи, що процес ризикує зависнути на невизначений термін, Гройсман плюнув на все, підписав законопроект - і полетів до Німеччини", - сказав член регламентного комітету ВР.
При цьому він визнав, що, "якщо читати регламент досконально, голова ВР, підписавши закон про акціонерні товариства, порушив парламентський регламент". "Але ці дії можна оскаржити тільки в Конституційному суді", - пояснив депутат.
Члени команди Коломойського чудово розуміють, що є юридична щілина, але користуватися нею ніхто не збирається. "За 23 роки я ніколи не бачив, щоб хоч один закон можна було опротестувати в суді. Так, його можна визнати антиконституційним - у Конституційному суді. Але для цього треба збирати підписи, на що піде півроку чи рік", - сказало РБК-Україна джерело в оточенні олігарха.
Джерело також категорично відкинуло можливість якоїсь змови між Порошенком і Коломойським. "Підписати закон, щоб його потім опротестували в суді? Це нісенітниця", - заявив він.
Втім, поки що залишається загадкою, про що говорили Володимир Гройсман та мер Львова Андрій Садовий перед самим відльотом спікера до Німеччини. Садовий публічно визнав факт такої зустрічі в Раді.
Тиск Заходу як ключовий аргумент Порошенка
На Банковій відставку Коломойського представили як компроміс. Але, судячи з усього, ніякого компромісу не було. Навпаки, був тиск на губернатора Дніпропетровської області, у першу чергу, з боку великих західних гравців.
Відставку Коломойського підтримав міністр закордонних справ Німеччини Франк Штайнмайер. Один з представників команди Президента підтвердив РБК-Украина, що підписання закону про "Укрнафту" і відставка Коломойського були ключовими умовами ЄС. "Ратифікація Угоди про Асоціацію України і ЄС німецьким парламентом, а також виділення Європарламентом макрофінансової допомоги в розмірі 1,8 млрд євро стали можливі завдяки двом ключовим обставинам: підписанню закону "про "Укрнафту" і, після всіх подій, що сталися біля офісів "Укртранснафти" і "Укрнафти", персональній відставці Коломойського", - сказав соратник Порошенка.
Крім того, напередодні відставки відбулася зустріч посла США Джеффрі Пайетта з олігархом.
"Я збережу конфіденційність нашої розмови з паном Коломойським. Але він розуміє, як і більшість політичного керівництва України, що обставини і середовище в Україні змінилися. Закон джунглів, який існував за часів Януковича, - це рецепт трагедії і катастрофи для України", - сказав в інтерв'ю посол США відразу після зустрічі з Ігорем Коломойським.
Коломойський в "Укрнафті"
Сам Коломойський за день до своєї відставки в інтерв'ю Financial Times заявив, що, в крайньому разі, "акціонери "Укрнафти" подадуть до суду на НАК "Нафтогаз" і державу Україна на 5 млрд дол. - за 10 млрд куб. м газу, вкрадених "Нафтогазом".
Напередодні в ефірі власного телеканалу "1+1" Ігор Коломойський дав зрозуміти, що "Укрнафта" виплатить дивіденди державі тільки після того, як НАК "Нафтогаз України" віддасть хоча б частину 100-мільярдного боргу. "Підготовка до судового процесу з приводу вищезазначеного боргу триває", - попередив олігарх, додавши, що буде "або мирова угода і взаєморозуміння, або вердикт міжнародного трибуналу".
Але в Адміністрації Президента вважають, що зробили все абсолютно правильно. За словами джерела на Банковій, вони керувалися мотивом: "Жодна людина не може бути вищою за державу".
При цьому, в оточенні Порошенка категорично не вірять у можливість реваншу з боку групи "Приват". Кореспондент РБК-Україна став свідком телефонної розмови одного з нардепів від БПП, який сказав: "Аваков більше не з Коломойським".
Тим самим підтверджується інформація, що циркулювала на початку року, що всі добровольчі батальйони Коломойського перейшли під керывництво міністра внутрішніх справ. Кореспонденту РБК-Україна ніхто з оточення Ігоря Коломойського цю інформацію ні прямо, ні побічно не спростував.
Порвати пащу Шерхану
Джерела в оточенні Коломойського, коментуючи призначення Валентина Резніченка губернатором Дніпропетровської області (а не в. о., як спочатку анонсувалося), стверджують, що довгострокового співробітництва з ним не буде. Призначення Святослава Олійника першим замгубернатора джерела називають "мирною передачею влади, максимум - протягом місяця".
"Ми бажаємо Резніченку, який працював у дніпропетровському відділенні медіахолдингу Ложкіна (глава Адміністрації Президента, - РБК-Україна) успішної роботи", - іронічно сказав РБК-Україна один з членів команди дніпропетровського олігарха.
У той же час, тут, для розуміння ситуації, рекомендують перечитати казку "Мауглі" Редьярда Кіплінга. "Там був такий типаж - Шерхан. Він вийшов на полювання, у нього прокинувся апетит. Але в підсумку людина розірвала Шерхану рот. І, якщо асоціювати людини з народом України, то рано чи пізно народ України порве пащу Шерхану. Коли підросте", - підкреслило високопоставлене джерело з близького кола Коломойського, давши зрозуміти, що вони не мають наміру розхитувати ситуацію в Дніпропетровській області.
Впевненість у майбутній поразці Порошенка в оточенні Коломойського обґрунтовують соціологією. "У "Народного фронту" рейтинг 5%, а у Петра Олексійовича - 15%. І чим далі - тим гірше... Ефективно керувати країною і будувати вертикаль влади, маючи таку підтримку, просто неможливо. У країні, яка повалила Януковича, не моргнувши оком, думаю, не вийде", - переконаний представник команди екс-губернатора.
Повна версія інтерв'ю Ігоря Коломойського "1+1"
Також в команді Коломойського задумалася про створення власної політичної сили. "Природно, це буде патріотична партія, створена за типом "Самопомічі", яка збере туди кращих людей", - повідомило джерело з оточення екс-губернатора, особливо підкресливши, що сам Коломойський може "не бути навіть членом політради цієї партії".
Можливо, що ця партія вийде на політичну сцену вже цієї осені під час виборів у місцеві ради і можливих позачергових виборів у Раду. "Я чув від двох лідерів парламентських фракцій, що єдиний вихід для Петра Олексійовича в ситуації, щоб якимось чином каталізувати невдоволення - дострокові парламентські вибори восени", - сказало РБК-Україна джерело з оточення олігарха.
Фото: "Апостроф"