ua en ru

Закон про місцеві вибори вийшов на фінішну пряму

Закон про місцеві вибори вийшов на фінішну пряму Президент Петро Порошенко і прем'єр Арсеній Яценюк зливаються в єдиний блок і в серпні поділять округи
Парламент вийшов на фінішну пряму у прийнятті нового закону про місцеві вибори в Україні. Голосування по законопроекту №2831-3 відбудеться сьогодні, 2 липня. Але переговори щодо остаточної редакції закону тривають, як і переговори між політичними силами щодо спільного походу на вибори.

Парламент вийшов на фінішну пряму у прийнятті нового закону про місцеві вибори в Україні. Голосування по законопроекту №2831-3 відбудеться сьогодні, 2 липня. Але переговори щодо остаточної редакції закону тривають, як і переговори між політичними силами щодо спільного походу на вибори.

Законопроект №2831-3 Руслана Князевича ("Блок Петра Порошенка", БПП) передбачає т. зв. німецьку виборчу систему. Політичні партії чи блоки висувають свого кандидата до місцевої ради на певному окрузі. Кількість голосів, відданих за усіх кандидатів до місцевої ради від окремої політичної сили, підсумовується - і таким чином утворюється результат на виборах.

Виборці не можуть голосувати окремо за певного кандидата і окремо за політичну силу. Список до місцевої ради від певної політичної сили формується так: першим у списку опиняється кандидат, який отримав найбільшу кількість голосів виборців.

Перемога кандидата в окрузі зовсім не означає проходження до місцевої ради. Щоб потрапити до органів місцевого самоврядування, треба перемогти у великому окрузі чи набрати велику кількість голосів. Переможці на малих округах можуть до ради так і не потрапити.

Крім того, встановлюється виборчий бар'єр для політичних партій - 5%, для блоків - 7%. Вибори мерів великих міст відбуватимуться у два тури.

1500 поправок без суттєвих змін

Від першого до другого читання законопроекту нардепи запропонували близько 1500 - технічних та суттєвих поправок. На засіданні профільного парламентського комітету нардепам роздали цілі талмуди, які дехто із членів комітету просто залишив на столі.

Тільки від "Самопомочі" до законопроекту було запропоновано близько 300 поправок. Інші фракції старалися в цьому плані також не відставати.

"Ємець (Леонід Ємець, "Народний фронт", буде балотуватись на посаду мера Києва, - РБК-Україна) запропоновував 120 поправок. Чи не кожну статтю законопроекту він пропонує замінити статтею із його законопроекту (законопроект №2831-2). Ледовських (Олена Ледовських, "Народний фронт", - РБК-Україна) також запропонувала 170 поправок, але практично всі вони технічні", - сказав РБК-Україна один із членів комітету.

Попри таку велику кількість поправок, суттєвих змін до законопроекту не передбачається. Фактично їх і не може бути, бо цього не передбачає процедура підготовки до другого читання.

Робоча група надала комітету пропозиції, узгоджені з Радою коаліції.

Зокрема, йдеться про те, що після добровільного об'єднання громад ЦВК має призначити нові "перші місцеві вибори" за пропозицією облради.

Також пропонується, щоб кількісний склад місцевої ради залежав від кількості виборців: від 1 млн виборців - 100 депутатів, від 2 млн виборців - 120 нардепів. Кількість територіальних виборчих округів в багатомандатному окрузі може дорівнювати загальному складу відповідної ради.

Партії приймають рішення про участь у виборах їхніх місцевих організацій, а також про утворення виборчого блоку. Остаточне рішення про утворення виборчого блоку прийматиметься на міжпартійному з'їзді і буде обов'язковим для місцевих організацій партій, що входять у блок. Місцеві організації партій будуть змушені погоджувати висунутих кандидатів із центральним партійним керівництвом.

Передбачається і скорочення терміну формування територіальних виборчих комісій. У містах, де вибори відбуваються у два тури, для другого туру будуть утворені нові дільничні комісії із представників обох кандидатів.

Всі ці правки узгоджені профільним комітетом Ради.

Спроби позбутися "УКРОПу" і "Самопомочі"

Не знайшли підтримки поправки, запропоновані окремими фракціями. Так, не пройшла пропозиція "Батьківщини" щодо імперативного мандату.

Також пропонувалось, щоб у виборах до місцевих рад могли брати участь тільки партії, які зареєстровані не пізніше ніж за 365 днів до дня виборів. Тобто, такий собі привіт партії "УКРОП" Ігоря Коломойського.

Була пропозиція, щоб ЦВК скасовувала реєстрацію усіх кандидатів від партій, що висунули кандидатів в менше ніж 2/3 областей України, менше ніж 2/3 районів кожної області та в менше ніж 2/3 міст обласного значення. Це вже привіт партії "Самопоміч", яка не планує брати участь у місцевих виборах по всій Україні.

Нардепи не визначилися щодо т. зв. гендерної поправки, яка передбачає квоту 30% жінок серед кандидатів від кожної політичної партії. "30% жінок кандидатів - це дуже багато", - вирішила більшість депутатів у профільному комітеті.

Андрій Ільєнко ("Свобода") запропонував знизити виборчий бар'єр для політичних партій до 3%. Але і ця поправка не була підтримана.

Ільєнко сказав РБК-Україна, що "Свобода" планує самостійно йти вибори. Можливо тому, депутата хвилює високий виборчий бар'єр.

Блокування БПП і "Народного фронту"

Разом із переговорами щодо норм виборчого законодавства, йдуть і переговори щодо спільного походу на вибори.

Так, єдиним блоком на вибори підуть БПП та "Народний фронт". "Ми домовились йти на вибори одним блоком, під одною назвою, але як він називатиметься ще не вирішили", - розповів РБК-Україна на правах анонімності нардеп від "Народного фронту".

Але в БПП заперечують остаточні домовленості з "Народним фронтом". "Це лише напрямки переговорів", - сказав нардеп від БПП Вадим Денисенко.

"УДАР" Віталія Кличка ще вагається - йти самостійно чи об'єднуватись з блоком Порошенка та Яценюка. "На цих виборах "УДАР" найбільше цікавить крісло мера столиці", - зазначив нардеп.

В БПП і в "Народному фронті" сумніваються, що Віталій Кличко має залишитися мером Києва. "Він тісно пов'язаний із Фірташем і Льовочкіним, навіщо нам все це... Всі ці незаконні будівництва. За нього в Києві в позитивну сторону фактично нічого не змінилося", - сказав РБК-Україна нардеп від "Народного фронту".

Зважаючи, що його колега по фракції Леонід Ємець вже заліпив Київ своєю передвиборчою рекламою, Кличко може не очікувати на підтримку партії Яценюка-Турчинова.

"Самопоміч", "Радикальна партія" Олега Ляшка, "Опозиційний блок" та "Батьківщина" йдуть на вибори самостійно.

"Ми ("Самопоміч") для них (БПП і "Народного фронту") - головний конкурент і вони нас будуть мочити", - сказав РБК-Україна нардеп від "Самопомочі".

Нардеп від "Батьківщини" сказав РБК-Україна, що рейтинги його партії зростають. "Ми робили власні заміри - в нас вже 12%. Якщо раніше ми раділи б отримавши 10 % по Україні, то вже зараз ми на це не згодні", - сказав депутат.

А в "Опозиційному блоці" впевнені, що їх витягне "розкручений бренд".

Тим часом, Президент Петро Порошенко тісно опікується місцевими виборами. За словами нардепа від БПП, 30 червня ввечері глава держави зустрічався з нардепами-мажоритарниками із БПП та доручив вести місцеві вибори на їхніх округах.

"Ми маємо також рекомендувати мерів міст в межах нашого округу", - уточнив мажоритарник від БПП.

В той же час, згідно з домовленостями між БПП та "Народним фронтом", одній партії відходять ті округи, де перемогли їхні мажоритарні. Інші округи будуть ділитися "відповідно до соціології"

"По інших округах ми ще не домовились, будемо бачити, де в кого яка підтримка", - сказав РБК-Україна нардеп від "Народного фронту".

В БПП прогнозують, що остаточний розподіл округів відбудеться в серпні.