Юрій Дерев'янко: "Ефективність роботи ТСК з розслідування загибелі Музичка залежить від бажання ГПУ надати нам повну інформацію"
РБК-Україна: Комісія вже довгий час працює, які висновки з її роботи ви б зробили?
Юрій Дерев'янко: Ми вже зробили попередній звіт. Можна зробити попередній висновок такий, що ГПУ, зі слів заступника генпрокурора, не з усім погодилась, отримавши висновок внутрішнього розслідування і призначила додаткове службове розслідування.
Генеральна прокуратура ініціювала 27 різних експертиз і найближчими днями вони почнуть отримувати їхні результати. Вони хочуть зробити таку комплексну експертизу по відтворенню всього того, що відбулося на підставі тих експертиз, які вони отримають для того, щоб ототожнити і дати висновок чи взагалі все те, що було зі слів свідків, зі слів бійців «Соколу» і відповідно до експертних висновків експертів, чи взагалі це могло чи не могло бути.
Під час роботи ТСК ми виявили, на мій погляд, двох важливих свідків, які вважали, що вони щось знають і боялися говорити чи не хотіли говорити. В результаті роботи ТСК, яка постійно здійснюється публічно, вони прийшли, і адвокат рекомендував цим людям не давати свідчення публічно і піти до Генпрокуратури. Тим більше, що начальник слідчого управління ГПУ під стенограму чітко сказав, що він забезпечить всі необхідні заходи безпеки, в тому числі, і засекречення цих матеріалів, якщо буде потрібно.
РБК-Україна: Яким чином громадськість може залучити до проведення експертиз незалежних експертів, які приймають участь у роботі ТСК?
Юрій Дерев'янко: Представники громадськості мають або письмово звернутися в ТСК, або і в ГПУ, і в ТСК, щоб комісія розуміла, що процес пішов - і ми зможемо тоді проконтролювати. Мало того, громадськість може делегувати експертів, а потім через ТСК ініціювати контроль за їхнім залученням. Це не проблема.
РБК-Україна: На останньому засіданні ТСК щодо проекту проміжного звіту виникла ціла дискусія.
Юрій Дерев'янко: Як голова ТСК я завжди намагаюсь не допускати політизації. Коли ми говорили про звіт, то була спроба певних членів ТСК починати робити оцінку дій ГПУ, МВС тощо. Члени комісії, які мають інші політичні погляди, почали дуже інтенсивно захищати очільників цих правоохоронних органів. На жаль, це перейшло в таку політичну площину.
На цьому етапі всі вони обіцяють, що щось зроблять, всі частково дають матеріали, частково не дають. ГПУ взагалі практично нічого не дає. Все це ми відобразили у тому основному звіті, який ми поки що прийняли за основу.
На мій погляд сьогодні дуже важливо продовжити роботу ТСК, а не заблокувати її на цьому етапі через те, що ми зараз будемо давати якісь оцінки.
В мене тут зібрані підписи (показує документ) під проектом звіту, який був прийнятий за основу. Якщо більше половини членів ТСК не підпишеться, то цей звіт вважається таким, який ніхто не ухвалив. Тому підписи зібрані під проектом попереднього звіту, який не включає політизацію. Сьогодні немає тільки підпису (нардепа від ПР Владислава) Лук'янова і ми будемо зараз подавати на реєстрацію в Верховну Раду для того, щоб роботу ТСК продовжити. Я думаю, що це може бути проголосоване 29 квітня.
РБК-Україна: Як ви оцінюєте висновок, який надало юридичне управління Верховної Ради щодо права прокуратури відмовити ТСК у наданні матеріалів справи і результатів експертиз?
Юрій Дерев'янко: Він не витримує жодної критики. Юридичне управління сказало, що це знаходиться поза межами законодавчого регулювання. Юридичне управління підтримало прокуратуру відповідно до рішення Конституційного суду, на який вони посилаються.
Ми говоримо те, що ТСК складається з людей, які мають права депутата Верховної Ради, і якщо закон про ТСК був заблокований КСУ, то ніхто не відміняв закон «Про статус народного депутата», яким передбачено, що народний депутат має право звертатись, отримувати відповідні документи. Тим більше, що в даному випадку звертається не один, а 10 народних депутатів, або, як мінімум шість, тому що в нас завжди є кворум і завжди є більшість.
Мова йде про те, що всі ніші звернення від ТСК ми розцінюємо, як звернення від групи народних депутатів, які мають від Ради завдання вияснити всі обставини загибелі Олександра Музичка.
РБК-Україна: ТСК дійсно зможе вияснити всі обставини смерті Музичка? Досвід показує, що робота парламентських ТСК, як правило, не дає результатів.
Юрій Дерев'янко: Я, як голова ТСК, не можу цього сказати до завершення роботи комісії. Я вважаю, що в нас є завдання забезпечити об'єктивність, максимальну прозорість і відкритість цього процесу, що нам поки що вдається зробити, дати можливість всім сторонам висловити свої зауваження, фахові запитання і в результаті ми побачимо, що ми будемо мати.
Ви чудово розумієте, що ВР не може стати слідчим органом, але депутати - члени комісії здійснюють парламентський контроль. Тому ми повинні здійснювати його в такий спосіб, щоб переконати ГПУ розкрити частину інформації.
РБК-Україна: Наскільки я розумію, у тому звіті немає вимоги, щоб на ТСК чи у парламенті звітував генпрокурор Олег Махніцький.
Юрій Дерев'янко: Ми будемо викликати на комісію генпрокурора тоді, коли будемо розуміти, що ми маємо до нього питання. Поки що таких питань немає. Слідство курують профільні заступники і начальник слідства.
Ми можемо викликати кого завгодно, але на всі питання все рівно буде відповідати начальник слідства, який буде передавати записки чи довідки керівнику. В будь-якому випадку, відповіді на всі специфічні питання набагато ефективніші, коли відповідає той, хто має більший об'єм інформації.
РБК-Україна: Наскільки сьогодні в рамках слідства добре співпрацюють МВС і ГПУ?
Юрій Дерев'янко: МВС надало всі матеріали, які могло, і в принципі досить відповідально ставиться до того, щоби на засіданні комісії були особи, яких викликають.
ГПУ, оскільки вона має зараз більший обсяг роботи, фактично все перепровіряє з самого початку, і за нею власне розслідування кримінальної справи за ст. 115 (умисне вбивство). Також ГПУ розглядає дві версії - умисне вбивство і смертельне поранення, яке наніс сам собі Музичко.
Тому у ГПУ більший обсяг інформації, але вони нам поки що нічого не дають. Чи ми задоволені цим? Поки що ні.
РБК-Україна: А Ви сподівалися, що буде інакше?
Юрій Дерев'янко: Ми бачили роботу слідчих комісій, коли взагалі ніякого документу ніхто нікому не дає, навіть депутати не ходять на слідчі комісії. Поки що вдається переконати депутатів, що на комісію треба ходити. Але депутати задають питання, мовляв, ГПУ не збирається нам взагалі нічого давати, то який сенс цієї комісії?
Певний сенс є хоча би в тому, ми за рахунок публічності даємо можливість перебороти страх перед системою людей, які можуть бути корисними, щоб пролити світло на те, що реально відбулося.
РБК-Україна: Чи проголосують народні депутати 29 квітня за продовження діяльності ТСК? І чи треба буде потім ще продовжувати термін діяльності ТСК?
Юрій Дерев'янко: Все залежить від того, наскільки ГПУ матиме бажання дати нам повну інформацію. Якщо це буде швидко і ефективно, тоді ми зможемо за місяць закінчити. Якщо це так, як це є зараз, тоді я не знаю.
Я переконаний, те, що сталося там мало б цікавити кожного народного депутата.
РБК-Україна: Як ви оцінюєте роботу в ТСК депутатів від опозиції?
Юрій Дерев'янко: Вони ходять, бо для них це є гарною нагодою покритикувати владу. Тому що версії - або проти міністра внутрішніх справ, або, фактично, підтверджують фаховість працівників цього міністерства.
Спілкувалась Тетяна Шпайхер