Юрій Давидов: креативний топ-менеджер "Креативу"
Кіровоградський агрохолдинг "Креатив" фактично є банкрутом. Це очевидно, і мало хто в цьому сумнівається. Політичні потрясіння в Україні останніх років і глибока девальвація гривні, безсумнівно, сприяли падінню "Креативу". Але це не єдина причина, по якій компанія швидко пройшла шлях від еталона індустрії до банкрута. Яка роль власників і керівників у падінні компанії?
До недавнього часу основними власниками агрохолдингу були народний депутат Станіслав Березкін і його сім'я. Молодшим партнером Березкіних був Юрій Давидов, який власне керував бізнесом протягом багатьох років. Давидова багато хто заслужено вважає талановитим фінансистом і чарівною людиною, тоді як інші вважають його людиною, схильною до авантюр і афер.
Восени 2015 року Березкіни і Давидов продали масложировий бізнес групі приватних інвесторів (Артур Гранц і Рисбек Токтомушев). Незадовго до продажу Давидов чомусь покинув пост глави компанії. Незабаром після покупки компанії, нові власники розкрили безліч проблем з фінансовою звітністю і нестачами активів. Пішли кримінальні справи, фабула яких зводиться до того, що керівництво "Креативу" присвоїло собі гроші банків.
Березкіни у всьому звинувачують Давидова, який керував бізнесом. Юрій Давидов все заперечує, наголошуючи, що при ньому все було добре. Нові власники Креативу звинувачують і Березкіних, і Давидова в підробці фінансової документації та присвоєнні кредитних коштів банків, тобто в банківському шахрайстві. Одним словом, історія досить заплутана.
Один із співробітників банків-кредиторів "Креативу" говорить про існування звіту аудиторів компанії "Делойт", в якому чорним по білому написано, що "Креатив" подавав у банки фальшиву звітність про свої доходи та активи. Завищення обсягу доходів і активів було необхідно для отримання більшого обсягу грошей з банків, а також для приховання недостач перед акціонерами та контролюючими органами.
У бесідах без мікрофона Березкіни зізнаються, що не вникали в бухгалтерію компанії і не займалися щоденним операційним управлінням. Це вони вважають своєю головною помилкою, через яку вони втратили компанію. На думку Березкіних, саме Давидов поставив «на потік» підробку фінансової звітності для банків. При Давидові фальсифікації звітності "Креативу" для банків набули системного та тотального характеру.
Нові акціонери "Креативу" відмовилися від коментарів, пославшись на те, що багато з запитуваної нами інформації є предметом поліцейських розслідувань і судових процесів.
Опитані нами банкіри визнають, що особою "Креативу" в банківському співтоваристві був Давидов. Вірили банкіри його цифрам. І гроші вони видавали йому, а не Березкін. У той же час, при видачі кредитів від державних банків, скоріше за все, не обійшлося без політичного впливу Станіслава Березкіна. Хоча в ЗМІ згадувалися непідтверджені чутки про те, що Давидов побудував систему корумпування працівників банків-кредиторів (згадуються такі банки, як "Ощадбанк" і "Укрсоцбанк").
Звичайно ж, слабо віриться, що Березкіни нічого не знали про фальшиву фінансову звітність. Але питання не стільки в тому, хто знав про фальсифікації, скільки в тому, хто здійснював фальсифікації, хто підписував документи, хто давав вказівки все це робити. І тут, звичайно, Юрію Давидову відпиратися складно, оскільки Креатив роками «годував» банки фальшивими цифрами про свій фінансовий стан.
Тоді виходить, що успішний агрохолдинг "Креатив" - це просто міф, який колись був створений Юрієм Давидовим за допомогою фальшивої фінансової звітності та позикових грошей. А зараз цей міф розсипався, тому що з "Креативу" пішов Давидов і банки перестали кредитувати "Креатив".
Історія агрохолдингу "Креатив" ще раз підтверджує, що у будь-якого зльоту і у будь-якого падіння є причина. Креативність топ-менеджера - важлива запорука успіху. Але креативність топ-менеджера в підробці бухгалтерії завжди, в підсумку, веде до падіння і топ-менеджера, і компанії.