Юлія Тимошенко виходить на вулицю: в Україні знову починають активно добиватися перевиборів
З 15 листопада Юлія Тимошенко і очолювана нею партія "Батьківщина" починають проводити у Києві масові акції протесту. У вівторок вона планує вивести людей під Нацбанк і адміністрацію президента. Вимоги "Батьківщини" умовно поділяються на соціальні і політичні, кінцева ж мета - домогтися перевиборів парламенту і, можливо, президента.
Перевиборів Ради буде домагатися і Михайло Саакашвілі, який оголосив про створення нової партії, але ні з ким з діючих політичних сил погоджувати свої дії не має наміру.
Акції протесту і вимоги перевиборів - все це частини плану з дестабілізації ситуації в Україні і зміни зовнішньополітичного курсу країни, а розроблений цей план в Росії, впевнені у Службі безпеки України.
Про те, чи чекати нового витку політичної кризи в Києвінаступного тижня, у матеріалі РБК-Україна.
Місце зустрічі змінити не можна
Останні два тижні в партії "Батьківщина" активно обговорюють сценарії акцій протесту, які повинні розпочатися 15 листопада. За попередніми даними, в цей день "Батьківщина" виведе дві колони. Одна, з числа вкладників банків, відправиться до Національного банку України, друга - в основі якої представники профспілок та вчителі - відправиться на Банкову, до Адміністрації президента. У партії розраховують, що на вулицю їм вдасться вивести не менше 10 тисяч людей.
Про те, що 15 листопада "Батьківщина" почне участь в акціях протесту, Юлія Тимошенко попередила заздалегідь. 31 жовтня, на погоджувальній раді голів фракцій і парламентських комітетів, вона заявила: "Батьківщина" стане поруч з ними (вкладниками банків, - ред.) і буде захищати їхні інтереси. Ми підтримуємо вимоги ошуканих вкладників і підтримуємо проведення всеукраїнської акції протесту 15 листопада, якщо влада не виконає вимоги їх ультиматуму", - заявила вона. Як відомо, головна вимога ультиматуму - відставка голови НБУ Валерії Гонтарєвої.
Про свою підтримку вчителів лідер "Батьківщини" заявила місяць тому на Форумі працівників середньої освіти, який пройшов у Білій Церкві, де було прийнято звернення до президента, прем'єр-міністра та Верховної Ради. "Ці вимоги дуже прості. По-перше, початкова заробітна плата вчителя повинна бути не менше, ніж у поліцейських, суддів, чиновників, працівників корумпованих державних корпорацій. По-друге, вчителі наполягають на підвищення їх статусу в суспільстві - не принижувати, не робити жебраками, не звільняти директорів шкіл кожні п'ять років. По-третє, вчителі підняли питання незахищеності дітей у школі і вимагають забезпечити учнів 1-4 класів шкільним харчуванням і повернути до шкіл медпрацівників", - заявила тоді Юлія Тимошенко.
І ось тепер, з усіма цими вимогами "Батьківщина" виводить людей на вулицю. Але вони, як повідомляють джерела в партії, - не єдині. Піднімаючи народ, Юлія Тимошенко і її соратники переслідують мету більш глобальну. "Ми будемо вимагати перевиборів парламенту і дострокових виборів президента", - заявило одне з джерел РБК-Україна. Водночас є інформація, що партія може і не вступити зараз у відкрите протистояння з президентом Петром Порошенком. Як варіант - ця заява може прозвучати не від "Батьківщини", а від інших учасників акцій протесту, але при повній підтримці і схваленні Юлії Тимошенко та її прихильників.
Доносити свої вимоги учасники акцій протесту мають намір до 21 листопада. Як відомо, саме в цей день три роки тому почався Євромайдан, який переріс у Революцію гідності, наслідком якої стала зміна влади в Україні.
Українці бачили багато акцій на Майдані, які в основному закінчувалися у раніше обумовлений з місцевою владою час. Цілком можливо, що і цього разу прихильники Юлії Тимошенко "постоять, постоять та й підуть". Але цього разу ситуація може бути іншою. "Ми можемо вийти на Майдан, розбити намети і вимагати виконання своїх вимог", - заявили РБК-Україна у "Батьківщині". Співрозмовник в партії додав, що 21 листопада до акції Юлії Тимошенко можуть приєднатись "праві" і бійці добровольчих батальйонів. У той же час, наприклад, в «Азові» запевняють, що поки не збираються виходити на акції протесту. «Чутки постійно ходять про якісь там акції всяких політичних сил. Якщо вийдуть люди, і буде необхідність їх підтримати, то ми підтримаємо, але поки нічого не планували. Політичні партії ми навряд чи (підтримаємо, - ред.). Але якщо люди будуть збиратися, щоб домогтися якоїсь соціальної справедливості, то таких людей ми підтримаємо завжди», - заявив РБК-Україна голова штабу цивільного корпусу «Азов» Назар Кравченко.
Варто зазначити, що на момент написання замітки, за інформацією РБК-Україна, яку ми отримали у Департаменті суспільних комунікацій Київської міської держадміністрації, на 21 листопада у мерії є тільки два повідомлення про проведення масових акцій до Дня Гідності і Свободи. Їх подали дві громадські організації: "Коаліція учасників Помаранчевої революції" та "Розвиток заради майбутнього". У першій заявці прописано кількість учасників - 10 000.
Тримають зло на владу
Тему захисту вкладників, вчителів, а заодно і вимога знизити тарифи відстоює не тільки "Батьківщина", але і партія "За життя" Євгенія Мураєва та Вадима Рабіновича. Вони влаштовують акції під Нацбанком з початку цього тижня, а акцію проти підвищення тарифів у Києві та усіх обласних центрах, обіцяють провести 19 листопада. Очевидно, що 15 листопада прихильники цих двох політичних сил зустрінуться у Нацбанку.
До речі, у "Батьківщині" підозрюють, що активісти партії "За життя" користуються їхніми напрацюваннями і навіть презентаціями. Чи так це насправді, сказати важко, але те, що, говорячи про тарифи, висуваючи вимоги зміни глави Нацбанку, Мураєв і Рабінович розбивають монополію Тимошенко на використання цих соціально чутливих тем у своїй риториці - факт.
Збіг поглядів вони демонструють і на питання зміни влади в Україні. "Я - за негайні перевибори, безумовно, але Майдан - це не наш, я б так сказав, політичний майданчик. Давайте ми краще біля Нацбанку. Можемо піти до Адміністрації президента, Кабміну, - розповів РБК-Україна Вадим Рабінович. - Я взагалі ні з ким нікуди не поєднуюсь, ми йдемо своєю дорогою, але я все більше і більше дивлюся, що те, що робить нинішня влада, може бути і вимагатиме об'єднання абсолютно всіх здорових людей для того, щоб закінчити з цією вакханалією крадіжки і пограбування держави. Ми займаємося своїми справами, Тимошенко - своїми, але сама ідея того, що ми більше терпіти це не можемо, об'єднує усіх" .
"Праві" дійсно будуть виходити на Майдан. Організатором акції 21 жовтня виступає комітет революційних організацій, в числі яких "Правий сектор", Комітет визволення політв'язнів, "Білий молот", "Чорний комітет", "Новий вогонь", УНСО. Вони пропонують приходити на Майдан "з шинами і смолоскипами". "Нагадаємо владі, що ми її судді. Нагадаємо, що немає такої влади, яка могла б керувати українцями без їх на те згоди. Нагадаємо ворогам, що вони рано забули свій острах, рано почали піднімати голову. Революція не закінчена, ми нічого не забули і не пробачили. Ми завершимо свою справу", - написала на своїй сторінці у Фейсбук секретар "Нового вогню" Вікторія Резніченко.
У той же час, націоналісти досить обережно говорять про блокування з "Батьківщиною" на Майдані. "Тактично, ми готові до об'єднання з будь-якою, що стоїть на державницьких засадах, патріотичною силою, яка разом з нами буде виступати за повалення нинішнього режиму внутрішньої окупації", - заявив РБК-Україна прес-секретар "Правого сектора" Артем Скоропадський.
Прийшов "Шатун"
Щоб Юлія Тимошенко стала серйозним подразником для Петра Порошенка у ці дні, крім організацій акцій протесту, їй необхідна підтримка політичних сил, які мають більшу вагу, ніж націоналісти або ситуативні союзники з числа колишніх представників "Опозиційного блоку". Ним міг би стати Михайло Саакашвілі, який зовсім недавно перестав бути главою Одеської облдержадміністрації і поступово вживається у роль відкритого опонента чинної влади.
Сьогодні Саакашвілі заявив, що створює партію, яка буде домагатися переобрання Ради. "Ми будемо створювати нову широку політичну силу, платформу нових сил. Метою нашої партії є зміна існуючої так званої політичної еліти, а насправді бариг і покидьків суспільства, які контролюють Раду, прем'єр-міністрів і всі гілки влади в Україні. Нашою метою є дострокові парламентські вибори", - заявив Саакашвілі. За його словами, до списку нової партії не зможуть потрапити ті, хто провів більше одного терміну у Верховній Раді або пробув більше двох-трьох років на посаді у виконавчій владі. Але, що ще важливо - він не має наміру блокуватися з партіями і погоджувати з ними свою повістку. Поширюється це на Юлію Тимошенко.
Ще не провівши акції протесту Тимошенко, "За життя", "праві" вже, фактично, отримали відповідь на них з боку української влади.
Сьогодні начальник департаменту захисту національної державності СБУ Анатолій Дублік дав зрозуміти, що акції 15 і 19 листопада інспіровані Росією, а їх справжня мета - зірвати надання Україні безвізового режиму. Акції у зазначені дні Дублік пов'язав з планом "Шатун", про який стало відомо після того, як українські хакери, за їх словами, отримали доступ до електронної пошти помічника президента РФ Владислава Суркова. "Метою плану є внутрішня дестабілізація. Це організація дострокових парламентських виборів у нашій державі з метою приведення до влади і посилення проросійських сил у новому парламенті та виключно з перспективою ревізії європейського курсу і зміни зовнішнього політичного вектора нашої держави ... Старт зазначених активних дій запланований на 15 листопада з всеукраїнської акції протесту банківських вкладників ", - зазначив Дублік..
Якщо слідувати логіці, то і Михайло Саакашвілі також є частиною плану з дестабілізації ситуації в Україні, оскільки вимагає перевиборів парламенту. Відмовлятися від своїх планів на 15 листопада у "Батьківщині" не мають наміру. "Вкладники однозначно вийдуть на мітинг", - говорить джерело в партії. Втім, це вже не важливо. Петро Порошенко, судячи з усього, знайшов виправдання можливої відмови країн ЄС надати Україні безвізовий режим в цьому році.