Юлія Ковалів: Вихід з міністерства був усвідомленим рішенням
Сьогодні на своєму позачерговому засіданні Кабінет міністрів прийняв відставку першого заступника міністра економіки та торгівлі Юлії Ковалів. В її компетенцію входили питання енергетики, приватизації, реформи корпоративного управління та дерегуляція.
Новим першим заступником міністра став Максим Нефьодов, курирував у міністерстві напрямок держзакупівель. Своє несподіване звільнення в інтерв'ю РБК-Україна Юлія Ковалів називає "виваженим кроком". За її словами, вона пішла у відставку для того, щоб зайнятися поліпшенням інвестиційного клімату в країні.
Про нову роботу, причини звільнення, стосунки з першим віце-прем'єром і міністром МЕРТ Степаном Кубивым, а також про успіхи і невдачі в МЕРТ Ковалів Юлія розповіла РБК-Україна у своєму першому інтерв'ю після відставки.
РБК-Україна: Звільнення – це була ваша ініціатива?
Юлія Ковалів: Так, я пішла за власним бажанням.
РБК-Україна: Що підштовхнуло вас до цього рішення?
Юлія Ковалів: Я не йду глобально з проекту, який я називаю "Ми змінюємо країну". Нехай це може бути пафосно звучить, але, тим не менше це так. Ми за два роки зробили дійсно дуже багато. І, якщо ми зараз хочемо, щоб наша економіка росла, збільшувалась соцвидатки, то нам потрібні якісні інвестиції.
РБК-Україна: І це те, чим ви плануєте тепер займатися?
Юлія Ковалів: Так. Тепер я буду керівником офісу Національного інвестиційного агентства. Ми будемо працювати з великими інвесторами, залучати їх у країну. Ми розуміємо, що без цього наша економіка обмежена в зростанні. Це дуже важливо.
Є дві речі, до яких ми будемо докладати зусилля. Перше – це безпосередньо супровід, допомога інвесторам, інвестиційним проектам. Друге – це ключові віхи щодо зміни законодавства, які зараз є перешкодами для інвесторів. Я маю на увазі зміну корпоративного законодавства, закон про концесії, закон про приватизацію.
РБК-Україна: Але, будучи першим заступником міністра економіки, у вас було більше можливостей впливати на зміни у законодавстві, що на посаді глави Нацагентства...
Юлія Ковалів: І так, і ні. З одного боку - так, з точки зору внутрішньої бюрократії, більше можливостей. З іншого боку, коли ти всередині системи, ти дуже багато займаєшся поточною роботою, яка не дозволяє сконцентруватися на одному-двох пріоритетах.
РБК-Україна: Коли ви прийняли для себе рішення піти? Воно ж не було ситуативним?
Юлія Ковалів: Ні, звичайно це не спонтанне дію. Такі рішення не можуть прийматися за ніч. Це було усвідомлене рішення, обдумане, і не сьогоднішнього дня. І з міністром ми його кілька днів обговорювали.
РБК-Україна: Говорять, що причина вашої відставки - внутрішній конфлікт з міністром економіки Степаном Кубивым, і розбіжності у поглядах на роботу. Це так?
Юлія Ковалів: Я з міністром пропрацювала більше, ніж півроку. Подивіться на інших заступників з інших команд, які йшли в перший тиждень або два після приходу в уряд нових людей.
РБК-Україна: тобто, конфлікту у вас немає?
Юлія Ковалів: Немає.
РБК-Україна: Ви сказали, що дуже багато зроблено за два роки. Але, все одно економіка країни далека від ідеалу. Що ви вважаєте своїми професійними успіхами?
Юлія Ковалів: Давайте я тоді буду говорити з позиції майже двох з половиною років, після Майдану, коли я працювала на різних посадах в державному апараті. Я б сказала, що дуже серйозним кроком була реформа ринку газу, починаючи від закону, який ми ще писали, будучи в НКРЭКУ (закон «Про ринок природного газу, - ред.), тарифної політики, яку ми всі разом зробили, закон про регуляторі, який Рада нарешті прийняла. Це дуже великий блок, яким я на тій чи іншій посаді займалася два з половиною роки.
Другий момент, який хотілося б відзначити, - початок реформи держкомпаній. Перший крок корпоративної реформи «Нафтогазу», який був зроблений, я вважаю, це теж дуже великий успіх. І дуже важливо, щоб реформа держкомпаній і в майбутньому залишалася пріоритетом, з огляду на кілька чинників, перший з яких - дуже велика роль держкомпаній у сьогоднішній економіці України. Відповідно, змінюючи їх, ми збільшуємо їх ефективність, змінюємо підходи до роботи, боремося з корупцією. Це ціла купа питань, який ми вирішимо лише однією цією реформою. І тут у нас є багато позитиву. Буквально тиждень тому на засіданні уряду я доповідала про тих нормативних актах, які дали старт формування наглядових рад в держкомпаніях. І це насправді дуже важлива реформа, яку ми розпочали. І дуже важливо, щоб темп цієї реформи не сбавлялся, і вона не йшла з радарів уряду.
Третє, мені здається, найважливіше, що ми зробили за два з половиною роки, це почали міняти антимонопольне законодавство. Насправді це ще одна велика проблема нашої економіки – відсутність достатнього рівня конкуренції. Скажу ще про один важливий законопроект, який я дуже сподіваюся до кінця року буде проголосований мінімум у першому читанні – це закон, який буде змінювати корпоративне управління в приватному секторі. Це закон про товариства з обмеженою відповідальністю. Це продовження всієї корпоративної реформи, поліпшення корпоративної культури, регулювання бізнесу всередині країни. Я буду і далі продовжувати цей закон просувати, і я сподіваюся, що ми його підтримають.
РБК-Україна: А що вам не вдалося?
Юлія Ковалів: Недоробили нове законодавство по приватизації. Там є багато напрацювань, але поки воно не вийшло. Це дуже важлива річ, яку треба прийняти. Не встигли доробити новий закон концесії. Але я теж особисто і далі буду ним займатися. Ми повинні його доробити спільно з ЄБРР та прийняти у Верховній раді, тому що це ще один важливий механізм залучення інвестицій у ті сектори, в ті активи, які ми продавати не будемо. Не встигли, він у процесі. Що ще не вдалося? Хотілося б, щоб державні компанії прийшло більше нових людей.
Мені здається, існують ще дві речі, які нам не вдалися. Перше – це більше ефективних конкурсів (на заміщення посад, - ред.), чому перешкодили, зокрема, рішення судів. І друге, мені здається, дуже важливе, що всім нам – молодим людям, які прийшли в уряд, не вдалося зробити – це пояснити всьому суспільству, що ми не можемо робити успішні і чесні реформи без успішних і чесних людей в держапараті. А ці чесні і успішні люди повинні отримувати гідну заробітну плату. Це така аксіома, без якої ми й далі будемо ходити по колу. Як би це банально не звучало, але 80% проблеми з підбору професійних кадрів впирається в рахунок зарплати, і це питання ще не вирішене.
РБК-Україна: А що ще заважає проведенню реформ в економіці?
Юлія Ковалів: Найбільша перешкода, це – недостатній професіоналізм. Можна прийняти закон, але цей закон потрібно потім впроваджувати, донести до самого маленького села в цій країні. І кожна людина, яка працює в держапараті, повинен розуміти, як і що він робить. Тому що просто видати акт, не пояснюючи людям, як зміниться загальний підхід до того чи іншого регулювання, до того чи іншого ринку, тоді це все може залишитися тільки на папері.
Друге, це звичайно витрати часу. Ніхто не очікував, що тут можна за місяць-два все поміняти. Але час - важливо. Тому що кожна велика реформа не приходить за місяць. Ніхто ж не постить в Facebook, як ми до чотирьох ранку обговорюємо на робочих групах і допрацьовуємо проекти документів. Іноді критикувати у соцмережі простіше, ніж сісти за стіл і зробити це пропозиція таким, щоб воно потім могло працювати. Є англійське слово, яке називається capacity (здатність, можливість, - ред). Ось воно дуже правильно описує ситуацію. Якщо ми хочемо швидко приймати законодавство, то потрібно, щоб ці процеси було залучено якомога більше людей.
І, третє, це, напевно, все-таки те, що з багатьох законопроектів було б набагато більше видимих результатів, якщо б рішення у Верховній Раді приймалися швидше. Хоча останні два-три місяці цей процес пішов набагато швидше.
РБК-Україна: На вашу посаду призначений Максим Нефьодов, який в Мінекономіки займався сектором державних закупівель. Ви ж, як перший заступник міністра мали більший спектр компетенції. Немає ризику того, що всі озвучені вами ініціативи зараз загальмуються, хоча б тому, що пану Нефьодову потрібен час, щоб увійти в курс справи?
Юлія Ковалів: В будь-якій роботі для того, щоб отримати успіх, потрібно фокусуватися. Зі свого боку я буду повністю допомагати Максиму, особливо реформи корпоративного управління, тобто доробити те, що я починала. Тому всім нам важливий результат.
РБК-Україна: А як ви будете допомагати?
Юлія Ковалів: Як консультант. Більше, ніж за рік роботи разом, ми всі стали друзями.
РБК-Україна: Повернемося до вашої новій роботі. Коли ви приступаєте до неї і які будуть перші кроки?
Юлія Ковалів: В першу чергу, ми закінчимо формування самого інвестиційного ради. Це буде до кінця року. Друге, є підхід до великим інверторів, у кожного з них бачення і пріоритетні проекти, які вони хочуть реалізувати. Конкретно до кожного з цих проектів – наприклад, будівництва доріг, портів, відкриття великої аутсорсингової компанії – ми будемо приділяти увагу, у кожного з них є ті проблеми, які їм треба допомогти вирішити. Ми почали вести діалог ще коли я була на посаді заступника міністра, і продовжуємо спілкуватися зараз з тими інвесторами, які є вже в Україні, і з тими, які заходять в країну.
Ще один напрямок - ті важливі, пріоритетні законопроекти, які ми будемо просувати для залучення великих інвесторів. Повторюся – це закон про концесії, зміна корпоративного законодавства, тому що, не маючи можливості провести в Україні складну операцію на нашу корпоративного законодавства, фактично всі ці речі будуть структуруватися за межами країни. А ми ж хочемо, щоб бізнес працював у нас тут в Україні. Я сподіваюся, що до кінця першого кварталу ми вийдемо навіть з деякими прийнятими законами.
РБК-Україна: Ви особисто для себе ставите якісь кінцеві цілі? Чого ви хочете домогтися до кінця наступного року, наприклад? Чи про це ще рано говорити?
Юлія Ковалів: Ми з вами живемо в епоху великих змін і з дуже багатьма невідомими. Звичайно, хотілося б, щоб в країну прийшло мінімум п'ять знакових інвесторів, які стали б важливими не тільки з точки зору залучення інвестицій в країну, але і з точки зору сприйняття зовнішнім світом України як країни, в яку можна інвестувати.
РБК-Україна: А що це за п'ять знакових інвесторів?
Юлія Ковалів: А ось тут я поки ще не готова говорити.