Колишній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко звернулася до суду Нью-Йорка в окрузі Манхеттен з позовом проти бізнесмена Дмитра Фірташа і компанії RosUkrEnergo (RUE), власниками якої є російська компанія "Газпром" і Д.Фірташ. Про це повідомляє інформаційне агентство Reuters.
Колишній прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко звернулася до суду Нью-Йорка в окрузі Манхеттен з позовом проти бізнесмена Дмитра Фірташа і компанії RosUkrEnergo (RUE), власниками якої є російська компанія "Газпром" і Д.Фірташ. Про це повідомляє інформаційне агентство Reuters.
Ю.Тимошенко звинуватила відповідачів, а це близько 100 маловідомих осіб і компаній, в обмані українських громадян методом судових маніпуляцій, що, за її словами, "підриває верховенство закону в Україні".
Даний позов слідує зі справи, що вирішувалася у Стокгольмському суді в минулому році. Тоді суд зобов'язав НАК "Нафтогаз України" передати RUE 11 млрд куб. м газу, щоб компенсувати паливо, яке було "експропрійовано", а також передати 1,1 млрд куб. м газу в якості штрафних санкцій.
"Нафтогаз" і "Газпром" у листопаді 2010 р. заявили, що вони досягли угоди, відповідно до якої "Нафтогаз" поверне RUE 12,1 млрд куб. м газу вартістю майже 3 млрд дол., а RUE поверне борг в 1,7 млрд дол. "Нафтогазу" і 810 млн дол. - "Газпрому".
У судовому позові сказано, що стокгольмське рішення на користь Д.Фірташа було "використане як засіб отримання величезних сум грошей, з якими Д.Фірташ і його партнери можуть і далі поширювати корупцію, яка охопила всі рівні влади, придушувати політичне інакомислення через залякування, вимагання та інші порушення основних прав людини і політичних прав".
Судовий позов від імені народу України був віднесений американським федеральним судом до сфери дії Статуту щодо цивільних правопорушень іноземців, який регулює дії американського судочинства в галузі міжнародного права. Судом прийнято до уваги також Акт щодо вимагань та корупційних практик.
До позову Ю.Тимошенко приєдналися десять невідомих осіб, які, як йдеться у позові, "стали об'єктами політично мотивованих розслідувань і вибіркових переслідувань" нинішніми українськими держчиновниками. Позов називає Д.Фірташа близьким партнером Президента України Віктора Януковича, чия адміністрація "почала хвилю арештів і розслідувань, спрямованих проти Ю.Тимошенко та її політичних союзників".
Нагадаємо також, що 20 квітня ц.р. в Генеральній прокуратурі України (ГПУ) більше 8 годин тривав допит Ю.Тимошенко. Після допиту Ю.Тимошенко заявила журналістам, що справу проти неї фальсифікують. Вона також повідомила, що відбулася очна ставка з екс-головою НАК "Нафтогаз України" Олегом Дубиною, підкресливши, що під час очної ставки, в їхніх свідченнях "розбіжностей не було".
15 квітня 2011 генеральний прокурор України Віктор Пшонка заявив, що дії екс-прем'єра, лідера партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко під час укладання газових контрактів з Росією в 2009 р. погрожували економіці країни. Генпрокурор заявив, що стосовно Ю.Тимошенко порушено кримінальну справу за перевищення влади.
За газовими контрактами 2009 р., варто відзначити, що 19 січня 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" підписали два контракти: купівлі-продажу газу на 2009-2019 рр. і про об'єми і умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр. Згідно з документами, Газпром і "Нафтогаз" з 1 січня 2010 р. перейшли до ціноутворення на газ і формування транзитного тарифу у повній відповідності з європейськими стандартами. 2 жовтня 2008 прем'єри РФ і Україна підписали меморандум про співпрацю в газовій сфері, в якому зазначалося, що з 1 січня 2009 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" переходять на прямі довгострокові відносини з постачань газу, усуваючи, таким чином, зі схеми компанію RosUkrEnergo, яка була посередником по закупівлях газу для України.