ru ua

Ю.Чмирь: "Якщо К.Григоришин безкоштовно забере стадіон" Ювілейний ", то і це вже буде добре"

Автор: RBC.UA
17 червня під час візиту до Сум Президент Віктор Янукович назвав область депресивним регіоном і пообіцяв узаконити її пріоритетний розвиток. Як складається ситуація з інвесторами в області, що відбувається на провідних підприємствах, як йдуть переговори з «Укрнафтою», про співпрацю з Костянтином Григоришиним, комунальні проблеми, а також майбутні місцеві вибори в інтерв'ю РБК-Україна розповів голова Сумської облдержадміністрації Юрій Чмирь.

РБК-Україна: Як Ви будете сприяти зниженню комунальних тарифів в обласному центрі?
Юрій Чмирь: Сьогодні треба зробити «стоп тарифам». Не можна за рахунок їх збільшення знімати проблемні питання, а треба розібратися в суті. Приклад, «Міськводоканал» - тарифи збільшуються, а якість послуг падає. Прогрес повинен полягати в тому, що якість зростає, а ціна зменшується. Чому ми сьогодні використовуємо старі технології і говоримо про втрати 40% на водоканалі і необхідність збільшення тарифів, щоб підприємство вижило? Це найлегше - підняти тарифи, отримати більше дохідну частину, але не зняти проблему! А проблема полягає в наступному - треба подивитися, в чому полягають ці втрати. На цьому тижні ми запросили незалежних експертів. Скоро у нас буде чітке розуміння, як зробити, щоб тарифи залишилися на колишньому рівні, а КП «Міськводоканал» залишилося працювати не на шкоду ні собі, ні людям.
РБК-Україна: Хто ці експерти?
Ю.Ч.: Це київська незалежна компанія, яка приїхдить на будь-яке підприємство України, щоб дати оцінку технічного стану.
Сумська ТЕЦ може спокійно виробляти тепло при тих же тарифах і навіть знижуючи їх. Це економічно доведено - і зниження відбулося минулої зими. Є домовленість з компанією, яка орендує ТЕЦ. Ми сказали: «Хлопці, якщо ця ТЕЦ і ці турбіни не в змозі забезпечити стабільні тарифи, давайте підемо у бік поліпшення технології вироблення тепла». Давайте візьмемо турбіну компанії Siemens, яка за новою технологією з високим рівнем ККД виробляє і електроенергію, і тепло. Давайте поміняємо не водія, а двигун в машині.
Представники цієї компанії кажуть: «Ми згодні поміняти технологію і поставити ультрасучасне обладнання, щоб при тих же тарифах збільшити рівень ККД, вироблення тепла, рівень надання послуг». І підприємство нормально працювати, і люди будуть нормально жити.
РБК-Україна: Ви це обговорювали з Анатолієм Шкрібляком (співвласник компанії «Технова», яка орендує сумську ТЕЦ)?
Ю.Ч.: Так. Я сказав: «Анатолій, ми йдемо по шляху поліпшення якості послуг. Навіщо працювати на обладнанні 70-х років і ламати собі голову, що зробити з цими тарифами? ».
РБК-Україна: Скільки він планує інвестувати?
Ю.Ч.: Турбіна Siemens коштує орієнтовно 10-15 млн євро. Я пропоную поміняти підхід до існуючих проблем на сучасний лад. Навіщо сперечаються і б'ються в міськраді?! Не треба сперечатися про те, що 20 років тому втратило свою актуальність.
РБК-Україна: У вас є особистий конфлікт з мером Сум Геннадієм Мінаєвим? Чи правда, що Ви сприяєте тому, щоб його зняли з посади або на місцевих виборах він програв?
Ю.Ч.: Абсолютно ні! У мене немає особистого конфлікту з Г.Мінаєвим. Ми з ним розмовляли у моєму кабінеті сьогодні (7 липня). Я від нього зажадав як від мера, якого обрала громада, працювати на цю громаду. Він підтвердив, що готовий працювати. Я запитав його: «Геннадій, ми тебе переконали в тому, що не потрібно підвищувати тарифи на сміття?» Він відповів: «Так». Прийнято рішення виконкому про повернення на старі позиції.
РБК-Україна: Але Ви є представником президентської гілкивлади, а мер - місцевого самоврядування. Тому ви не маєте права втручатися в роботу мера.
Ю.Ч.: Повторюся: у мене немає конфлікту з Мінаєвим. У мене є обов'язки за законом про облдержадміністрації. Я відповідаю за соціально-економічну ситуацію у всій області. І в жодному разі не лізу в місцеве самоврядування. Але виконком, приймаючи тарифи, повинен отримати угоду інспекції за цінами, підпорядкованої ОДА. Я ж, як гарант ситуації в області, повинен реагувати на підвищення тарифів, на те, що прямо чи побічно стосується життя людей, що проживають на даній території.
РБК-Україна: Нещодавно на сесії міськради невідомі хлопці побили депутатів від «Нічного Дозору». Депутати заявили, що до цього причетний глава міської організації Партії регіонів Олексій Мовчан. Що Вам відомо про цей інцидент?
Ю.Ч.: Я запитував у Олексія про це і він сказав, що не брав участі у бійці.
РБК-Україна: Депутати відзначають, що ці хлопці прийшли з ним і діяли з його волі...
Ю.Ч.: Я зробив дуже серйозне зауваження Мовчану. Але я ж там не був. Зараз можна дискутувати нескінченно. Вважаю, що всі сторони винні, починаючи від мера і закінчуючи депутатами. У всіх різна інформація. Мені Олексій сказав, що Мінаєв його особисто образив, тому в них розгорілася сварка. Була напружена ситуація. Але такого не повинно бути! Хочуть сперечатися? Нехай сперечаються з трибуни, на сторінках газет.
РБК-Україна: Є інформація, що 6 липня о 15:00 в ОДА повинна була пройти закрита нарада з майбутніх виборів. Але оскільки туди намагалися потрапити журналісти і пройшов Олександр Хоруженко (директор Центру досліджень регіональної політики), передвиборну тему змінили на економічну. Це правда?

Ю.Ч.: Неправда. Є моє розпорядження по закріпленню начальників або заступників начальників управлінь за територіями області. Вони є кураторами, щоб допомагати вирішувати питання щодо соціально-економічного розвитку району або міста. Мій заступник Олександр Цупро веде ці закріплення, він повинен був розповісти, хто і за який район відповідає як куратор. Про вибори там нічого не було. Що чиновники можуть робити на виборах?! Не знаю. Як зараз можна адміністративно впливати на виборчий процес? Я три рази працював у виборчому штабі і не розумію! Після 2004 р. - слава богу, відбулися всі ті події - суспільство зробило переоцінку і сьогодні хочеш чи не хочеш, але проходять демократичні процеси.
РБК-Україна: У десяти селах на Сумщині були перевибори, в них перемогли тільки два представника Партії регіонів. За нашою інформацією, голови райдержадміністрацій, які не забезпечили результат, подані на звільнення.

Ю.Ч.: Давайте порахуємо. 10-2=8. А ми міняємо тільки двох голів РДА, хоча повинні були поміняти всіх вісьмох. Міняємо керівників у Лебединському та Шосткінському районі. У Лебединському районі Лілію Прокопову - за станом здоров'я, у Шосткинському районі - Олександра Федорченко, йому виповниться 60 років, йому фізично важко, він сам сказав, що не встигає з-за високого темпу (він буде працювати в управлінні, де трохи менше навантаження). Замість них будуть призначені в Лебединський РДА Василь Калита, який до травня цього року очолював Конотопський район, і в Шосткинський РДА - Володимир Притика, який працював першим заступником голови РДА.
РБК-Україна: Цікаво також звільнення мера Глухова Олени Мельник, яку, мабуть, нардеп-регіонал Андрій Деркач попросив перейти на іншу роботу. Навіщо це зроблено?
Ю.Ч.: По-перше, він її не просив. По-друге, вона виросла вже з керівника невеликого міста, і я б із задоволенням бачив її на посаді обласного рівня.
РБК-Україна: Ви вважаєте, що начальник обласного управління культури та туризму - це для неї підвищення?
Ю.Ч.: Так, звичайно! Їй будемо підпорядкована вся область. На цій посаді вона буде розвиватися далі - і як людина, і як працівник. Ми завжди шукаємо якісь причини, на кшталт, «хтось когось попросив» або «хтось на когось вплинув». А мені завжди цікава причина, яка полягає не в тому, що її попросили, а в тому, що вона готова реалізувати себе на рівні області. Я вважаю це класно! Є інший приклад - мер Шостки Микола Нога, він теж готовий до обласного рівня.
РБК-Україна: До Вашого призначення губернатором припускали, що він міг зайняти цю посаду.
Ю.Ч.: Так, він міг.
РБК-Україна: Яка мета на виборах перед Вами поставлена в Києві?
Ю.Ч.: Найголовніша мета і я до неї буду прагнути - домогтися максимальної довіри простих людей до влади. Владу завжди не любили, ще з радянських часів. Зараз важливо, щоб люди відчули увагу цієї влади. Як зробити, щоб люди сказали, що влада робить все правильно і дбає про нас? Цим ми зайняті.
РБК-Україна: Ви як губернатор зустрічалися з Володимиром Щербанем?
Ю.Ч.: Ні, не зустрічався.
РБК-Україна: Про інвестиційну політику. Які інвестори зайшли в область у останнім часом?
Ю.Ч.: Був з десяток реальних контактів з інвесторами, готовими вкладати гроші в Сумщину. Найреальніша пропозиція надійшла від фармацевтичної фабрики «Фармак» (Київ). Вона готова переказувати свої потужності в Шостку та інвестувати до 15 млн дол. Це початковий проект. Потім вони готові розвинути другу чергу - до 100 млн дол.

РБК-Україна: Які вони просять умови?
Ю.Ч.: Роль адміністрації у взаєминах з інвесторами полягає в тому, щоб створювати сприятливі умови для інвестицій, щоб було комфортно отримувати дозволи, було супроводження за прискореними процедурами. Це борг влади зробити це. І ми це вже зробили - єдине інвестиційне вікно. При управлінні економіки ми створили інвестиційну раду, який швидко дає експертизу, визначає реальний проект чи ні. Далі підписується меморандум з інвестором, тобто ми беремо на себе зобов'язання.
РБК-Україна: Які інші напрямки інвестицій?
Ю.Ч.: Є пропозиції по сільському господарству. Один інвестор зі Львова готовий ставити корівники, а інший інвестор, із змішаними інвестиціями, має намір заготовлювати індичатину.
Наприкінці липня компанія «Крафт Фудз Україна» готова інвестіровать36 млн дол. Вони були готові давно до цього, але боялися з-за політичної нестабільності що-небудь робити. Сьогодні вони побачили монолітність влади і задекларували, що готові починати проект, що дасть приблизно 300 нових робочих місць.
РБК-Україна: Вони будуть розширювати виробництво в Тростянці?
Ю.Ч.: Так. Вони переживали, як їм робити далі. У нас з ними сталася відверта розмову. Ми сказали, що будемо захищати їх бізнес в обмін на те, що вони будуть інвестувати і створювати нові робочі місця. Ми просимо всіх створювати нові робочі місця в обмін на нашу допомогу.
Ще фірма ЗАТ «Технологія». Місяць тому ми зустрічалися з її директором Володимиром Зайцем, він сказав, що, якщо буде взаємопорозуміння, вони готові активно будувати другу чергу підприємства. Там теж пристойна сума. Від нас їм потрібно зелене світло і супровід по дозвільних процедур.
Якщо люди приходять з фінансами, готові організовувати нові робочі місця, нові комплекси, фабрики, інвестувати в комунальне господарство (є такі бажаючі), то ми готові сьогодні їм забезпечувати комфортні умови.
РБК-Україна: Які успіхи в переговорах з «Укрнафтою» щодо компенсації для Сумщини?
Ю.Ч.: Перший раунд переговорів пройшов. Вони хотіли обійтися мінімальною компенсацією - 20 млн грн, але цю пропозицію вони залишили на закінчення розмови, а взагалі пропонували 10-12 млн грн. Ми запропонували порахувати, скільки це реально має бути. А реалії такі: у них з порушенням оформлені деякі земельні ділянки з нафтосвердловинами, за деякими було самозахоплення, і за цю землю вони не платять. Вони наносять території екологічний збиток, починаючи від розливом нафти і продуктів шламовідстійників, закінчуючи поганою якістю води в Охтирському, Роменському і Липоводолинського районах. Жахливим і стан доріг, по яким їздять вантажівки. Інвестору, який використовує надра області, належить виконувати соціальні зобов'язання перед територіями. Це колосальні суми, які пішли б на поліпшення медичного обслуговування і життєдіяльності мешканців цих районів.
Представники «Укрнафти» довго доводили свою позицію, і ми розійшися на їхній пропозиції в 20 млн грн. Нас це не влаштувало. Зараз ми готуємо фактаж і конкретні документи для аргументації того, що ця сума має бути набагато вищим. Ми просимо 100 млн грн. Вони хапаються за голову. Але думаю, 40-50 млн грн буде серйозною перемогою, тому що таких сум ніколи не було раніше. Другий раунд переговорів призначений на 14 липня.
РБК-Україна: Які держзамовлення отримали найбільші підприємства Сумщини - ВАТ «Сумихімпром», ВАТ «СНВО ім. Фрунзе », шосткінська« Зірка »?
Ю.Ч.: Була прийнята постанова Кабміну з утилізації боєприпасів, і шосткінська «Зірка» може бути завантажена величезним замовленням на 100 млн грн на цей рік. Зараз відпрацьовуються процедурні моменти, починаючи від погашення заборгованості із зарплати до розвитку виробництва в цілому. У нас є ідея зробити «Зірку» базовим підприємством по Україні (всього в країні є п'ять спеціалізованих підприємств, які роблять утилізацію боєприпасів).
За «СНВО ім. Фрунзе» є доручення Президента про підтримку підприємства, його участь у ремонті газотранспортної системи України та забезпечення запасними частинами блоків атомних електростанцій.
За «Сумихімпромом» є доручення Президента з відпрацювання механізму квотування ввезення іноземних добрив, щоб захистити виробництво від демпінгової продукції.
РБК-Україна: Коли вдасться відновити виробництво на «Сумихімпром» до докризового рівня?
Ю.Ч.: Це буде зробити, звичайно, важко. Але це можливо, якщо буде вжито комплекс заходів. Для «Сумихімпрому» необхідно квотування імпорту для захисту свого товару, рефінансування за банківськими кредитами. Зараз розмір боргу «Сумихімпрому» становить більше 1 млрд грн. Вже прийнято постанову Кабміну, яка піде через МінАП, про компенсацію сільгоспвиробникам на добрива «Сумихімпрому». Все необхідно вирішувати комплексно, тому що одне без іншого зробити важко.
РБК-Україна: Президент «СНВО ім. Фрунзе» Володимир Лук'яненко на зустрічі з Президентом Віктором Януковичем в Сумах говорив про тиск іноземних конкурентів.
Ю.Ч.: Про це і йдеться у дорученні Президента. Це конкретна підтримка товаровиробнику.
РБК-Україна: Які додаткові інвестиції готовий вкласти в «СНВО ім. Фрунзе» його головний акціонер Костянтин Григоришин?
Ю.Ч.: Для підприємства зараз найголовніше отримати об'ємне замовлення. Вони вже відпрацьовують такі пропозиції і в четвертому кварталі вони вийдуть на пристойні показники за обсягами виробництва. Вони отримають замовлення на 40 млн дол.
РБК-Україна: Що Ви пообіцяли К.Григоришину за те, що він візьме на утримання футбольний клуб «Суми» (друга ліга)?
Ю.Ч.: Що ходитиму на стадіон на матчі клубу.
РБК-Україна: Чи правда, що він купив 52% акцій стадіону «Ювілейний» у Сумської облради?
Ю.Ч.: З цими акціями сьогодні всі бігають як з валізою без ручки. Було б щастям, якщо б хтось їх купив. Але об'єктивно, кому вони потрібні? Адже необхідна чимала сума на утримання стадіону. Хто готовий щомісяця її платити? Ніхто. А отримати акції охочих багато.
Я сказав, що готовий завантажувати стадіон концертами, залучати колективи, проводити там заходи, щоб допомагати завантажувати його, щоб він став самоокупним. Але хто ризикне сказати, що готовий утримувати стадіон? К.Григоришин готовий. У нас з ним була розмова 1 липня. Він сказав так: «Якщо я беру команду, то логічно, щоб при команді був стадіон». Адже команда без стадіону - це неправильно. Команду він забрав з точки зору престижу. Я переконав його, що «СНВО ім. Фрунзе» підвищить свій престиж таким чином. Він із задоволенням зайнявся цією темою.
РБК-Україна: Як думаєте, скільки К.Григоришину доведеться заплатити за стадіон?
Ю.Ч.: Не знаю. Чесно кажучи, якщо хтось забере безкоштовно, вже буде добре.
РБК-Україна: Але раніше облрада хотіла отримати за акції 27 млн грн.
Ю.Ч.: От дивіться, у вас є автомобіль «Жигулі» 1978 р. випуску і ви хочете його продати за пристойну суму. Але ж він стільки не коштує, тому що потрібно поміняти половину запчастин. Зрозуміло, що власникові акцій хочеться продати їх подорожче. Нехай пройдеться по ринку і запропонує їх на продаж.
РБК-Україна: Завод електронних мікроскопів «Selmi» перебуває в стані банкрутства. Чи є інвестори, готові вивести з кризи підприємство?
Ю.Ч.: Зараз там проходить процедура санації - оздоровлення підприємства. Подивимося, як вона буде розвиватися. Йде пошук ефективного санатора. Нам цікаво, щоб підприємство розвивалося і жило.
РБК-Україна: Про безробіття. Є інформація, що до кінця року може відбутися масове скорочення персоналу на великих підприємствах. Приміром, «СНВО ім. Фрунзе» заявляло про плани скоротити 4% працівників. Очевидно, такі процеси будуть відбуватися і на «Сумихімпром». Як будете боротися зі зростаючим безробіттям?
Ю.Ч.: Минулого тижня я спілкувався з В.Лук 'яненком, який отримав велике замовлення на четвертий квартал і йому необхідні будуть робітники - фрезерувальники, токарі та ін. Упевнений, що він не буде скорочувати персонал.
Сьогодні є домовленість з державним центром зайнятості про те, щоб створити в області центр перекваліфікації безробітних фахівців. Сьогодні навколо одні юристи й економісти. Мало фахівців затребуваних робітничих професій. Ми хочемо в цьому році розпочати будувати цей центр. Зараз відпрацьовується проект, вивчається пропускна здатність цього центру. Це аналогія з НВК (навчально-виробничим комбінатом).
РБК-Україна: Ви говорили, що компанія «Мотор Січ» готова надати три літаки сумському аеропорту. Що робиться в цьому напрямку?
Ю.Ч.: На «Мотор Січ» був мій перший заступник Віктор Чернявський. Маються на увазі два літаки Ан-24 (пасажиромісткість 48 осіб) і один літак на 20 посадочних місць. Паралельно ми ведемо переговори з «Мотор Січ», «Аеросвітом» і «Дніпроавіа». Ми дали їм напрямки рейсів, подивимося, хто запропонує найбільш економічну цінову політику. Ми дійсно маємо намір запустити аеропорт. Перевізники нададуть літаки, щоб возити сумчан до Сімферополя, Одеси, Київу, Львову.
РБК-Україна: Але для цього необхідно полагодити злітну смугу.
Ю.Ч.: З обласного бюджету цього року виділили кошти на ремонт злітної смуги, вона вже може приймати літаки середніх розмірів Ту-134, Як-40, Ан-24. Більше нам і не потрібно. «Боїнги» ми брати не будемо, тому що у нас немає такої кількості пасажирів.

Спілкувався Дмитро Литовченко