Президент України Віктор Янукович заявив, що в Україні фактично розблокований процес купівлі-продажу земель несільськогосподарського призначення державної і комунальної власності.
Президент України Віктор Янукович (на фото) заявив, що в Україні фактично розблокований процес купівлі-продажу земель несільськогосподарського призначення державної і комунальної власності. Про це Янукович повідомив в інтерв'ю журналу "Україна і світ. Глобальний порядок денний 2013", повідомляє прес-служба глави держави.
"Фактично розблоковано процес купівлі-продажу земель несільськогосподарського призначення державної і комунальної власності. Врегульовано питання розмежування земель державної і комунальної власності. Спрощені процедури визначення меж населених пунктів, реєстрації і посвідчення прав власності на землю", - заявив Янукович.
Крім того, Президент нагадав, що це стало можливим у зв'язку з ухваленням закону "Про Державний земельний кадастр". Також на рівні закону визначений порядок проведення земельних торгів у формі аукціону, створений Державний земельний банк, визначений його правовий статус і статутний капітал.
Читайте також: Набув чинності закон про продовження мораторію на продаж сільськогосподарських земель до 2016 р
Також, Янукович відзначив, що Україна прагне не тільки повністю забезпечити внутрішні потреби в продовольстві, але і зайняти лідируючі позиції на світовому аграрному ринку. Тому влада націлена на впровадження ринку землі.
2 серпня 2011 р. Янукович підписав закон України № 3613-VI "Про державний земельний кадастр". Згідно акту, державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження в їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристики земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Нагадаємо, Верховна Рада Україна так і не змогла ухвалити закон про ринок землі, а 20 листопада 2012. нардепи продовжили мораторій на продаж сільськогосподарських земель в Україні до 1 січня 2016 р. Законом, зокрема, встановлюється, що до набуття чинності закону про оборот земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2016 року, забороняється внесення права на земельну частку (пай) в статутні капітали господарських суспільств. Проте діють схеми тіньової приватизації землі в обхід мораторію, зокрема через взяття землі в оренду на тривалий термін, як-от 99 років. Вирішити цю проблему може введення мінімальної ставки на оренду землі. Янукович неодноразово висловлював стурбованість тіньовою приватизацією землі.
Читайте також: Ринкові операції з несільськогосподарськими землями поповнили місцеві бюджети за п'ять років на 7 млрд грн, - Держземагентство
Введення ринку землі є дискусійним питанням, і різні політичні сили мають різне бачення вирішення цієї проблеми. Проте в уряді Миколи Азарова вважають, що в 2013 р. держава повинна завершити земельну реформу і ввести ринок землі. Так, міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк заявив, що впродовж 2013 р. держава повинна довести до логічного завершення земельну реформу, встановити законодавчі рамки обороту сільгоспземель і завершити формування Державного земельного банку. Статут Державного земельного банку був затверджений Кабінетом міністрів 24 липня 2012 р. Ухваленню законопроектів про ринок землі традиційно опираються комуністи, але також і їхні головні ідеологічні опоненти з партії "Свобода", що є важливим пунктом програм цих партій.
Зазначимо, за останні п'ять років ринкові операції з державними землями несільськогосподарського призначення принесли місцевим бюджетам близько 7 млрд грн доходів.
Читайте також: Уряд затвердив статут Державного земельного банку
Що стосується сільськогосподарської землі, то в 2012 році середній розмір орендної плати за сільськогосподарські угіддя складав 470 грн за 1 га. Середня нормативна грошова оцінка 1 га ріллі торік склала 20 тис. 635 грн і залежно від регіону коливається від 13 тис. 732 грн в Житомирській області до 26 тис. 562 грн - в Черкаській.