ua en ru

Янукович доручив Мін'юсту сформувати держреєстр осіб, що звинувачувалися в корупції

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович доручив Міністерству юстиції вжити заходів щодо формування та ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення. Про це йдеться в указі Президента № 964/2011.

Президент України Віктор Янукович доручив Міністерству юстиції вжити заходів щодо формування та ведення Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні правопорушення. Про це йдеться в указі Президента № 964/2011.

Крім того, Мінюсту було доручено внести у двотижневий строк проект Національної стратегії щодо запобігання і протидії корупції та внести до 1 грудня 2011 р. в установленому порядку проект закону про спеціально уповноважений орган з питань антикорупційної політики.

Кабінету міністрів України Янукович доручив:

- підготувати та внести до 15 листопада 2011 р. в установленому порядку проект указу Президента України стосовно порядку організації проведення спеціальної перевірки щодо осіб, які претендують на зайняття посад, пов'язаних із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;

- вжити невідкладних організаційних заходів щодо підготовки центральних і місцевих органів виконавчої влади до запровадження з 1 січня 2012 року спеціальної перевірки та щодо забезпечення належних умов для своєчасного та об'єктивного її проведення;

- вжити разом зі Службою безпеки України (СБУ), за участю Генеральної прокуратури України (ГПУ) заходів щодо запровадження єдиної форми звітності спеціально уповноважених суб'єктів у сфері протидії корупції про результати роботи у цій сфері;

- визначити порядок підготовки та оприлюднення звітів про результати проведення заходів щодо запобігання і протидії корупції тощо.

Крім того, Янукович доручив СБУ, Міністерству внутрішніх справ за участю Генпрокуратури розробити та запровадити до 1 листопада 2011 р. організаційно-правові механізми захисту від незаконного втручання, впливу на працівників правоохоронних органів, які розслідують справи про факти корупційних проявів серед посадових осіб високого рівня.

Також було запропоновано Вищій кваліфікаційній комісії суддів організувати у Національній школі суддів підвищення кваліфікації суддів щодо застосування антикорупційного законодавства.

Нагадаємо, в Україні з 1 липня набрав чинності закон "Про засади запобігання та протидії корупції в Україні", крім ст.12 (Фінансовий контроль), що набере чинності з 1 січня 2012 р.

Президент України підписав цей закон 8 червня п.р. Він підкреслив, що закон містить ефективні правові механізми запобігання, виявлення, припинення і розслідування корупційних правопорушень як у суспільному, так і в приватному секторах.

За словами Януковича, істотно розширено коло осіб, які є суб'єктами відповідальності за корупційні правопорушення. Серед них, зокрема, і верхівка влади - Президент, прем'єр-міністр, голова Верховної Ради, генеральний прокурор - і керівники інших центральних органів виконавчої влади. Цей закон також дозволяє виявляти корупцію у сфері надання публічних послуг, зокрема в діяльності аудиторів, оцінювачів, нотаріусів та ін.

У законі також вводиться обов'язок державних службовців декларувати не тільки свої доходи, але і близьких осіб.

Крім того, Янукович відзначив, що Україні і надалі буде співпрацювати з групою держав Ради Європи проти корупції (GRECO): "Ми і далі будемо продовжувати наше співробітництво з цією організацією (GRECO) для подальшого вдосконалення антикорупційного законодавства".

Слід також зазначити, що 24 травня 2011 р. GRECO - група держав з протидії корупції Ради Європи - на своєму засіданні в Страсбурзі під головуванням Драго Коса зазначила провал Україна в плані законодавчого забезпечення боротьби з корупцією та невідповідність європейським стандартам боротьби з корупцією за 13 напрямами.

Ніяких позитивних змін GRECO не зафіксувало ще по 10 пунктам антикорупційних ініціатив. Зокрема, не прийнятий модельний кодекс поведінки державних службовців і не врегульоване питання конфлікту інтересів чиновників, пов'язаних спільними родинними чи діловими інтересами з бізнесом.

За результатами моніторингу GRECO, в 2009 р. Україна не мала невиконаних рекомендацій - були були виконані частково або перебували у стадії вирішення. Через півтора року Україна стала першою державою-учасником європейської антикорупційної ініціативи, якою експерти знизили ступінь виконання за трьома рекомендаціям GRECO: рекомендація № 3 - не переглянута система адміністративної відповідальності за корупційні порушення; рекомендація № 5 - посилити незалежність прокуратури від політичного впливу та уточнити її повноваження; рекомендація № 24 - ввести відповідальність юридичних осіб за корупційні правопорушення.