Президент України Віктор Янукович підписав закон № 5029-VI "Про основи державної мовної політики". Про це повідомляє прес-служба Президента України.
Президент України Віктор Янукович підписав закон № 5029-VI "Про основи державної мовної політики". Про це повідомляє прес-служба Президента України.
Також глава держави доручив Кабінету міністрів утворити робочу групу із залученням громадськості, відомих діячів освіти, науки та мистецтв, провідних фахівців із мовних питань для розробки та внесення системних пропозицій з удосконалення законодавства щодо порядку застосування мов в Україні.
Законом збережений конституційний державний статус української мови. Пунктом 1 статті 6 проекту встановлено, що державною мовою України є українська мова. При цьому, на території України гарантується вільне використання регіональних мов, до яких віднесено російську, білоруську, болгарську, вірменську, гагаузьку, ідиш, кримськотатарську, молдавську, німецьку, новогрецьку, польську, ромську, румунську, словацьку, угорську, русинську, караїмську та кримчацьку. Дія цього положення поширюється на ті мови, які є рідними для не менш 10% громадян, що населяють певну територію, за даними перепису. За рішенням місцевої ради або за результатами збору підписів в окремих випадках, з урахуванням конкретної ситуації такі заходи можуть застосовуватися до мови, регіональна мовна група якого становить менше 10 відсотків населення (ст.7).
Закон "Про основи державної мовної політики" був прийнятий 3 липня 2012 р. Голова ВР Володимир Литвин спочатку відмовлявся підписати документ, заявляючи, що приймали його з порушеннями. Захищаючи свою позицію, Литвин навіть подав прохання про відставку. На позачерговій сесії парламент його не прийняв, висловив спікерові вотум довіри, і Литвин слухняно поставив розчерк пера під гучним документом.
Янукович заявляв що закон "Про засади державної мовної політики" повинен відповідати нормам Європейської хартії про мови. За словами Президента, у громадян не виникає жодних проблем з використанням української та російської мов, зате політики весь час "розігрівають якісь пристрасті" навколо цієї теми. Нагадаємо, 6 липня Янукович доручив Кабінету міністрів України розглянути поправки до закону про мовну політику, щоб підготувати зміни до вже прийнятого закону. Зазначимо, що поправок було близько 12 тис, проте парламент всі їх відхилив.
Після зустрічі, що відбулася вчора з представниками інтелігенції, очікувалося, що закон доопрацюють і протягом місяця виправлять. Принаймні, саме це пообіцяв Президент. За словами письменника Дмитра Стуса, Янукович сказав, що вирішить що робити з законом про мови після консультацій з юристами. Також під час зустрічі Янукович сказав, що налаштований підтримувати і розвивати українську мову.
Про те, що Янукович поверне скандальний законопроект про мовну політику в парламент на доопрацювання заявляла і його радник Ганна Герман.
Зазначимо, що закон про мовну політику викликав бурхливу реакцію в суспільстві. Найактивніші противники закону про мови проводили голодування під Українським домом в Києві. 18 липня координатори акції під Українським домом у Києві заявили, що припиняють голодування і переходять на наступний етап боротьби.