Президент України Віктор Янукович підписав Закон №4061-VI «Про вибори народних депутатів України», ухвалений Верховною Радою 17 листопада 2011 року. Про це повідомив Глава Адміністрації Президента Сергій Льовочкін.
Президент України Віктор Янукович підписав Закон №4061-VI «Про вибори народних депутатів України», ухвалений Верховною Радою 17 листопада 2011 року. Про це повідомив Глава Адміністрації Президента Сергій Льовочкін.
"Президент України вважає, що наступні парламентські вибори, які відбудуться відповідно до цього закону, будуть демократичними і засвідчать вільне волевиявлення українського народу", - йдеться в повідомленні на сайті глави держави.
Нагадаємо, 17 листопада Верховна Рада Україна (ВР) прийняла за основу і в цілому законопроект № 9265-д виборах народних депутатів. За відповідний законопроект проголосували 366 народних депутатів. Автором законопроекту виступив народний депутат від фракції НУ-НС Руслан Князевич.
Документом передбачається встановити п'ятивідсотковий прохідний бар'єр і змішану (пропорційно-мажоритарну систему). 225 депутатів обираються за пропорційною системою в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками кандидатів у депутати від політичних партій і 225 депутатів обираються за мажоритарною системою відносної більшості в одномандатних виборчих округах.
Крім того, законопроектом встановлюється, що виборчі блоки участі у виборах не беруть. Також із виборчого бюлетеня буде вилучена графа «проти всіх».
У мажоритарних округах обраним вважатиметься кандидат, який отримає абсолютну більшість голосів виборців, що взяли участь у голосуванні. Повторне голосування передбачене тільки в разі, якщо переможців із рівною кількістю голосів двоє чи більше.
Кандидат в депутати може висуватися одночасно за одним партійним списком і в одному одномандатному окрузі; в разі «потвыйної перемоги» такого кандидата визнають обраним за одномандатним округом, а в партійному списку його замінює наступний на черзі.
Також надається виключне право ЦВК реєструвати кандидатів у депутати в одномандатних виборчих округах, що забезпечить однакові терміни реєстрації кандидатів в одномандатних округах та загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі.
Рішення виборчої комісії приймаються більшістю від складу відповідної комісії.
Закон також визначає коло суб'єктів виборчого процесу, якими є: виборець; ЦВК, а також інша виборча комісія, утворена відповідно до цього закону; партія, яка висунула кандидата у депутати, кандидат у депутати, зареєстрований в порядку, встановленому цим законом; офіційний спостерігач від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному окрузі, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі, від громадської організації, який зареєстрований в порядку, встановленому цим законом.
Раніше постійний представник Президента України в парламенті народний депутат Юрій Мірошниченко заявив, що більшість та опозиція знайшли компроміс щодо закону про вибори народних депутатів. "Я можу підтвердити, що члени робочої групи знайшли компроміс щодо закону про вибори народних депутатів. Цей законопроект підготовлений на базі розробленого проекту закону робочою групою, який пройшов аналіз і експертизу Венеціанської комісії і який врахував зауваження, що лунали з боку як Венеціанської комісії, так і експертів від опозиції", - сказав Мірошниченко.
За його словами, опозиція пропонувала "демократизацію виборів через унеможливлення фальсифікації у разі виборів". Мірошниченко підкреслив: "Політичні питання спеціальна комісія з підготовки проекту закону винесла за дужки дискусії... Проект закону був підтриманий одноголосно усіма присутніми на останньому засіданні...".