ua en ru

Янукович підписав закон про впровадження віртуальних тендерів

Автор: RBC.UA
Президент України Віктор Янукович підписав закон № 4917-VI "Про внесення змін до закону України "Про здійснення державних закупівель" щодо запровадження процедури електронного реверсивного аукціону".

Президент України Віктор Янукович підписав закон № 4917-VI "Про внесення змін до закону України "Про здійснення державних закупівель" щодо запровадження процедури електронного реверсивного аукціону".

Нагадаємо, Верховна Рада 7 червня ухвалила у другому читанні як закон законопроект №8633 від 6 червня 2011 р. "Про внесення змін до закону України "Про здійснення державних закупівель", що передбачає впровадження в Україні системи електронних держзакупівель. "За" відповідне рішення на сьогоднішньому засіданні проголосували 229 народних депутатів при необхідних 226.

Документ уточнює систему електронних торгів, впроваджує електронну площадку - сукупність технічного обладнання, програмного забезпечення та організаційних заходів, що використовуються для державних закупівель за процедурою електронних реверсивних аукціонів.

Як наголошується, технічне обладнання і програмне забезпечення електронного майданчика мають відповідати вимогам чинного законодавства України, що регулює питання технічного та криптографічного захисту інформації. Графік роботи електронного майданчика встановлюється Міністерством економічного розвитку і торгівлі України.

На думку автора закону "регіоналки" Ірини Горіної, закон поліпшить законодавство з питань державних закупівель та дозволить скоротити витрати на здійснення державних закупівель. Процедура електронних торгів стане обов'язковою для переліку товарів і послуг на суму понад 100 тис. грн (в будівництві - 300 тис. грн), робіт - 1 млн грн. Цей список складе і затвердить уряд за пропозицією Мінекономрозвитку як уповноваженого органу в цій сфері. Закон набирає чинності з 2013 р.

У першому читанні документ був прийнятий 22 грудня минулого року.

Як раніше повідомляв міністр економічного розвитку і торгівлі України Петро Порошенко, впровадження електронних закупівель міністерство почне з себе, а також розглядається можливість впровадження їх у пілотних регіонах України. Міністр припустив, що такими регіонами можуть стати Дніпропетровська область і місто Вінниця. Міністр зазначив, що процедура закупівель повинна бути доступною і відкритою. "Якщо це стосується цін, наприклад, на бензин, то в цьому мають право брати участь всі - це біржові торги, так робиться у всьому світі і не треба ніяких 45-денних тендерних процедур. Вільний доступ, вільна інформація, вільна і відкрита процедура перемоги, дуже швидка й ефективна процедура. Якщо купується в аграрний фонд зерно - вільний доступ, вільна система документації, вільні, відкриті торги, швидкі розрахунки", - сказав він.

На думку народного депутата від Партії регіонів Ірини Горіної, система електронних держзакупівель дозволить в 2012 р. заощадити витрати бюджету на 40 млрд грн. Крім того, за її словами, важливим завданням, яке може вирішити цей законопроект, це швидкість, з якою можна проводити державні закупівлі. "Зараз це за стандартною процедурою становить 75 днів. І сама тривалість процедури, яка виписана, не дозволяє в тих чи тих випадках при потребі швидкі закупівлі з боку держави, що, безумовно, скорочує можливості конкурентного середовища для тих чи тих видів бізнесу, що беруть участь в цьому процесі. Тут (відповідно до законопроекту) - максимум 28 днів", - також зазначила депутат.

За даними Державної служби статистики (Держстат), на здійснення державних закупівель товарів, робіт і послуг у І кварталі 2012 р. використано 48 млрд 485,4 млн грн., що в 3,8 разу перевищує суму, витрачену на держзакупівлі за аналогічний період 2011 р. За 2011 р., за даними Держстату, на здійснення держзакупівель використано 135 млрд 885,3 млн грн. Ця сума коштів на 75,5% перевищує суму, витрачену на держзакупівлі за 2010 р. Експерти Рахункової палати відзначали, держзакупівлі в 2010 р. і I половині 2011 р. здійснювалися неефективно.