Депутати дозволили ввести в Україні систему електронних держзакупівель
Верховна Рада України (ВР) прийняла в другому читанні як закон законопроект № 8633 від 6 червня 2011 р. "Про внесення змін до закону України" Про здійснення державних закупівель", що передбачає впровадження в Україні системи електронних держзакупівель. За відповідне рішення проголосувало 229 депутатів при необхідних 226.
Документом пропонується уточнити систему електронних торгів, впровадити електронну площадку - сукупність технічного обладнання, програмного забезпечення та організаційних заходів, що використовується для проведення державних закупівель за процедурою електронних реверсивних аукціонів. Як наголошується, технічне обладнання і програмне забезпечення електронного майданчика повинні відповідати вимогам чинного законодавства України, що регулює питання технічної та криптографічного захисту інформації.Графік роботи електронного майданчика встановлюється Міністерством економічного розвитку і торгівлі України.
На думку автора, прийняття та реалізація цього закону сприятиме вдосконаленню законодавства з питань державних закупівель та дозволить скоротити витрати на здійснення державних закупівель.
У першому читанні документ був прийнятий 22 грудня минулого року. Як раніше повідомляв міністр економічного розвитку і торгівлі України Петро Порошенко, впровадження електронних закупівель міністерство розпочне з себе, а також розглядається можливість запровадження їх у пілотних регіонах України. Міністр припустив, що такими регіонами можуть стати Дніпропетровська область та місто Вінниця. "Перше, з чого ми почали - система електронних торгів. В якості пілотного проекту ми продемонструємо це на собі - пілотні електронні закупівлі Міністерства економічного розвитку і торгівлі. Ми також домовились про те, що один з регіонів, я не виключаю, що це буде Дніпропетровськ - на рівні області, і муніципальна позиція - думаю, що найбільше до цього готове місто Вінниця, продемонструє, що наша пропозиція ефективна", - сказав Порошенко.
Міністр наголосив, що процедура закупівель має бути доступною та відкритою. "Якщо це стосується цін, наприклад, на бензин, то в цьому мають право брати участь усі - це біржові торги, так робиться в усьому світі і не треба ніяких 45-денних тендерних процедур. Вільний доступ, вільна інформація, вільна і відкрита процедура перемоги, дуже швидка і ефективна процедура. Якщо купується в аграрний фонд зерно - вільний доступ, вільна система документації, вільні, відкриті торги, швидкі розрахунки", - сказав він.
В свою чергу народний депутат від Партії регіонів Ірина Горіна вважає, що система електронних держзакупівель дозволить в 2012 р. заощадити витрати бюджету на 40 млрд грн. " "Безумовно, важливе завдання, яке може вирішити даний законопроект, це швидкість, з якою можна проводити державні закупівлі. Зараз це за стандартною процедурою становить 75 днів. І сама тривалість процедури, яка виписана, не дозволяє в тих чи інших випадках при необхідності швидкі закупівлі з боку держави, що, безумовно, скорочує можливості конкурентного середовища для тих чи інших видів бізнесу, що беруть участь в цьому процесі. Тут (відповідно до законопроекту) - максимум 28 днів", - також наголосила депутат.