Янукович сподівається отримати гроші від МВФ в 2013 р
Україна в 2013 р. сподівається отримати новий пакет допомоги від Міжнародного валютного фонду (МВФ) в рамках програми stand by загальним обсягом 15,5 млрд дол., яка була заморожена з минулого березня. Про це в інтерв'ю агентству Bloomberg заявив Президент України Віктор Янукович.
"Програма МВФ є "барометром", який показує колишній радянській республіці, де в неї є проблеми ... Ми в переговорах з МВФ. Ми не виключаємо відновлення фінансування, починаючи з наступного року", - повідомив Янукович.
Нагадаємо, 28 травня ц.р. голова місії МВФ, яка працювала в Києві з 21 по 28 травня 2012 р., Кріс Джарвіс рекомендував уряду України підвищити тарифи на опалення і газ для населення. Він нагадав, що це є однією з основних перешкод для отримання Україною чергового траншу кредиту МВФ. Крім того, за його словами, Україні необхідне істотне зовнішнє фінансування. При цьому міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Анатолій Близнюк 29 травня заявив, що в Україні не будуть підвищувати тарифи на опалення для населення в поточному році. Раніше віце-прем'єр-міністр України Валерій Хорошковський заявляв, що Україна буде збільшувати тарифи на енергоносії для населення тільки після розробки програми адресної допомоги незахищеним верствам населення та застосування енергоощадних технологій.
Нагадаємо, 22 квітня ц.р. віце-президент Світового банку Філіп Ле Уеру заявив, що Україна не так гостро потребує грошей МВФ, тому неотримання нового траншу не критичне.
Як відомо, раніше Президент України Віктор Янукович заявляв, що Україні вкрай потрібні кредити МВФ. Водночас вищі державні посадовці, у тому числі прем'єр Микола Азаров і віце-прем'єр Сергій Тігіпко, неодноразово заявляли, що навіть, якщо Україні не вдасться домовитися з МВФ про відновлення співпраці, країна в 2012 р. впорається і без кредиту МВФ. В кінці грудня 2011 р. голова НБУ Сергій Арбузов говорив про те, що для України дуже важливо отримати черговий транш кредіта від МВФ, але не через те, що не вистачає коштів, а для того, щоб дати маяк інвесторам, що МВФ працює в цій країні. Арбузов пояснив, що НБУ не витрачає гроші МВФ, а підтримує за рахунок цих коштів платіжний баланс.
Програма співпраці України і МВФ, схвалена в липні 2010 р., передбачає виділення Україні кредиту на суму 15,5 млрд дол. під ставку 3,5% річних. Термін дії програми становить 2,5 року. Відразу після схвалення програми співпраці Україна отримала перший транш завбільшки 1 млрд 890 млн дол. Рішення про виділення другого (і останнього) траншу в розмірі 1 млрд 500 млн дол рада директорів МВФ прийняла 22 грудня 2010 р. У 2011 р. транші МВФ Україна не отримувала. Київ втратив можливість отримати від МВФ три квартальних кредити завбільшки приблизно 1,5 млрд дол. кожен в рамках програми stand-by загальним обсягом 15,5 млрд дол. через порушення погоджених з фондом термінів проведення пенсійної реформи (вступила в силу з 1 жовтня) та підвищення тарифів на газ.
2 березня повідомлялося, що Україна виплатила МВФ 575 млн дол. обслуговування за першим траншем stand-by. Обсяг виплат України МВФ на 2012 р. становить 3,72 млрд дол. Для погашення цієї заборгованості, а також боргів по облігаціях України хоче отримати від МВФ нові кредити на 10 млрд дол. А поки кредитів немає, Мінфін буде позичати гроші шляхом продажу держоблігацій. Відзначимо також, що Україна хоче реструктуризувати борг перед МВФ. Раніше прем'єр-міністр Микола Азаров повідомив, що Україна попросить МВФ рефінансувати борг, погашення якого припадає на 2012 р., новим кредитом в рамках програми stand-by. За словами Азарова, якщо МВФ не зможе надати другий транш кредиту stand-by, то Україна буде мати право ставити питання про те, щоб МВФ не наполягав на погашенні заборгованості, яка утворилася в 2008 р.