Податок на нерухомість має стати основним джерелом наповнення місцевих бюджетів в Україні. Про це на зустрічі з нагоди Дня працівника податкової служби України заявив Президент України Віктор Янукович, передає кореспондент РБК-Україна.
Податок на нерухомість має стати основним джерелом наповнення місцевих бюджетів в Україні. Про це на зустрічі з нагоди Дня працівника податкової служби України заявив Президент України Віктор Янукович, передає кореспондент РБК-Україна.
"Потрібно наповнити реальним змістом оподаткування нерухомості. Символічно цей податок має стати одним із основних джерел наповнення місцевих бюджетів та інструментом обмеження спекуляцій з нерухомістю", - зазначив Президент України.
Нагадаємо, з 1 липня ц.р. вступили в силу зміни до Податкового кодексу, згідно з якими термін вступу в силу податку на нерухомість перенесено на 1 січня 2013 р.
Податок на нерухомість, який так і не запрацював на початку 2012 р., поширюється на квартири площею понад 120 кв. м і будинки понад 250 кв. м. Відсоткова ставка на додаткові квадратні метри квартири або приватного будинку становить від 1% до 2,7% мінімальної заробітної плати. Підраховуючи загальну площу, враховувати будуть лише житлові приміщення, без комор, ванних кімнат та інших підсобних приміщень.
Однак закон може бути скасований взагалі, а замість нього в Податковому кодексі з'явиться податок на майно, якщо парламент таки підтримає законопроект "Про внесення змін до Податкового кодексу щодо оподаткування багатства і предметів розкоші", внесений до Верховної Ради України (ВР) на початку червня ц.р. Податок на майно будуть щороку платити фізичні та юридичні особи - власники квартир загальною площею більше 200 кв. м і вартістю понад 1 тис. мінімальних зарплат (МЗ) (тобто більше 1,09 млн грн виходячи з поточного розміру МЗ), котеджів, дачних і садових будинків - 500 кв. м і 2500 МЗ (2,74 млн грн); об'єктів житлової нерухомості, що знаходяться у власності одного платника - 600 кв. м і 3000 МЗ (3,28 млн грн).
Відповідно до законопроекту віце-прем'єра-міністра соцполітики Сергія Тігіпка, розкошами вважалися квартири і будинки площею від 200 кв. м і 400 кв. м відповідно. Міністр фінансів Юрій Колобов прирівнював податок на розкіш до податку на нерухомість, тобто пропонував стягувати його починаючи з 120 кв. м для квартир і 250 кв. м для будинків. Від пропозиції Мінфіну в схваленому Кабміном законопроекті залишилася тільки ставка податку - 0,5% оцінкової вартості (мінус витрати на оцінку). Сума податку не зможе бути менше 2% МЗ за кожен квадратний метр житла, тобто мінімальна планка в квартирі площею 200 кв. м складе 4,4 тис. грн. Прикметно, що в 2013 р. сплата податку буде здійснюватися виходячи з мінімальної зарплати, і тільки з 2014 р. буде задіяна оцінкова вартість.
Оцінкова вартість як критерій оподаткування викликає більшість суперечок навколо податку на розкіш. На думку експертів, у такому разі це буде податок, побудований на тіньових відносинах, адже оцінкова вартість - це суб'єктивна думка оцінювача на підставі аналізу аналогічних продажів. А через те, що всі намагаються приховати суми угод, немає уявлення про реальні ціни на ринку. З оцінювачами угод з нерухомістю в Україну теж все не так просто. 14 червня ц.р. Фонд державного майна України (ФДМУ) та Міністерство юстиції (Мін'юст) скасували резонансний указ про оцінку вартості нерухомості, згідно з яким для нотаріального посвідчення угод з нерухомістю та рухомим майном потрібна була не просто незалежна оцінка експерта, а оцінка того суб'єкта оцінкової діяльності, чиїм винятковим видом діяльності була "оцінка для цілей оподаткування". Відповідний сертифікат ФДМУ після прийняття цього указу отримали тільки 12 осіб з близько 9 тис. оцінювачів. На думку юристів, виділяти оцінку "для цілей оподаткування" в окремий напрям було абсурдом, тому що раніше напрями оцінки визначалися за видами майна: нерухомість, дорожній транспорт, інтелектуальна власність і т.д.
За попередніми оцінками, додаткові надходження до держбюджету від введення податку на багатство можуть скласти 500 млн грн на рік, але в Мінфіні розраховують, що додаткові доходи держбюджету від введення цього податку складуть 900 млн грн.