Четвертий саміт "Ялтинська європейська стратегія" (YES) завершив сьогодні свою роботу. З 28 червня по 1 липня продовжувалася щорічна зустріч світових політиків і експертів з різних країн Європи і Америки.
Основними питаннями, які обговорювалися на саміті, стали взаємовідношення між Україною і Європейським Союзом і перспективи вступу України в ЄС, перспективи перетворень в економічній сфері України у зв'язку з проведенням Євро-2012, торгово-економічні відносини між Україною і ЄС, а також політична ситуація в Україні.
На урочистому відкритті саміту Президент України Віктор Ющенко відзначив позитивну динаміку роботи над новою посиленою угодою між Україною і Євросоюзом. "Безумовно, найуразливішою точкою відносин є чітке формулювання посиленої угоди. Ми хотіли б, щоб цей документ засвідчив європейську перспективу України", - сказав глава держави. В.Ющенко схвалив домовленості між Україною і ЄС про спрощення візового режиму для українських громадян. На його думку, подібні кроки повинні робитися щокварталу. "Україна не ставить питання, коли саме вона стане членом ЄС, який точно буде рік і дата. Ми говоримо про інше: наш конспект, наш порядок денний повинні вистилати конкретними кроками", - відзначив В.Ющенко.
У своєму виступі В.Ющенко також підкреслив, що євроінтеграція України, безумовно, залежить і від неї самої. Україні, її політичним силам потрібно виконати велику роботу, "дорога до Європи - це не прогулянка по парку", - підкреслив Президент.
Як повідомлялося, екс-канцлер Німеччини Герхард Шредер призвав Україну тісніше співробітничати з ЄС і Росією у сфері постачань енергоресурсів до Європи. Г.Шредер підкреслив, що важливим є встановити чітку стратегію постачань енергоносіїв в ЄС. Такі постачання, на його думку, не повинні бути односторонніми, необхідна кооперативна форма співпраці між виробниками, постачальниками і споживачами енергоносіїв.
Виступ на саміті колишнього президента США Білла Клінтона був присвячений скоріше загальним питанням світової політики. Так він висловив сумнів в ефективності розгортання американської системи протиракетної оборони (ПРО), елементи якої планується розмістити в Чехії і Польщі, і рахує її "колосально марною тратою грошей". Крім того, на думку Б.Клінтона розгортання елементів ПРО в Європі створює непотрібні суперечності у відносинах з Росією. "Мені здається, що ми створюємо кризу там, де вона не потрібна", заявив колишній президент.
У свою чергу екс-президент Польщі Олександр Кваснєвський, виступаючи в рамках саміту, призвав Україну проводити збалансовану політику по відношенню і до Росії і до ЄС. Він заявив, що Росія не може перешкодити прагненню України до вступу в ЄС і НАТО. В той же час А.Кваснєвський відзначив, що на шляху України до Європи багато що залежить від взаєморозуміння між Україною і ЄС. Євросоюз у свою чергу повинен розуміти, що Україна потрібна ЄС як один з його членів.
В той же час, за словами одного з лідерів російського "Союзу правих сил" Бориса Нємцова, російська влада нещирого говорить, що вітає євроінтеграційні прагнення України. На його думку, Кремль не зацікавлений в успіхах України на шляху до ЄС, тим більше, у вступі до Євросоюзу. В той же час він відзначив, що не варто об'єднувати процеси вступу України в ЄС і НАТО через те, що сьогодні переважна більшість громадян України виступають проти членства України в НАТО. "Якщо громадська думка в Україні зміниться, тоді можна буде говорити про вступ України в НАТО", - вважає Б.Нємцов.
На думку засновника саміту, члена правління Ялтинської європейської стратегії Віктора Пінчука, вступ до Європейського Союзу - єдиний засіб реалізувати реформи в Україні. За його словами, ЄС не може обійтися без України, як члена ЄС. "Немає загрози від вступу в ЄС, а є загроза від неправильних бізнес і політичних рішень", - відзначив він.
Питанню Євро-2012 було присвячено пленарне засідання 4-го щорічного саміту в ході круглого столу "Євро-2012: що він дасть Україні?". За словами радника Президента України, лідера партії "Блок Кличко", чемпіона світу по боксу Віталія Кличка, Євро-2012 стане подією, яка зможе об'єднати Україну. Крім того, В.Кличко підкреслив, що чемпіонат надасть позитивний вплив інфраструктурному розвитку України і зрештою вплине на всі сфери економіки, особливо на сервісний сектор. "Проведення чемпіонату привнесе нові стандарти якості – якості товарів, якості сервісного обслуговування", - відзначив він.
Як відомо, Ялтинська Європейська стратегія (YES) - це міжнародна мережа, створена в 2004 р. з метою сприяння розвитку справедливої, вільної і спроможної України, налагодженню відносин з світом і підтримки членства України в ЄС. У правління YES входять: член парламенту Португалії Маріо Давид, екс-президент Польщі Олександр Кваснєвський, засновник YES Віктор Пінчук, віце-президент Європарламенту Марек Сівець, німецький політолог Олександр Рар, екс-президент Ротшильдовської міжнародної ради Жан-П"єр Сальт"єль, глава французького бюро агентства Euro RSCG Стефан Фукс. Очолює правління член парламенту Великобританії Стівен Баєрс.