Розслідування кримінального провадження стосовно мера Вишгорода Олексія Момота, обвинуваченого у вимаганні хабара в 1 млн євро прийняло несподіваний зворот. Ключовий свідок у цій справі, Костянтин Рапота, який зараз перебуває в харківському СІЗО, заявив, що справу щодо мера було фальсифіковано. За його словами, співробітники столичного управління СБУ, прокуратури Київської області та представники однієї з будівельних компаній просто підставили Олексія Момота, щоб поставити на чолі Вишгорода лояльного чиновника. Подробиці цієї скандальної історії, в якій виявилося замішано і керівництво київської обласної прокуратури, стали відомі РБК-Україна.
14 квітня Служба безпеки України та прокуратура Київської області повідомили, що за вимогу хабара у будівельної компанії в розмірі 1 млн євро, був затриманий мер Вишгорода Олексій Момот. Частину хабара повинна була бути отримана готівкою, а частина нерухомістю. Перед цим були затримані чотири посередника, які в Києві перераховували у відділенні одного з банків першу частину хабара в розмірі 200 тис. євро. За даними обласної прокуратури, мер Вишгорода вимагав гроші за надання дозвільної документації на будівництво та підключення комунікацій до будинків. Також він нібито обіцяв, що місцеві активісти не будуть проводити акції протесту перед будівельним майданчиком.
17 квітня Печерський райсуд Києва заарештував Момота на два місяці. Але вже через два дні він вийшов з СІЗО під заставу в 5 млн гривень, який внесли, зокрема, дружина народного депутата із депутатської групи "Воля народу" Ярослава Москаленка, лідер партії "Воля", позафракційний народний депутат Юрій Дерев'янко та голова місцевого підприємства "Південатоменергобуд" Сергій Костирко.
Згідно з матеріалами кримінального провадження, конфлікт виник із-за земельної ділянки площею 2 400 га у Вишгороді, який двічі, в 2006 і 2012 роках Вишгородська міська рада передала компанії "Дніпрожилбуд" для будівництва багатоповерхового будинку в провулку Прожекторний. Пізніше "Дніпрожилбуд" передав земельну ділянку в суборенду підприємству "Вишгородміськреконструкція-1" на термін до 2020 року. Нарешті, 11 лютого 2016 року "Вишгородміськреконструкція-1" уклала договір на проведення підрядних будівельних робіт з ще однією будівельною компанією - "Євробуд 77". Однак, перед початком робіт представники компанії обстежили ділянку і з'ясували, що на ділянці, на якій належить будувати, вже стоїть будинок, побудований раніше. Саме за відселення мешканців будинку, що знаходиться на відведеній під будівництво ділянці, знесення самого будинку і відсутність акцій протесту проти забудовника з боку мешканців, Олександр Момот, за версією слідства, через посередника і зажадав гроші.
Незважаючи на резонансне затримання, швидко стало зрозуміло, що в кримінальному провадженні є численні нестиковки. Заявником у справі про вимагання був такий собі Дмитро Семенчук, заступник генерального директора "Євробуд 77", який зайняв цю посаду незадовго до затримання, 1 квітня 2016 року. Однак, вже 16 травня цього року адвокати Олексія Момота з'ясували, що Дмитро Семенчук, повні персональні дані якого фігурували в матеріалах кримінального провадження, насправді є уродженцем села Коритне Чернівецької області, живе в Києві на знімній квартирі, торгує овочами і ніякого відношення до "Євробуду 772 і справі про хабар не має.
30 травня, коли апеляційна скарга Олексія Момота на рішення Печерського суду дійшла до Апеляційного суду Києва, суд вирішив заслухати свідчення Семенчука. Той підтвердив суду, що ніколи не звертався до СБУ та прокуратури з якимись заявами, з будівельними компаніями не пов'язаний, є безробітним. "Це не мій почерк і не мій підпис", – заявив Семенчук, після того, як йому показали заяву про вимагання. Також, за його словами, у заяві були вказані не його адресу і номер телефону. Але що головне - Семенчук розповів, що 5 лютого 2016 року він залишив свій паспорт у заставу третій особі за 200 долларів, якими він розрахувався за знімання квартири. У відповідь представник прокуратури заявив, що прізвище "Семенчук" - це просто псевдонім секретного заявника.
Після цих свідчень, справа стала стрімко "сипатися". В кінці травня прокуратура Київської області передала справу Олексія Момота в Національне антикорупційне бюро, що викликало невдоволення голови Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Назара Холодницкого. Він звинуватив обласних прокурорів у тому, що вони розслідували справу мера Вишгорода з порушенням підслідності.
"Ще під час подання заяви та проведення першочергових слідчих дій, задовго до затримання Момота і оголошення йому підозри, слідчим і прокурорам прокуратури Київської області було достовірно відомо, що сума хабара, яка пропонувалася Момоту, перевищує 750 тис. гривень, що згідно з КПК, є злочином, підслідним детективам НАБУ. - заявив Холодницький 10 червня. - Справа Момота - це не єдиний випадок, коли інші правоохоронні органи починають і розслідують непідслідні їм провадження. Але в результаті це може призвести до того, що винні особи, які дійсно вчинили злочин при наявності матеріальних доказів, можуть уникнути відповідальності за порушення слідством процесуальних положень кодексу. І виправдувальний вирок суду у підсумку буде повністю відповідати вимогам Закону. Цього допускати не можна ні за яких обставин!".
9 червня Апеляційний суд Києва повністю скасував Момоту запобіжний захід.
У розпорядженні РБК-Україна опинилися документи, що дозволяють розібратися в історії Олексія Момота. З них випливає, справжньою особою, яка написала заяву про вимагання грошей, був мешканець Харківської області Костянтин Рапота 1985 року народження. Власне, головним документом є лист самого Рапота, який він написав із СІЗО на адресу генерального прокурора Юрія Луценка та директора НАБУ Артема Ситника.
Ще в 2013 році Рапот потрапив у поле зору місцевої міліції за скоєння злочинів, передбачених ст. 190 КК ("Шахрайство") та ст. 358 КК ("Підробка документів, печаток, штампів, бланків"). Однак йому вдалося втекти, після чого в грудні 2013 року він був оголошений у розшук. Переховувався він у Києві.
У 2015 році на його слід вийшли співробітники Управління "К" СБУ в м. Києві і Київській області (у фотокопії листа Костянтина Рапоти їх імена заретушовані редакцією). Викладена нижче історія виглядає як детектив і розібратися у правдивості розказаної ним інформації належить розібратися слідчим органам.
Рапота розповів, що замість того, щоб проінформувати харківську поліцію про виявлення розшукуваної особи, вони почали його шантажувати. За неповідомлення в поліцію інформації про виявлення розшукуваного, вони вимагали та отримали від Рапота 20 тис. доларів. Потім, за вказівкою співробітників СБУ, Рапота займався в Києві незаконним продажем квартир осіб, які померли, не перебували в місцях позбавлення волі чи за кордоном. Для таких операцій підробляли документи, а господарі квартир були не в курсі, що відбувається. Для прикриття такої діяльності, співробітники СБУ видали харків'янину паспорт на ім'я Дмитра Семенчука з пропискою у Вишневому.
Костянтин Рапота, як випливає з його листа на ім'я керівників правоохоронних органів, займався під наглядом продажем цукру із запасів Державного резерву, продавав автомобілі з перебитими номерами, а в січні 2016 року брав участь у затриманні громадян Нідерландів, які намагалися збути в столиці 1 млн євро і навіть давав хабарі. Наймасштабніший епізод з хабарем трапився якраз з мером Вишгорода Олексієм Момотом.
Як випливає з даних РБК-Україна, до співробітника СБУ Олександра Б. звернувся підприємець Денис Мусієнко. За даними ЗМІ, з них, зокрема пов'язують компанії "Вишгородміськреконструкція-1" і "Євробуд 77". В даний час він є першим заступником голови Болградської районної адміністрації Одеської області та депутат Києво-Святошинської районної ради Київської області від партії "БПП-Солідарність".
За даними Рапоти, на посаду мера Вишгорода, Мусієнко хотів поставити "свою людину", який був би більш лояльним. Для цього була придумана комбінація з хабарем.
З допомогою співробітників СБУ Рапот-Семенчук був працевлаштований на посаду заступника гендиректора "Євробуд 77" з 1 квітня 2016 року. У цій якості він і написав заяву про вимагання у нього Момотом хабара. Після затримання мера Денис Мусієнко нібито передав Олександру Б. 100 тис. доларів з яких 30 тис. доларів, зі слів перебуваючого в харківському СІЗО Костянтина Рапоти, були передані заступнику прокурора Київської області Ярославу Бендику за допомогу в "розслідуванні справи". Коли операція фактично провалилася, Рапота, з допомогою все тих же співробітників СБУ, виготовили нові підроблені документи на ім'я одного з мешканців Криму, які прийняли російське громадянство. Однак у підсумку він виявився не потрібен і Рапота було "повернено" до Харкова, де й опинився в СІЗО у справі про шахрайство.
"Зараз з Олексія Момота зняті всі обмеження, йому повернули заставу. Він продовжує працювати мером. Кримінальне провадження ще триває, але прокуратура його всіляко затягує. Зараз вже очевидно, що справа проти Олексія Момота повністю фальсифікована. Потрібно зробити так, щоб свідки зараз не постраждали. Ми знаємо, хто і навіщо влаштував це подання, знаємо, хто був задіяний у цій схемі. Хочу зазначити, що такий жах відбувається по всій країні. Завтра ми дамо прес-конференцію, де повідомимо подробиці. Ми не дамо злити цю справу в унітаз", - розповів РБК-Україна народний депутат Юрій Дерев'янко.
За інформацією РБК-Україна листа міститься в СІЗО підслідного дійшло до адресатів. Так, у НАБУ воно було зареєстровано 26 вересня, взято в розробку детективами, у яких, згідно законодавства, є місяць на вивчення і прийняття рішення.