Вибухи в Дніпропетровську: Десятки потерпілих, влада має намір розібратися за тиждень (узагальнення, відео)
У п'ятницю, 27 квітня, в Дніпропетровську сталася серія вибухів у громадських місцях. Влада назвала вибухи, в результаті яких постраждали 29 людей, терактами і пообіцяла розкрити злочини до 4 травня ц.р. РБК-Україна пропонує узагальнюючу інформацію про події в Дніпропетровську, а також ексклюзивне відео і фото з місця події.
Перший вибух стався о 11:50 на трамвайній зупинці біля Дніпропетровського академічного театру опери та балету. За попередніми даними, вибухнула урна. Другий вибух прогримів в п'ятистах метрах від оперного театру - в районі кінотеатру "Батьківщина" (фото РБК-Україна). Біля фонтана також вибухнула урна. Недалеко від парку Глоби незабаром пролунав ще один вибух. Останній вибух стався недалеко від першого - в районі Оперного театру. Також повідомлялося, що експерти виявили ще один вибуховий пакет і підірвали його.
Генеральний прокурор України Віктор Пшонка заявив що, в результаті вибухів в Дніпропетровську постраждали 29 осіб, з них госпіталізовано 18 із серйозними травмами.
Прокуратура Дніпропетровської області за фактом сьогоднішніх вибухів в центрі Дніпропетровська порушила кримінальну справу за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.258 ККУ (терористичний акт). У ГПУ також повідомили, що кримінальні справи за статтею тероризм були порушені по кожному вибуху в місті Дніпропетровську окремо, проте вони були об'єднані в єдине провадження.
Місто запанікувало
Варто відзначити, що відразу після перших новин про вибухи в місті почалася паніка. Зокрема, через соціальні мережі поширювалася інформація про низку нових вибухів. Також в Дніпропетровську виникли перебої в роботі мобільного зв'язку - зв'язок з абонентами переривався, додзвонитися було практично неможливо. У ряді ЗМІ з'явилася інформація, що терористи вийшли на зв'язок і зажадали грошей. У соціальній мережі Twitter користувачі почали викладати фотографії спецтехніки (фото), супроводжувані коментарями, що на вулицях міста з'явилися БТР. Пізніше міністр внутрішніх справ України Віталій Захарченко заявив, що в Дніпропетровськ не вводили бронетранспортери і війська - "додатково були задіяні лише кінологи для виявлення вибухівки".
Територія вибухів - приблизно кілометр, на цій території були перевернуті всі урни, біля кожної працювали співробітники оперативних служб. Рух транспорту по пр. Карла Маркса було перекрито, весь транспорт рухався по паралельних вулицях. У спальних районах міста всі працівники комунальних служб прибирали урни з вулиць.
Реакція влади
Після повідомлень про вибухи на місце трагедії вилетіли міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко, заступник генерального прокурора Віктор Войцишен і перший заступник голови СБУ Петро Шатковський. Також голова Дніпропетровської ОДА Олександр Вілкул перервав робочу поїздку, щоб терміново повернуться до Дніпропетровська.
Президент України Віктор Янукович доручив вжити вичерпних заходів щодо встановлення до 4 травня осіб, винних у вчиненні терактів в Дніпропетровську. Янукович також назвав інцидент викликом для всієї країни і висловив співчуття усім жителям Дніпропетровська. "Для нас це черговий виклик, для всієї країни, ми подумаємо, як відповісти достойно. Думаю, розберемося. Шкода, що так сталося", - заявив Янукович.
У свою чергу прем'єр-міністр Микола Азаров на своїй сторінці в Facebook заявив, що теракти будуть розкриті найближчим часом. Азаров також зазначив, що теракт в Дніпропетровську вигідний зацікавленим в дестабілізації ситуації в країні. "Вигідно тим силам, які зацікавлені в дестабілізації ситуації в країні, які діють за принципом "чим гірше, тим краще", чим гірше простим людям від цієї ситуації, тим більше можна звинувачувати чинну владу і отримувати на цьому якісь дивіденди...", - сказав він.
Між тим запрацювала Верховна Рада України, яка блокувалася опозицією вже четвертий день поспіль із вимогою розібратися в ситуації з побиттям Юлії Тимошенко в Качанівській колонії. Опозиціонери хоч і не розблокували трибуну, але дали можливість ВР заслухати інформацію від представників правоохоронних органів про ситуацію в Дніпропетровську. Варто відзначити, що більшість скористалося "частковою працездатністю" ВР і під опозиційні крики "Ганьба!" привела до присяги новообраного омбудсмена - Лутковську.
Пізніше генеральний прокурор Віктор Пшонка повідомив, що розслідування дніпропетровських вибухів доручено центральному апарату Служби безпеки України. Також за словами Пшонки, ніхто з "дніпропетровських терористів" на зв'язок не виходив, вимоги не висувалися. У свою чергу, глава СБУ Ігор Калінін заявив, що вибухи в Дніпропетровську схожі на вибух, що стався 16 листопада 2011 р.
Дніпропетровська облдержадміністрація з 27 квітня по 2 травня заборонила проводити в місті масові заходи. У той же час, як заявив голова Дніпропетровської ОДА Олександр Вілкул, масові заходи, заплановані після 3 числа (випускні вечори і останні дзвінки, скоріше за все відбудуться.
Реакція міжнародної громадськості
Міжнародні політики та громадські діячі виступили із співчуттями українському народу. Зокрема, як повідомив у своєму Facebook прем'єр-міністр України Микола Азаров, слова співчуття постраждалим в Дніпропетровську висловив Президент Європарламенту Мартін Шульц.
У свою чергу високий представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон заявила, що Євросоюз готовий надати допомогу Україні у зв'язку з вибухами в Дніпропетровську. "Високий представник... висловлює свою солідарність в цей час з народом України. Європейський Союз буде підтримувати тісні контакти з українською владою для отримання оновленої інформації про вибухи, жертви, і будь-яку допомогу, яка може бути надана Україні", - говорилося в повідомленні.
У МЗС РФ висловили готовність посприяти в розслідуванні вибухів у Дніпропетровську. "У Росії з заклопотаністю сприйняли повідомлення про серію вибухів 27 квітня в жвавих місцях українського міста Дніпропетровська, в результаті яких є поранені. З російської сторони готові надати українській владі всіляке сприяння в розслідуванні всіх обставин того, що сталося", - говорилося в повідомленні відомства.
Голова Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), віце-прем'єр-міністр Ірландії Еймон Гілмор виступив із засудженням вибухів. "Я засуджую цей безвідповідальний акт, в результаті якого постраждали життя ні в чому не винних людей в Дніпропетровську. Такі дії є неприпустимими", - зазначив він. Також Гілмор побажав всім пораненим якнайшвидшого одужання.
Окремо варто відзначити реакцію на трагедію в УЄФА, де заявили, що вибухи в Дніпропетровську не вплинуть на впевненість організації в безпечному проведенні Євро-2012, яке стартує на початку червня. "УЄФА відомо про вибухи, що 27 квітня сталися в Дніпропетровську, і очікує результатів розслідування цього випадку українською владою. Думками ми знаходимося разом з постраждалими та бажаємо їм швидкого і повного одужання. Ці події не змінюють впевненість Європейського футбольного союзу в тому, що заходи безпеки, розроблені владою до Євро-2012, гарантують спокійне і успішне проведення турніру", - повідомили в УЄФА.
Між тим, президент Федерації футболу України (ФФУ) Григорій Суркіс назвав вибухи в Дніпропетровську спробою дискредитувати Україну напередодні Євро-2012. "Я не знаю, хто стоїть за вибухами в Дніпропетровську, чиї інтереси, чиї амбіції. Але вважаю, що особи, які скоїли цей жорстокий злочин, або санкціонували його, або зараз використовують наслідки з певною політичною метою, є співучасниками замаху і на підрив авторитету нашої країни напередодні Євро-2012", - заявив він. За словами Суркіса, "існує достатньо підстав стверджувати, що мета (теракту) - будь-що зірвати успішне проведення в Україну видатного європейського турніру і скомпрометувати державу і суспільство в очах міжнародного співтовариства".
Залишається сподіватися, що трагедія подібна тій, що сталася в п'ятницю, 27 квітня ц.р., в Дніпропетровську, не повториться. А влада зробить відповідні висновки і задіє максимум зусиль для розслідування інциденту та виявлення винних. Ті, хто спланував, організував і здійснив напади на людей, повинні понести повну відповідальність.