ua en ru

Постріл у ціль: що пропонує новий закон про спортивну зброю

Постріл у ціль: що пропонує новий закон про спортивну зброю Українські спортсмени зможуть купувати спортивну зброю за новими правилами (фото: noc-ukr.org)
Автор: Олег Грищак

В Україні спростили правила придбання і зберігання спортивної зброї.

Спортивні організації тепер зможуть купувати зброю за кордоном в іноземних виробників безпосередньо, а також зберігати її, перевозити і утримувати тири і стрільбища. Ці норми передбачені законом № 2273-19, який набрав чинності 15 лютого. Втім, це не означає, що будь-який громадянин, який назвався спортсменом, зможе зареєструвати зброю, а самі спортсмени вважають, що про спрощення умов можна буде говорити тільки після того, як Кабінет міністрів прийме ряд підзаконних актів. Експерти при цьому впевнені, що спрощення процедури купівлі та зберігання спортивної зброї ніяк не вплине на лібералізацію зброярського законодавства. Подробиці - в матеріалі РБК-Україна.

Купувати стане простіше

В Україні набув чинності закон, який спрощує права спортивних організацій на придбання і перевезення спортивної зброї. Кабінет міністрів запропонував цю ініціативу парламенту ще в лютому минулого року, втім, Верховна Рада внесла зміни в діючий закон "Про фізичну культуру та спорт" 18 січня 2018 року. 14 лютого закон підписав президент Петро Порошенко.

Тепер в українському законодавстві з'явилося чітке визначення спортивної зброї. Такою варто вважати "сертифіковану в установленому законодавством порядку вогнепальну (крім бойової) або пневматичну, стрілецьку, вихолощену та холодну зброю, призначену виключно для ураження цілей при проведенні спортивних заходів". Визначення параметрів і характеристик спортивної зброї має бути закріплено правилами змагань з тих видів спорту, які визнані в Україні. Такі правила встановлює Міністерство молоді та спорту.

Примітно, що досі в Україні правовий статус спортивної та інших видів зброї визначався лише наказом Міністерства внутрішніх справ №622, прийнятим у 1998 році. Цим документом закріплено інструкцію, згідно якої стрільці-спортсмени можуть купувати спортивну зброю, але зберігатися вона повинна була в тирі, або спортивній школі. Проблема в тому, що інструкція МВС дозволяє купувати спортсменам спортивну зброю тільки у сертифікованих відомством продавців. Відповідно, купувати зброю, необхідну для змагань, у закордонних виробників досі українські спортсмени не могли. Тепер з прийняттям закону спортивні школи та організації зможуть закуповувати зброю іноземного виробництва безпосередньо. Але вона все одно має пройти сертифікацію в Україні.

"Питання викликає поправка до закону, що передбачає сертифікацію спортивної зброї в Україні. Навіщо це робити, якщо вона вже сертифіковано виробником? Цю норму слід відмінити за непотрібністю", - говорить віце-президент Федерації стрільби України Олександр Камінський.

Згідно з законом, спортивні організації отримали право придбавати, зберігати, перевозити і використовувати спортивну зброю, боєприпаси, а також утримувати стрілецькі тири, стрільбища та стенди. Що стосується реалізації цього права, у Федерації кажуть, що давно чекали прийняття цього закону, оскільки документ фактично "розв'язує руки" спортивним клубам та школам, які раніше мали проблеми з придбанням спортивної зброї.

У той же час у Федерації стрільби очікують від уряду розробки і прийняття спеціального порядку, згідно з яким спортивні організації зможуть купувати і ввозити зброю в Україну. Варто зазначити, що Кабмін на своєму засіданні 21 лютого затвердив план, згідно з яким Мінмолодьспорту, МВС, Міноборони, Мін'юст, Мінфін і Мінекономрозвитку повинні до 10 квітня привести свої нормативно-правові акти у відповідність з новим законом.

"Потрібно скасувати обов'язковий відстріл спортивної зброї раз на три роки для кулегільзотеки МВС (установа МВС, де проводиться відстріл та зберігання зразків боєприпасів зареєстрованої зброї, - ред.). Кулі у такої зброї безоболонкові (кулі зі свинцю без оболонки з більш твердого металу, - ред.), і сильно деформуються як в стволі, так і в повітрі. Через це ідентифікувати таку кулю неможливо. Тим більше, що відстріл одного зразка коштує 120 гривень. А якщо в дитячої школи 50 зразків? Для ДЮСШ це великі і безглузді витрати, - поділився Камінський з РБК-Україна своїми побажаннями. - Також ми б хотіли, щоб дозволи видавалися на транспортування зброї за 2-3 дні, а не за 10 днів, як зараз. Ще один важливий момент – термін дії дозволів. Зараз він становить три місяці, а ми хочемо, щоб було три роки, як у мисливців".

Віце-президент ФСУ підкреслив, що новий закон не дає права стрільцям-спортсменам самостійно купувати і перевозити спортивну зброю. "Нам це не потрібно. Є заходи безпеки, яких ми дотримуємося. В іншому випадку, кожен міг би назватися спортсменом і ходити зі зброєю", - зазначає Камінський.

За його словами, раніше стрілецькі організації мали проблеми із ввезенням на територію України спортивних пістолетів. Їх не можна було купити за кордоном тому, що наказ МВС не передбачав можливість придбання короткоствольної зброї іноземного виробництва. У ФСУ відзначають, що з-за цього спортивним організаціям потрібно було півроку, щоб купити і ввезти зброю в країну. Тоді як терміни, які самі спортсмени вважають оптимальними – не більш трьох місяців. "Це - для нас хвора тема. В минулому році я повинен був ввезти в Україну 12 спортивних пістолетів Pardini, без яких ми не можемо виступати на змаганнях. Ми не можемо їх досі купити, так як не було закону. З новим законом, сподіваємося, ми зможемо купити все, що нам потрібно. Сподіваємося, до чемпіонату світу, який в серпні буде проходити, зможемо купити кілька зразків зброї", - розповів Камінський. Чемпіонат світу зі стрільби пройде в цьому році в південнокорейському Чхавоні з 31 серпня по 14 вересня.

Тренер з кульової стрільби київської ДЮСШ "Восход" Оксана Княжук розповіла РБК-Україна, що раніше у школи були проблеми і з термінами оформлення дозволів на вивезення з тиру зброї. МВС - правоохоронцям потрібно було укластися в 10 днів з моменту подачі заявок. Термін дії таких дозволів становить 3 місяці. Після прийняття закону тренер очікує, що в уряді розробляють інструкції, які зможуть полегшити життя спортсменам.

"Буде добре, якщо спортсмен зможе сам поїхати зі своєю зброєю на змагання, і законно перевозити її. Але потрібно виявляти відповідальність, щоб не кожен, хто назве себе спортсменом, міг ходити зі зброєю по вулицях", - акцентує Княжук.

Вирішення вузького кола проблем

Прийняття закону, який спрощує процедуру купівлі зброї для спортсменів, актуалізувало дискусії про необхідність лібералізації зброї в Україні. Нагадаємо, парламентарі кілька разів намагалися узаконити обіг зброї в країні. Зараз у Раді зареєстровані два подібних законопроекти - "Про вогнепальну зброю цивільного призначення" №1135, автором якого є Сергій Каплін (БПП), та альтернативний проект "Про цивільну зброю та боєприпаси" №1135-1, запропонований міжфракційною групою з 29 народних депутатів, в числі яких глава РПЛ Олег Ляшко і спікер ВР Андрій Парубій. На даний момент обидва законопроекти знаходяться на розгляді комітету Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.

Що стосується закону про спортивному зброю, то голова "Української асоціації власників зброї" Георгій Учайкін запевняє, що цей документ не вплине на ситуацію зі зброєю в суспільстві. "Цей закон - не лібералізація зброярського законодавства в країні, а вирішення вузького кола проблем спортсменів. Він прийнятий для того, щоб українські спортсмени змогли більш якісно готуватися до змагань", - говорить Учайкін. За його словами, не можна виключати і корупційні ризики, які можуть виникнутичерез можливі махінації деяких чиновників з видачею дозволів. Адже, за його словами, бувають ситуації, коли спортивна зброя може відрізнятися від бойової тільки назвою, маючи ті ж характеристики. "В Україні без спроби скористатися монополією і побудувати корупційну схему не обходиться", - впевнений Георгій Учайкін, уточнивши, що при цьому увага суспільства до збройової теми настільки велика, що реалізувати "тіньові" схеми чиновникам буде непросто.