ua en ru

Високий суд Лондона: земля кругла, небо синє

Високий суд Лондона: земля кругла, небо синє
Вадим Иосуб
Вадим Иосуб
старший аналитик Альпари

Високий суд Лондона 29 березня задовольнив клопотання Росії про розгляд позову до України у прискореному порядку, і прийняв рішення про те, що Україна повинна повернути Росії номінальну вартість єврооблігацій у розмірі 3 млрд доларів і відсотки за ним.

Якщо восени і в грудні 2015 року під час реструктуризації українського боргу та обговорення статусу російського кредиту (суверенний/несуверенний) цій темі віддавалися перші смуги російських і українських ЗМІ, то зараз "доленосне" рішення суду пройшло майже непоміченим. Чому?

Розгляд справи на прохання РФ йшов в прискореному режимі. Що це означає? Суд, по суті, не вникав в обставини справи, аргументи сторін, а розглядав просте питання: чи винна Україна Росії? Всебічно, але прискорено поміркувавши над цією темою, Високий суд Лондона видав свій вердикт: земля кругла, небо синє, а в України є борг перед Росією за розміщеними на Ірландській біржі облігаціями.

Звичайно, в рамках цього розгляду, Україна намагалася надати аргументи на користь того, що в силу різних формальностей цього боргу як би і не було, однак це "не пройшло", а до того ж на таке рішення ніхто, включаючи Україну, ніхто і не розраховував. Своєрідний юридичний тролінг.

Варто нагадати, що спочатку Україна не заперечувала свій борг перед Росією, а наполягала на його комерційному (а не суверенному) характер. Аргументувалося це процедурою розміщення єврооблігацій, які "випадково" викупив один кредитор в особі Фонду національного добробуту РФ. Погодивши з усіма комерційними кредиторами про реструктуризацію боргу, Україна запропонувала Росії реструктуризацію на тих же умовах. Росія не погодилася.

За великим рахунком, Україна ніколи не заперечувала наявність боргу, тому рішення Лондона "ні про що". Питання як і раніше в характері боргу, його реструктуризації, а цих тем Високий суд Лондона, в силу розгляду справи в прискореному порядку, навіть не торкався. Крім того, Україна отримала дозвіл судді на апеляцію, найближче засідання по якій відбудеться, орієнтовно, в кінці квітня.

Як відомо, "ринок враховує все", а ринок українських суверенних єврооблігацій відреагував на рішення суду вельми скромно, зниженням котирувань на 0,2-0,8 в.п. Так що у справі "боргу Януковича" все найцікавіше ще попереду, а британське правосуддя проголосило досить банальні речі, не сильно наблизивши грошовий конфлікт Києва і Москви до вирішення.