Без терміну придатності: коли і як буде оновлено склад Центрвиборчкому
Станом на кінець листопада цього року закінчилися повноваження у 13 з 15 членів ЦВК. У більшості з них термін повноважень закінчився ще станом на червень 2014 року.
У грудні питання оновлення складу Центральної виборчої комісії (ЦВК) нарешті може бути вирішене. Про це офіційно запевняють у президентській фракції БПП і не під запис говорять у фракції "Народний фронт". При тому, що повноваження більшості членів Центрвиборчкому закінчилися ще три з половиною роки тому - в червні 2014 року. Останній раз це питання активно обговорювалося в червні минулого року, коли президент вніс довгоочікуване подання на призначення нового складу ЦВК. Яке так і не було поставлено на голосування у сесійній залі за відсутності підтримки в Раді. Чи чекати нового подання президента і чи буде, нарешті, оновлений склад ЦВК - в матеріалі РБК-Україна.
Станом на кінець листопада цього року закінчилися повноваження у 13 з 15 членів ЦВК. У більшості з них термін повноважень закінчився ще станом на червень 2014 року. Повноважними залишилося тільки двоє членів Центрвиборчкому - Катерина Махницкая і Олег Діденко. Перша після революції в 2014 році була призначена за квотою "Свободи", другий – за квотою УДАРу. Нагадаємо, члени ЦВК призначаються терміном на сім років.
У червні 2014 року Петро Порошенко вніс до парламенту подання на 11 членів комісії, при тому, що вакантними були 12 місць. У президентській фракції тоді пояснювали, що президент на той момент не визначився, хто може очолити комісію. Тому ще одне місце приберегли на майбутнє. Однак і при такому представленні в парламенті не набралося голосів - в "Народному фронті" тоді апелювали до того, що замість трьох кандидатур, рекомендованих цією силою, в поданні була тільки одна. А кандидатур "Батьківщини", Радикальної партії, "Оппоблока" і групи "Воля народу" не було зовсім. Причому незадоволені "фронтовики" були і тим фактом, що серед зазначених претендентів не з'явився нинішній заступник голови ЦВК Андрій Магера. На Банковій пояснювали, що президент вирішив повністю оновити склад комісії, щоб там не було старих кадрів - від голови Михайла Охендовського (квота "Опоблоку") до заступника голови Жанни Усенко-Чорної. Причому на Банковій розуміли, що якщо залишити Магеру у складі ЦВК, то він би мав усі шанси, як найбільш досвідчений співробітник, очолити комісію. У той же час, команда президента не проти встановити свій контроль над Центрвиборчкомом.
Власне, з 11 кандидатів до нового склад ЦВК, яких президент подав у червні 2016 року на затвердження парламенту, тільки 5 - квота Порошенка і БПП. Це Михайло Вербенський, який працював заступником глави МВС, коли міністерство очолював нинішній генпрокурор Юрій Луценко; Ольга Желтова - заступник глави секретаріату в комітеті правової політики, який очолює нардеп від БПП Руслан Князевич; Світлана Кустова - багаторічна помічниця Петра Порошенка у парламенті (казали, що вона може очолити ЦВК); Ольга Лотюк - доцент кафедри конституційного та адміністративного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидатуру якої нібито запропонувала нардеп від БПП Наталія Агафонова; Віталій Плукар - завідувач відділу моніторингу діяльності місцевих органів влади і підтримки їх правотворчих ініціатив Департаменту місцевого самоврядування Адміністрації президента.
Також президент запропонував призначити у ЦВК Леонтія Шипілова - доцента кафедри міжнародного права і спеціальних правових наук Києво-Могилянської академії (запропонував спікер Андрій Парубій), Романа Гребу - заступника міністра освіти, який в 2015 році був фігурантом скандалу через звинувачення в підтасовуваннях конкурсу в НАПК, Надію Синицю - заступницю міністра Кабінету міністрів Остапа Семерака в першому уряді Яценюка та Олега Конопольского - адвоката, який на президентських виборах 2010 року був довіреною особою Яценюка. Як запевняли ще два роки тому РБК-Україна в БПП, ці 4 кандидатури передав президенту Порошенку Арсеній Яценюк. Проте в "Народному фронті" стверджували, що їхньою кандидатурою є тільки Шипілов.
Ще один кандидат - суддя Алла Басалаєва - потрапила до подання за квотою депутатської групи "Відродження" Віталія Хомутинніка. Кажуть, її кандидатуру запропонував нардеп з групи "Відродження" Валерій Писаренко. Також у президентському поданні був Євген Радченко - один із засновників Комітету виборців України, якого запропонувала фракція "Самопоміч".
В команді заміни
Про те, що склад ЦВК буде оновлено цієї осені неодноразово говорили і у фракції БПП, і спікер парламенту Андрій Парубій. Це питання повинні були винести на голосування минулого пленарного тижня - 13-17 листопада, але цього не сталося. "Питання давно стоїть, і воно турбує не тільки тут, в Україні, але і наших західних партнерів. Якщо б вони не "кипішували", то можна було б ще потягнути", - говорить співрозмовник в БПП. Отже, як стверджують у президентській фракції, у грудні, на першому або другому пленарному тижні, рішення має бути ухвалено. "Можу підтвердити, що в грудні ми хочемо розглянути питання про призначення членів Центральної виборчої комісії. Там мова йде, щодо БПП, про заміну однієї кандидатури", - додав заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко, причому відмовився назвати прізвище цієї кандидатури. Щодо можливих змін, інший співрозмовник у фракції запевнив, що кандидатури ще шукають, тому поки що не зрозуміло, які ротації по квоті президента і БПП можуть бути. Причому рішення фракція ще не ухвалила, а про можливі заміни не знають навіть члени профільного комітету з питань правосуддя та правової політики. Оскільки такі питання зараз вирішують на найвищому рівні.
Неофіційно вище керівництво НФ також розповідає, що оновлення ЦВК має пройти в грудні. До того ж, "фронтовики" вважають, що до складу комісії мають увійти представники всіх фракцій і груп. "Інакше буде буря", - стверджує співрозмовник в керівництві НФ. Нагадаємо, в останньому поданні президента, внесеному до парламенту ще в червні 2016 року, не було кандидатур РПЛ, "Батьківщини", "Опозиційного блоку" і групи "Воля народу".
Причому в НФ не припиняють говорити, що Греба, Синиця і Конопольський - не їхні кандидатури і що насправді вони пропонували президенту тільки Магеру, Шипілова і Буяджи (Онищенко – дівоче прізвище). "Греба - це не наш кандидат, і Яценюк запевняв про це фракцію. Він насправді задовольняє Адміністрацію президента. Його ще спробували представити як крок назустріч нам, так як він і до нас має відношення. Було б непогано, якщо б його не подавали, як нашу кандидатуру", - розповідає співрозмовник. В НФ кажуть, що Греба раніше працював в апараті "Фронту змін", з грудня 2014 року був заступником міністра Кабінету міністрів, коли цю посаду очолювала Буяджи ("Народний фронт").
Однак тепер в НФ не під запис пояснюють, що, оскільки Буяджи з січня 2017 працює держсекретарем Мін'юсту, вона випадає з цього процесу. "Вона випала тому, що вона держсекретар Мін'юсту. Магера випав тому, що президент хоче оновити весь склад ЦВК. Залишився тільки Шипілов", - розповідає співрозмовник. Причому нагадує, що кандидатура Шипілова була запропонована особисто спікером Парубієм.
Що стосується Магери, то соратники Яценюка запевняють, що їм не вдалося переконати президента, щоб залишити останнього в ЦВК. "Позиція категорична. Ми воювали з цього приводу, але без толку. Президент хоче оновлювати весь склад ЦВК. Аргументує тим, що якщо не оновлювати всіх, то "Батьківщина" буде наполягати на Усенко-Чорній, "Оппоблок" буде наполягати на Охендовському, а залишати там Охендовського взагалі не бажають", - говорить джерело у фракції НФ і додає, що це на Банковій подають в якості формальної причини. Неформальні причини можуть бути іншими. Взагалі в НФ кажуть, що можуть розраховувати на два місця, а третю кандидатуру подали "раптом пройде".
Окремі депутати пропонували висувати в члени ЦВК і депутата, члена комітету з питань правової політики та правосуддя Леоніда Ємця, проте жодних рішень з цього питання ухвалено не було. Офіційно ж соратники Яценюка кажуть, що нових кандидатур президенту поки що не подавали. "Ніяких нових кандидатур від "Народного фронту" не подавалося. Залишилися всі ті ж, кого ми пропонували більше року тому", - говорить депутат Антон Геращенко. До того ж, за словами заступника голови фракції НФ Андрія Тетерука, вони визначаться з голосуванням щодо цього питання тільки після того, як президент внесе нове подання в парламент.
Про те, що голосування за оновлення складу ЦВК у грудні цілком можливе, запевнили видання і у фракції Радикальної партії. Там навіть минулого пленарного тижня подали кандидатуру на заміну. "Прізвище поки не можу назвати. Але це пов'язано з тим, що є реальні шанси на формування ЦВК. Тому ми замінили кандидатуру. Офіційно вже відправили лист", - говорить співрозмовник. Причому пояснює, що у фракції вважають, що у них є шанси на те, що кандидатура буде дійсно включена в президентське подання. Вже інший співрозмовник у фракції розповів, що їхнім новим кандидатом є народний депутат Тетяна Юзькова, яку лідер РПЛ Олег Ляшко називав своїм адвокатом. Нагадаємо, що раніше кандидатурою Радикальної партії був Олексій Кочармін, який з 2017 року працював на посаді керівника секретаріату фракції Радикальної партії, а до цього помічником Ляшка.
В "Народному фронті" стверджують, що ймовірність появи у поданні президента людини Ляшка є, враховуючи зближення Радикальної партії з коаліцією.
Однак про те, що голосування за ЦВК може бути вже в наступному місяці, нічого не відомо ні "Самопомочи", ні "Батьківщині". Перші говорять, що подали свою кандидатуру - одного із засновників Комітету виборців України Євгена Радченка - ще в 2015 році, та інших пропозицій подавати не будуть. До того ж, у "Самопомочі" слабо вірять, що питання ЦВК скоро буде вирішено. "У президента є не право, а конституційний обов'язок, як глави держави, зробити у Верховну Раду подання на членів ЦВК, а вже потім парламент буде визначатися - підтримувати чи не підтримувати ці кандидатури. Зараз те, що відбувається, вказує тільки на те, що насправді політичної волі змінювати ЦВК ні в кого немає", - стверджує народний депутат Олег Лаврик, і нагадує, що оновлення ЦВК було обіцянкою всіх демократичних партій, які балотувалися в парламент у 2014 році. Не змінювали кандидатуру і в "Батьківщині" незважаючи на те, що на Банковій не хочуть бачити в ЦВК діючу заступницю голови комісії Жанну Усенко-Чорну, і запевнили, що не будуть голосувати за президентське подання, якщо там не буде їхнього кандидата. "Я сподіваюся, що наші іноземні партнери дотиснуть його (щоб голосування відбулося в грудні, - ред.). Якби це була тільки примха президента, він ніколи нічого не міняв би", - каже нардеп від "Батьківщини" Олександра Кужель. Крім того, як повідомили "Українські новини" з посиланням на відповідь адміністрації президента, "Батьківщина" також запропонувала кандидатуру Андрія Євстігнєєва - доцента кафедри юридичного факультету КНУ ім. Шевченка, колишнього помічника нардепів від цієї партії Валерія Кальченка та Бориса Тарасюка.
У групі "Відродження", від якої була кандидатура судді Алли Басалаєвої, кажуть, що не міняли ім'я претендентки. Однак мало вірять, що ситуація з ЦВК вирішиться до кінця року. "Залишилося два тижні (два пленарні тижні, - ред.). Мені поки складно уявити, що це питання буде на порядку денному", - пояснює представник "Відродження", член комітету з питань правосуддя Валерій Писаренко. Причому депутати групи теж будуть голосувати за новий склад комісії, якщо їхній кандидат буде присутній в президентському поданні. "Ми навіть не розглядаємо (голосувати, якщо не буде кандидата від "Відродження ", - ред.). Тому, що там мають бути представники всіх фракцій і груп", - додає депутат.
Не під запис в групі "Воля народу" кажуть, що ще в 2016 році кандидатуру від них подавав депутат Володимир Литвин. Однак він залишив групу в жовтні цього року. Співрозмовник стверджує, що група буде вносити свою кандидатуру, але прізвище поки не назвав. Нагадаємо, у попередньому поданні кандидата від "Волі народу" не було.