Вибори в США у розпалі. Вже в листопаді цього року американцям належить вибрати 58-го президента. Основна інтрига цих виборів - чи збереже новий голова Білого дому намічений Бараком Обамою курс, орієнтований у тому числі на реформи в економіці, або ж віддасть перевагу більш консервативному опоненту від республіканців. Зараз демократи всіма силами намагаються зберегти status quo у владі, а республіканці - агресивно набирають бали " електорату.
Вибори в США у розпалі. Вже в листопаді цього року американцям належить вибрати 58-го президента. Основна інтрига цих виборів - чи збереже новий голова Білого дому намічений Бараком Обамою курс, орієнтований у тому числі на реформи в економіці, або ж віддасть перевагу більш консервативному опоненту від республіканців. Зараз демократи всіма силами намагаються зберегти status quo у владі, а республіканці - агресивно набирають бали " електорату.
Супервівторок - так американці називають день, коли одночасно відбувається чергова стадія попередніх виборів одразу в багатьох штатах в один з вівторків березня передвиборного року. В цьому році Супервівторок припав на 1 березня. Свої позиції зміцнили одіозний республіканець, бізнесмен Дональд Трамп і американська "залізна леді" від демократів Хілларі Клінтон.
Результати Супервівторка були цілком передбачувані. 1 березня в результаті попередніх виборів (primaries і caucus) в 10 американських штатах перемогу здобули Дональд Трамп і Хіларі Клінтон. Таким чином, кандидати основних партій закріпили свої лідируючі позиції, намітилися після попередніх праймеріз в кінці лютого. Нагадаємо, тоді президентську гонку покинув основний конкурент Трампа по лінії республіканців, виходець із сім'ї Буш - Джеб Буш. А екс-держсекретар і дружина екс-президента США Білла Клінтона Хілларі Клінтон, снискавщая підтримку істеблішменту Демократичної партії, у ряді штатів випередила свого суперника Берні Сандерс.
Вже в середу, 2 березня, стало зрозуміло, що Дональд Трамп залишив "за бортом" виборної гонки одного з своїх конкурентів від Республіканської партії Марко Рубіо, який здобув перемогу лише в одному з 10 штатів. Основні суперники лідерів кампанії - Берні Сандерс, демократ, відомий своїми лівими поглядами, і Техасу республіканець сенатор Тед Круз - отримали максимальну підтримку виборців в 5 і 4 штатах, відповідно.
Because of me, the Republican Party has taken in millions of new voters, a record. If they are not careful, they will leave all. Sad!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 3 березня 2016 р.
Втім, у самих партіях немає єдності навколо лідируючих кандидатів. Кандидатура Трампа, незважаючи на його явну перевагу перед своїми опонентами, провокує розкол всередині республіканців. Невдоволення ветеранів Республіканської партії, які перебувають в опозиції до одіозного мільярдерові, вилилося навіть у публічну площину.
Anti-Trump Republicans call for a third-party optionhttps://t.co/0nSVewWCJB pic.twitter.com/zYOMOnP1d9
The New York Times (@nytimes) 3 березня 2016 р.
зокрема, серед прихильників Республіканської партії побутує думка, що Трамп не є вдалим кандидатом від їхньої політсили, і явно програє вибори в листопаді. Цю позицію вже в середу, 2 березня, висловив один із вагомих гравців в партії - старший сенатор від Південної Кароліни Ліндсі Грем. Трамп не став зволікати з відповіддю, і вже на підсумковій прес-конференції в середу висловив упевненість у своїй перемозі. Політик називає себе "унификатором" (unifier), який зможе об'єднати США навколо однієї позиції.
По суті, після проведення цих праймеріз стало, очевидним, що головним конкурентом всередині республіканців для Трампа є Тед Круз, який, до речі, переміг на внутрішньопартійних виборах в штатах Техас і Оклахома. Тед Круз ще зберігає шанси поборотися з Трампом за першість у партії, але перебільшувати можливості Круза не варто. Медіа - активність Трампа, його гра на популістських, але жорстких гаслах щодо мігрантів, хвалебні дифірамби на адресу президента Росії Володимира Путіна та інші піар-акції поки що приносять свої плоди.
На відміну від темпераментного Трампа, етнічний кубинець Круз справляє враження врівноваженої і спокійного політика. Його новим козирем може стати озвучену ним пропозиція про об'єднання всіх кандидатів-республіканців, що програли на праймеріз проти Трампа. Втім, незважаючи на всю привабливість цієї позиції для республіканців, навряд чи вони навіть об'єднаними зусиллями зможуть скласти конкуренцію Трампу в його боротьбі за лідерство в партії.
Схожа ситуація спостерігається і в таборі демократів, де також у Хілларі Клінтон з'явився основний суперник Берні Сандерс. Немає сумнівів у тому, що американська "залізна леді" за підсумками Супервівторка здобула значну перемогу в найбільших штатах США, а Берні Сандерс заручився підтримкою лише кількох штатів, в тому числі і близьких йому Вермонта і Оклахоми, голоси яких поки не зможуть винести його на лідерський п'єдестал гонки.
Примітним залишається та гендерний склад електорату, який голосує за демократів. Якщо чоловічі голоси (в основному молодь і прихильники ліберальних ідей) розділилися між Клінтон і Сандерсом, то представники поміркованих поглядів, літні люди, і переважно, жінки голосують за колишню першу леді США.
Американські аналітики і журналісти відзначають, що перевага все ж на боці Клінтон, а момент, коли Сандерс прийме рішення вийти з президентської гонки - лише питання часу.
We had a big night on Super Tuesday. Now, we have to keep fighting even harder. When we stand together, there's nothing we can't do.
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) 2 березня 2016 р.
Незважаючи на те, що основні лідери у внутрішньополітичних партійних баталіях поки що не викликають сумніву, основна інтрига залишається - хто на сьогодні може похвалитися більшою підтримкою американців Клінтон або Трамп!?
Ступінь напруження і заочного протистояння між двома політиками стає все гарячіше. До липня 2016 року, коли обидві партії проведуть свої національні конвенти для фінального визначення єдиного кандидата від партії, гонка досягне апогею.
Зараз же політики та громадські діячі у США роблять свої ставки. Так, наприклад, колишній губернатор Луїзіани Боббі Джіндал, зазначає, що висунення кандидатури Дональда Трампа буде кращому подарунком від Республіканської партії для Хілларі Клінтон. Політик, таким чином, натякає на приреченість кандидатури Трампа.
Тим не менш, не варто недооцінювати Трампа. В історії США було чимало випадків, коли люди без політичного досвіду і з біографією далеко не політичного діяча ставали президентами США. Сюди явно напрошується приклад Рональда Рейгана, колишнього актора Голлівуду, очолив Білий дім двічі. Його акторська минуле не завадило Рейгану досягти колосальних успіхів на міжнародній арені. Тому, неисключено, що одіозна фігура Трампа може піднести ще не мало сюрпризів.
Втім, те, що Трамп зміцнив свої позиції, не може не турбувати українців з-за його лояльних висловлювань на адресу Росії. На його тлі республіканці Круз і Рубіо, неодноразово висловлювали підтримку Україні, виглядають кращими кандидатами на пост президента США.
Не можуть не радувати проамериканськи налаштованих українців успіхи кандидата від Демократичної партії США Хілларі Клінтон. Її критична позиція у ставленні до Росії і досить різкі оцінки діяльності Путіна, відомі ще з часів міжнародної діяльності Клінтон на посаді держсекретаря США імпонують українцям. Однак і Клінтон, і Трамп останнім часом гранично обережними в своїх судженнях щодо українського питання, розуміючи, що все те, що вони зараз пообіцяють, може потім бути використано проти них.