ua en ru

Вибори директора "Укрспирту" оголили неефективність процедури добору глав держпідприємств

Вибори директора "Укрспирту" оголили неефективність процедури добору глав держпідприємств Номінаційний комітет не зміг вибрати кращу з запропонованих кандидатур
Конкурсний відбір керівника на посаду голови державної спиртової монополії "Укрспирт" завершився провалом. Після 10 місяців відбору кандидатів вчора Номінаційний комітет при Мінекономрозвитку офіційно заявив про "низьку якість підготовки претендентів" на цей пост і не підтримав жодної з п'яти кандидатур. Міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус вже анонсував повторне проведення конкурсу.

Конкурсний відбір керівника на посаду голови державної спиртової монополії "Укрспирт" завершився провалом. Після 10 місяців відбору кандидатів вчора Номінаційний комітет при Мінекономрозвитку офіційно заявив про "низьку якість підготовки претендентів" на цей пост і не підтримав жодної з п'яти кандидатур. Міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус вже анонсував повторне проведення конкурсу.

Таке рішення комітету невипадкове. Його прийняття пов'язують з тим, що чинний в. о. голови "Укрспирту" Роман Іванюк несподівано зняв свою кандидатуру в ході співбесіди. Його вважали одним з найбільш явних претендентів на вакантний пост. Конкуренти за конкурсом назвали цей крок запланованим зривом процедури, оскільки тепер у Іванюка є можливість залишитися в кріслі топ-менеджера ще як мінімум на півроку - до тих пір, поки не буде оголошений результат нового конкурсу.

Сам Роман Іванюк однією з причин свого самовідводу називає затягування владою процесу приватизації "Укрспирту", проведення якої чиновник вважає своїм першочерговим завданням.

Втім, ситуація може спричинити більш серйозні наслідки, вважають експерти. На їхню думку, провал конкурсу продемонстрував "управлінську імпотенцію" і необхідність серйозно доопрацювати законодавство, що регламентує обрання керівників великих держпідприємств.

Тонкощі скандального відбору

Резонансні вибори керівника української спиртової галузі завершилися безрезультатно. Конкурсний процес, офіційно оголошений ще в січні, завершився вчорашнім заявою Комітету з призначень керівників особливо важливих для економіки країни підприємств про те, що його члени будуть рекомендувати призначити повторні конкурси у ряді компаній, зокрема в ДП "Укрспирт".

"Кандидати не змогли переконати нас, що вони готові керувати цими підприємствами. Низька якість претендентів - проблема, яку можна вирішити, лише змінивши стару систему оплати праці керівників держпідприємств", - цитує прес-служба Мінекономрозвитку голову відомства Айвараса Абромавичуса.

Чиновник пообіцяв, що найближчим часом Кабміну буде запропоновано проект постанови з відповідними ініціативами.

Відзначимо, що комітет оголосив негативні результати лише через тиждень після засідання, яке відбулося 6 жовтня. В ході його проведення пройшли співбесіди з п'ятьма кандидатами на посаду глави ДП "Укрспирт".

Згідно з урядовою постановою №777 від вересня 2008 р., що регламентує проведення конкурсних процедур, членами Номінаційного комітету є п'ять високопоставлених чиновників: міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус, міністр фінансів Наталія Яресько, міністр агрополітики Олексій Павленко, міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин і міністр інфраструктури Андрій Пивоварський.

Допомагають їм визначитися у виборі кандидатів ще п'ять незалежних експертів, що представляють в Україні такі міжнародні організації, як ЄБРР, Світовий банк, IFC, а також український бізнесомбудсмен і керівництво Київської школи економіки.

Найбільш очевидними претендентами на посаду директора ДП "Укрспирт" і члени конкурсної комісії при Мінагрополітики, і експерти раніше називали двох: чинного в. о. директора спиртової монополії Романа Іванюка і екс-директора Залучанского спиртового заводу (Івано-Франківська область) Анатолія Далібожика.

Також зайняти крісло головного менеджера галузі намагалися аудитор і економіст Ростислав Чайковський, юрист Григорій Трипульський і Ніна Гаркава, яка працювала раніше в "Укрспирті" на керівних посадах.

Нагадаємо, п'ятірку фіналістів конкурсна комісія вибрала 10 вересня.

РБК-Україна вже повідомляло, що раніше Анатолія Далібожика підозрювали у перевищенні службових повноважень і спекуляції з цінами на сировину. Втім, говорили і про сумнівну репутацію Ніни Гаркави, яка, будучи головою Сумської облдержадміністрації у 2005-2006 рр., нібито намагалася контролювати місцеві спиртові заводи.

Однак у конкурсній комісії РБК-Україна раніше запевнили у тому, що всі фіналісти пройшли перевірку на схильність до корупції за ізраїльською методикою MIDOT, а також перевірялися правоохоронними органами, в тому числі СБУ.

Чутки і спроби очорнити кожного з кандидатів були невід'ємною частиною колоконкурсного процесу. Виключно на умовах анонімності деякі директори спиртзаводів та учасники горілчаного ринку навперебій розповідали РБК-Україна, що Анатолій Далібожик і Ніна Гаркава нібито протеже кримінальних груп, які контролювали галузь у часи правління Віктора Януковича.

Подейкували і про те, що Григорій Трипульський, який балотувався в Одеську міськраду від політсили Едуарда Гурвіца "Наша Одеса", нібито замішаний у нелегальному бізнесі. За спиною керівника "Укрспирту" Романа Іванюка ввижалися якісь кримінальні структури, але частіше - голова Адміністрації Президента Борис Ложкін.

Проте ніяких доказів або підтвердження своїх слів джерела видання надати не змогли. Кандидати ж спростували таку інформацію, посилаючись на те, що пройшли перевірки на чесність і підтвердили відсутність кримінальних зв'язків.

Фактично чиста серед учасників ринку лише репутація Ростислава Чайковського - його називають "патріотом, що не розібрався в тому, яку посаду він прагне зайняти".

Хід конем

У понеділок, 6 жовтня, Номінаційний комітет почав співбесіди о 16:00. Примітно, що готувати свої презентації кандидатів просили англійською або російською мовами. На засіданні були присутні не всі міністри - учасники конкурсу кажуть, що не було Наталії Яресько, а пізніше пішов Володимир Демчишин.

Першими слухали пропозиції Романа Іванюка, який в ході співбесіди несподівано взяв самовідвід.

"Рішення було напівспонтанним. Я його прийняв за тиждень до засідання комітету. Але я вирішив дійти до кінця. Я хотів піти на конкурс і по-чесному його виграти. Я спочатку заявив, що знімаюся, а потім представив презентацію", - розповів Роман Іванюк РБК-Україна.

Він також запевнив, що вважає комітет "чесним на всі 200 відсотків".

"Я впевнений, що через цей комітет ніколи не проб'ється ні один "лівий" кандидат. Було дуже приємно розмовляти з міжнародними експертами - ми говорили з ними на одній мові, - зазначив в. о. директора "Укрспирту". - Вважаю, що треба спростити процедуру і замість конкурсної комісії відразу пропонувати кандидатам пройти співбесіду в Номінаційному комітеті".

За словами Романа Іванюка, у нього були вагомі причини припинити участь у конкурсі.

"Всі почали називати мене креатурою Ложкіна (Борис Ложкін, голова Апарату Президента, - ред.). Нібито він мене проштовхував. Яка ж я людина Ложкіна? Так, ми один одного знаємо, я був професіоналом в інвестбанкінгу. Можливо, він рекомендував мене, і його думка враховувалася. Я цього не знаю", - повідомив Іванюк РБК-Україна.

При цьому, за його словами, його професійна компетентність "без всяких зв'язків дозволила вивести "Укрспирт" зі збитків".

"Тільки за третій квартал держпідприємство заробило понад 100 млн грн, а це більше ніж за весь минулий рік. Навіщо мені потрібна така слава, що мене хтось просовує? Я не отримую тут мільйони доларів. Зарплатня директора - 20 тис. грн. Я отримую купу проблем, регулярні зауваження з боку народних депутатів", - обурився чинний керівник спиртової галузі.

Крім високого рівня репутаційних ризиків, серед основних причин свого рішення Роман Іванюк називає затягування процесу приватизації "Укрспирту". Верховна Рада так і не приступила до розгляду законопроекту, що дозволяє виведення ряду великих держпідприємств із списку таких, що не підлягають продажу.

"Приватизація за 9 місяців не просунулася ні на крок і була відкладена на наступний рік. А просто сидіти в кріслі я не хочу", - заявив голова "Укрспирту" РБК-Україна.

Він також підкреслив, що, як і раніше, зацікавлений у приватизації спиртового держпідприємства і готовий надавати надалі консультаційні послуги.

"Якщо процес приватизації зрушиться з мертвої точки, то звичайно я б хотів, щоб цей процес закінчився також за моєї участі. Так, зараз я залишаюся виконуючим обов'язки директора. Але якщо Номінацій комітет обере нового керівника - я передам йому всі обов'язки і справи", - уточнив Іванюк.

Інша сторона медалі

Те, що Роман Іванюк залишається де-факто керівником "Укрспирту", подобається далеко не всім учасникам процесу. Насамперед, це обурює його конкурентів за конкурсом.

"Я вважаю зняття кандидатури фарсом. Тому що за фактом Роман Іванюк продовжує керувати "Укрспиртом". Комітет з призначень не міг цього не розуміти і не враховувати, коли приймав рішення", - заявив один з фіналістів Ростислав Чайковський.

Він також назвав процес відбору Номінаційним комітетом непрозорим.

"На відміну від конкурсної комісії, комітет засідає в закритому режимі. Після всіх співбесід вони не повідомили результатів і не повідомили, коли щось буде відомо. Сама процедура співбесід була погано організована - мене запросили на 18.00, а заслухали тільки через 2 години", - повідомив Чайковський РБК-Україна.

Втім, Григорій Трипульський висловив протилежну думку.

"Процедура була прозорою. Я проходив співбесіду довго, близько 25 хвилин. Питання мені задавали компетентні і конкретні - про моє минуле, про майбутнє спиртової галузі. Запитували про плани боротьби з корупцією в "Укрспирті" і про те, чи мені відомі якісь факти. Я сказав, що не знаю про рівень корупції нинішнього керівництва держпідприємства", - поділився юрист з РБК-Україна.

При цьому він також назвав рішення Романа Іванюка про зняття своєї кандидатури політичним.

"Це рішення носило політичний характер. Я не знаю, чим воно було продиктовано конкретно ", - уточнив Григорій Трипульський.

Обидва вищевказаних кандидата заявили, що, швидше за все, будуть брати участь у новому конкурсі.

"Я буду брати участь, щоб міністри не могли потім сказати, що не було хороших кандидатів, не було з кого вибрати, і цим виправдати можливе неефективне нове призначення", - пообіцяв Ростислав Чайковський.

"Подивлюся на ситуацію, але, думаю, буду брати участь. Мені цікавий досвід роботи у держсекторі", - зазначив Григорій Трипульський.

Прохання РБК-Україна прокоментувати ситуацію з самовідводом викликало сміх у Анатолія Далібожика. Один із явних претендентів на пост глави "Укрспирту" відмовився відповідати на запитання видання.

"Я подумаю, чи брати мені участь у новому конкурсі чи ні", - сказав він. Поспілкуватися з Ніною Гаркавой не вдалося - вона не відповідала на телефонні дзвінки.

Менеджерська дисфункція

Проте джерела, знайомі з ситуацією, на умовах анонімності кажуть, що на хід конкурсу дійсно вплинула Адміністрація Президента.

"Причина зняття кандидатури Романа Іванюка така - намагалися уникнути резонансу після його можливої перемоги, а швидше за все, він би виграв гонку. Мовляв, якби його призначили, всі б сказали, що Банкова продавила свою креатуру. Ну і до того ж почали б звинувачувати в цьому головного інтересанта, наближеного до Президента. Йому це зараз невигідно", - повідомив співрозмовник видання, який відмовився назвати конкретні прізвища.

"Швидше за все, конкурс закінчився з негативним результатом, оскільки комітет все-таки віддав перевагу Іванюку, - повідомило інше джерело РБК-Україна в уряді. - Думаю, новий конкурс буде призначено вже в наступному році. Зараз вибори, потім - бюджетний процес, так що Іванюк може ще як мінімум півроку бути при посаді. З одного боку - для нього це шанс привести галузь до ладу, з іншого - це не зовсім чесно".

Втім, на думку експертів, резонансний конкурс виявив низку глобальних проблем. За словами радника міністра агрополітики, члена конкурсної комісії Олексія Зубрицького, необхідно серйозно попрацювати над удосконаленням законодавства і врегулювати процедуру відбору.

"У постанові №777 не прописано багато важливих деталей. А саме: немає зобов'язань публікувати списки кандидатів, їх конкурсні пропозиції, а також проводити їх захист в прямому ефірі. Також відсутні вимоги до складу конкурсної комісії. В результаті виникає можливість сформувати її в основному із співробітників відомства, залишивши незалежних експертів завідомо у меншості", - зазначив він.

За словами Олексія Зубрицького, згідно з документом, глава місцевої держадміністрації, в даному випадку, Віталій Кличко, має право відхилити кандидатуру обраного комітетом керівника. Крім того її ще повинен затвердити Кабмін.

Також Олексій Зубрицький вважає, що залишається правова колізія, коли взявши самовідвід менеджер фактично залишається виконуючим обов'язки директора держпідприємства.

"Мені шкода, що наші демократичні починання вперлися в процедурні труднощі. Ми в ході засідань конкурсної комісії продемонстрували готовність і здатність до відкритої і прозорої роботи, - зазначив член комісії. - В результаті, протягом 10 місяців держава не може прийняти рішення і вибрати керівника держпідприємства. Вважаю це ні чим іншим як управлінської імпотенцією".