ua en ru

Вибори у Білорусі: Лукашенко в п'ятий раз стає президентом

Вибори у Білорусі: Лукашенко в п'ятий раз стає президентом Вибори у Білорусі продемонстрували, що у Олександра Лукашенка поки що немає реальних суперників
Автор: RBC.UA
Президентські вибори в Білорусі пройшли цілком передбачувано - висока явка виборців, мітинг опозиційних сил і перемога Олександра Лукашенка. Причому, навіть кандидати-опоненти голови держави не сумнівалися в тому, якими будуть результати голосування. І, судячи з заяв спостерігачів про те, що вибори пройшли на високому рівні, міжнародне співтовариство визнає їх результати.

Президентські вибори в Білорусі пройшли цілком передбачувано - висока явка виборців, мітинг опозиційних сил і перемога Олександра Лукашенка. Причому, навіть кандидати-опоненти голови держави не сумнівалися в тому, якими будуть результати голосування. І, судячи з заяв спостерігачів про те, що вибори пройшли на високому рівні, міжнародне співтовариство визнає їх результати.

В п'ятий раз президент

Сьогодні, 11 жовтня, у Білорусі пройшли чергові президентські вибори, на яких, як і очікувалося, перемогу здобув чинний Президент Олександр Лукашенко.

Згідно з даними екзит-полів, які були оприлюднені на білоруських телеканалах відразу після закриття дільниць, Олександра Лукашенка підтримали понад 80% виборців. Соціологічні опитування проводилися трьома організаціями: Інститутом соціології Національної академії наук Білорусі, Молодіжною лабораторією соціологічних досліджень республіканського союзу громадських об'єднань "Білоруський комітет молодіжних організацій", а також Інститутом порівняльних соціальних досліджень "Євразійський барометр".

Офіційні попередні результати білоруський Центрвиборчком опублікував вже після опівночі 12 жовтня, і вони не дуже відрізнялися від даних екзит-полів: Олександр Лукашенко отримав 83,49% голосів виборців. Остаточні підсумки виборів ЦВК обіцяє підвести в п'ятницю, 16 жовтня.

Варто відзначити, що для Лукашенка це буде вже п'ятий термін на посаді Президента Білорусі. Перші президентські вибори в країні після розвалу Радянського Союзу пройшли в два тури 23 червня і 10 липня 1994 р., на них чинний голова держави набрав 44,82% і 80,6% відповідно. Перемагав він на виборах і в 2001 р. і в 2006 р. і в 2010 р.

Примітно, що в 1996 р. Лукашенко провів у країні референдум, в результаті якого до Конституції були внесені правки. У бюлетенях було всього сім питань, чотири з яких були ініційовані президентом, а три - парламентом. За підсумками голосування, виборці підтримали два президентські пропозиції, парламентські ж були відхилені.

Таким чином, відлік терміну президентства Лукашенка був розпочатий заново, що дозволило йому продовжити своє перебування на цій посаді. Крім того, він отримав більше повноважень.

Відзначимо, що ряд держав і міжнародних організацій результати референдуму не визнали, оскільки голосування проводилося з серйозними порушеннями.

Незважаючи на це, у 2004 р. відбувся ще один референдум, за його результатами з білоруської Конституції були прибрані обмеження на кількість президентських термінів для однієї особи. Так Олександр Лукашенко отримав можливість брати участь у всіх наступних президентських виборах.

Як і перший, референдум 2004 р. не був визнаний низкою країн і міжнародних організацій, зокрема, Євросоюзом і США.

Вибори у Білорусі: Лукашенко в п'ятий раз стає президентом

Фото: Олександр Лукашенко залишається для білорусів номером 1

Хто брав участь

Згідно з законом, вибори в Білорусі вважаються дійсними в тому випадку, якщо в них візьмуть участь як мінімум 50% виборців. Відповідний поріг явки подолано вже через чотири години після відкриття виборчих дільниць. Так, станом на 12:00 11 жовтня явка склала 51,20%, повідомили в білоруському Центрвиборчкомі.

Варто відзначити, що фактично вибори в Білорусі почалися ще у вівторок, 6 жовтня, коли пройшло дострокове голосування. Згідно з даними ЦВК, в ньому взяли участь 36,05% громадян Білорусі.

За офіційною версією, такий тип голосування запроваджений для того, щоб свій голос за того чи іншого кандидата змогли віддати виборці, які не змогли б прийти на вибори 11 жовтня за місцем проживання. Представники ж білоруської опозиції стверджують, що голосування в два етапи полегшує владі фальсифікації результатів.

У цьому році на пост глави держави, крім Олександра Лукашенка, претендували три кандидати: Сергій Гайдукевич, Тетяна Короткевич і Микола Улахович.

Сергій Гайдукевич представляє Ліберально-демократичну партію і вже брав участь у президентських виборах в 2001 р. і в 2006 р. Обидва рази за результатами голосування Гайдукевич опинявся на третьому місці. У 2001 р. він набрав 2,48% голосів, а в 2006 р. - 3,5% голосів. Варто відзначити, що Гайдукевич відомий своєю проросійською позицією.

Тетяна Короткевич є опозиційним кандидатом, а також членом Білоруської соціал-демократичної партії. Однією з тез її політичної програми є повернення до Конституції Білорусі пункту, згідно з яким одна й та сама особа може обіймати посаду президента тільки два рядок поспіль.

Микола Улахович очолює Білоруську патріотичну партію, колишній військовий. В свій час заснував газету "Особистості", а також працював у сферах будівництва та нерухомості.

Як все пройшло

В тому, що і цього разу за результатами виборів у Білорусі залишиться президентом Лукашенко, не сумнівалися навіть самі кандидати. Зокрема, Микола Улахович після голосування заявив журналістам, що, на його думку, ще "не виросла заміна" Лукашенка.

"Ви думаєте, я настільки наївна людина, не розумію, хто у нас в політиці 20 років? Ви думаєте, електорат у нього слабше мого? Ні, звичайно! ", - передає слова кандидата видання "БелаПАН".

У той же час Сергій Гайдукевич повідомив, що за даними його партії, він може зайняти друге після Лукашенка місце.

Опозиційні сили також відреагували на очікуваний результат голосування. За день до виборів, 10 жовтня, представники опозиції провели в Мінську мітинг проти фальсифікації результатів. Демонстрантів було кілька сотень, так як, за словами поета, публіциста і лідера кампанії "Говори правду! "Володимира Некляєва, "люди залякані".

"Суспільство залякане державною пропагандою... У більшості людей на плечах вже не голови, а телевізори. Ви бачите, як мало людей приходить на акцію. Люди залякані", - підкреслив він.

Мітинг проходив також і в день голосування, при цьому ніяких заворушень чи затримань не відбувалося. Під час спілкування з журналістами Лукашенко заявив, що "якщо опозиція не буде переходити Рубікон, ми ніколи нікого не будемо ловити, "мочити", як це відбувається в інших державах".

Вибори у Білорусі: Лукашенко в п'ятий раз стає президентом

Фото: Лукашенко завжди умів домовлятися з сусідами по СНД (з Президентами України і РФ Леонідом Кучмою і Володимиром Путіним, 2001 р.)

У свою чергу, експерти і спостерігачі в ході проведення виборів заявляли про те, що процес організований на високому рівні і порушень не зафіксовано.

"Ми задоволені організацією виборів у вашій країні. Іноді виникають невеликі питання, але всі вони, як правило, вирішувані", - зазначив представник моніторингової групи Альянсу місій спостерігачів данець Ерік Бель.

У той же час, незначні провокації спостерігалися на деяких виборчих дільницях. Зокрема спостерігачі зверталися до суду з заявами, що кількість виборців, зазначених як такі, що проголосували, не відповідає дійсності. Однак голова ЦВК Білорусі Лідія Єрмошина оцінила ці випадки як провокаційну поведінку, а також зазначила, що в цьому "відчувається змова".

Варто відзначити, що для моніторингу виборів в Білорусі були запрошені представники ОБСЄ, СНД, а також незалежні експерти. При цьому спостерігачі найбільш авторитетної організації - ОБСЄ - поки утримуються від коментарів з приводу ходу голосування.

Вибори у Білорусі: Лукашенко в п'ятий раз стає президентом

Фото: інтереси Білорусі "бацька" відстоює в цілому успішно