В Луганській області найзапекліша передвиборна боротьба розгорнулася між нещодавніми союзниками по парламентській коаліції - Партією регіонів і Компартією. Рейтинг комуністів, згідно із останніми соціологічними дослідженнями, вже навіть трохи вищий, ніж регіоналів. Саме луганські виборці, як виглядає, в чергове допоможуть КПУ набрати значний відсоток голосів на свою підтримку.
В Луганській області найзапекліша передвиборна боротьба розгорнулася між нещодавніми союзниками по парламентській коаліції - Партією регіонів і Компартією. Рейтинг комуністів, згідно із останніми соціологічними дослідженнями, вже навіть трохи вищий, ніж регіоналів. Саме луганські виборці, як виглядає, в чергове допоможуть КПУ набрати значний відсоток голосів на свою підтримку, повідомляє BBC-Україна.
Формально на третьому місці передвиборних перегонів у Луганську партія Наталії Королевської "Україна - Вперед!". Луганщина - батьківщина Королевської, однак серед земляків її прихильників майже всемеро менше, ніж у комуністів.
"Україна - Вперед!" розгорнула найактивнішу агітаційну кампанію на Луганщині ще навесні, задовго до офіційного старту виборів. Комуністи і регіонали почали розміщувати агітацію у місті значно пізніше.
Читайте також: У Чернігівській обл. влада робить ставку на самовисуванців
Реклама на білбордах - не просто реклама бренду, але й підсвідоме прагнення політиків "помітити територію", довести свою присутність в регіоні, кажуть рекламники. Луганщину на сьогоднішній день міцно "помітили" КПУ, "Україна - Вперед!", "Батьківщина" і Партія регіонів. Зовсім небагато агітації можна побачити від партії Кличка "Удар". Низька рекламна активність інших партій, швидше за все, пов'язана з браком фінансування.
Проте, наприклад, активісти луганської "Свободи" знайшли вихід: вони з минулого року майже кожного тижня проводять один-два пікети і мітинги в різних населених пунктах області. Привід може бути який завгодно - і візит до Луганська глави РПЦ Кирила, і відключення води в Алчевську.
Можливо, досвід "Свободи" надихнув і кандидатів у мажоритарних округах інших партій. Під час власних агітаційних акцій вони почали частіше зустрічатися з виборцями. Жителі невеликих міст і селищ охоче беруть участь у подібних заходах, бо мають можливість не по телевізору, а на власні очі побачити справжніх політиків. Іноді це спілкування супроводжується курйозами. Наприклад, у місті Красний Луч під час зустрічі з мешканцями другий номер виборчого списку однієї з партій не зміг згадати потрібне слово і замість "я хочу донести вам свій месидж", мовив: "Я хочу донести вам свій СМС".
Луганська область може підтвердити колишню репутацію "червоного пояса" України, яку отримала після парламентських виборів ще 1998 р. Тоді майже 46% її виборців проголосували за Компартію, а у 8-и з 12-и округів виборці віддали голоси за мажоритарників-комуністів.
За даними опитування, яке провела у серпні агенція незалежної аналітики "Sociolab", зараз за Компартію на Луганщині проголосували б понад 27% виборців. Цей показник вищий, ніж у Партії регіонів, за яку готові віддати голоси 26,6%. Однак у серпні понад 20% виборців відповіли, що взагалі не підуть на вибори.
Партія Наталії Королевської "Україна - Вперед!", незважаючи на титанічні агітаційні зусилля, має в області підтримку всього 4,2%, далі за нею - "Удар" із 3,3%. Опозиційна "Батьківщина", за даними опитування, не дуже популярна і користується підтримкою лише близько 2% відсотків виборців.
Якщо тенденція збережеться, у комуністів є шанс отримати перевагу в голосуванні за виборчими списками. Але переможцями в мажоритарних округах, ймовірно, стануть висуванці від Партії регіонів. І це будуть люди, чиї прізвища добре відомі виборцям і асоціюються, швидше, не з партійністю, а благодійністю.
Щодо опозиції, то, як виглядає, її кандидати у мажоритарних округах не розраховують на значний результат. Як сказав голова луганського обласного відділення Комітету виборців України Олексій Светіков, принаймні до мажоритарних виборів опозиційні кандидати майже не готуються.
Однак впадає у вічі те, що серед висуванців "Батьківщини" чимало юристів, що може свідчити про їхню мету не так вигравати вибори, як бути задіяними у виборчий процес і контролювати роботу комісій.
Ще до початку виборчої кампанії деякі місцеві політики-комуністи, доволі популярні у своєму регіоні, залишили фракції КПУ і згодом стали висуванцями Партії регіонів. На бізнесмена Володимира Медяника, який до КПУ керував луганським осередком "Нашої України", тепер партія влади робить ставку у 109-му округу. Його перехід до регіоналів не здивував виборців, більше того, багато з них ставляться до кандидата позитивно. Через свій магазин Володимир Медяник роздавав продуктові набори пенсіонерам району, де він зараз балотується: до 8 березня, Великодніх свят, 9 травня і до свого дня народження.
Не склалися стосунки з комуністами й у іншого бізнесмена зі Стаханова Сергія Шахова. Він був близьким соратником депутата парламенту від КПУ Спиридона Килінкарова, проте нині балотується як самовисуванець у 107-му окрузі. Сергій Шахов через свій добродійний фонд роздавав пенсіонерам по 50 гривень. У фонді пояснювали, це - "транспортні витрати", для того, щоб люди могли доїхати на акції за участю пана Шахова.
У грудні минулого року з комуністами розлучився ще один бізнесмен - Владислав Кривобоков. Він відмовився від депутатства в обласній раді, куди пройшов за списком КПУ. Зараз Кривобоков балотується в депутати як висуванець колись заснованої ним "Народної партії вкладників та соціального захисту" в окрузі № 105 і агітує за вступ до Євразійського союзу.
На кишенькових календариках, які надрукував кандидат, написано: "Євразійський союз - дорога в космос. Наш пілот №1 - Путін Володимир Володимирович". Можливо, під "космосом" Кривобоков має на увазі якесь духовно-економічне піднесення. Проте у луганчан це гасло викликало зовсім іншу асоціацію, оскільки "Космос" - це назва торговельно-розважального комплексу, який контролює Кривобоков.
Ситуація у виборчому окрузі № 104 демонструє, якою складною виявилася боротьба за можливість стати депутатом. На одне депутатське місце тут претендує 32 кандидати. Проте у цьому округу сталося несподіване: до двох рейтингових політиків, які планували боротися за мандат у цьому окрузі, напередодні виникли питання у правоохоронних органів. Член Партії регіонів, міський голова міста Олександрівська Микола Греков був затриманий за підозрами в отриманні хабара. Інший впливовий у Луганську політик, також член Партії регіонів, голова селища Ювілейне Володимир Струк був засуджений за нецільове використання бюджетних коштів.
Цей округ також чемпіон за кількістю "клонів". Тут зареєстровано по два Василенки, Гончарови, Струки і Шаповалови. Однофамільці є ще в чотирьох інших луганських округах: у 106-му - два Казакови, в 108-му - по два Мошенських і Тернікови, в 109-му - по два Макарови і Медяники.
Вирішили знову потрапити до парламенту і його "старожили", представники Партії регіонів - Юлій Іоффе та Віктор Тихонов.
Загалом же Партія регіонів зробила ставку на відомих місцевих керівників. Виняток становить хіба 114 округ, де від регіоналів балотується голова Державного агентства автомобільних доріг України Володимир Демішкан. За прогнозами політичних оглядачів, така стратегія буде успішною для партії влади.
Нагадаємо, вибори народних депутатів України відбудуться 28 жовтня.