ua en ru

Вибори-2012: Виборча кампанія обійдеться учасникам перегонів у 20 млрд грн

Автор: RBC.UA
Загальні витрати учасників виборів на агітацію становитимуть щонайменше 20 млрд грн, або 2,5 млрд дол. Такі висновки роблять експерти у галузі реклами і зараховують до цієї цифри усі витрати партій і кандидатів - від реклами на телебаченні і у пресі до оплати агітаторів і виготовлення сувенірів, пише BBC-Україна.

Загальні витрати учасників виборів на агітацію становитимуть щонайменше 20 млрд грн, або 2,5 млрд дол. Такі висновки роблять експерти у галузі реклами і зараховують до цієї цифри усі витрати партій і кандидатів - від реклами на телебаченні і у пресі до оплати агітаторів і виготовлення сувенірів, пише BBC-Україна.

Такі витрати співмірні з коштами, що їх планує уряд спрямувати на перерахування пенсій в Україні у 2013 р.

Голова Асоціації зовнішньої реклами, політконсультант Артем Біденко каже, що більшість із цих коштів учасники виборів вже використали. Експерт не згоден із заявами деяких своїх колег, які кажуть, що цьогорічні вибори можуть стати найдорожчими в історії України.

"Я не вважаю, що на рекламу витрачається більше грошей, ніж на попередніх виборах. Суто кількісно - так, реклами більше, тому що є, окрім партій, багато кандидатів у мажоритарних округах. Що стосується вкладання грошей, то ці показники не дотягують до обсягів 2007 р. Через фінансову кризу розцінки на рекламу зменшилися утричі, звідси - і загальні фінансові вкладення помітно менші", - сказав Біденко.

Читайте також: В Кіровоградській області партія "Удар" може обійти ПР і КПУ

Як каже голова комітету "Рівність можливостей" Олександр Чекмишев, найбільші фінансові вливання учасників виборів - це телевізійна реклама. "46% виборців отримують інформацію саме з телевізійних медіа", - сказав експерт.

Проте, залишається питанням, чи є ефект від потужних фінансових витрат партій і кандидатів.

Деякі політологи вважають, що політична реклама не дуже й потрібна виборцям, оскільки, обираючи партію чи кандидата, вони менше зважають на телевізійні ролики і банери, а іноді їх це взагалі дратує.

Як вважає Артем Біденко, переважна більшість партій, що беруть участь у цьогорічних виборах, вдаються до іміджевої реклами, яка особливо не впливає на рейтинги. "Така реклама ніяк не впливає на так зване "електоральне болото", тобто, на людей, які ще не визначилися, за кого голосувати. Фактично, ця реклама спрямована на лояльних до тієї чи іншої партії виборців. Але на мою думку, реклама, яка "продає", дуже потрібна. Виборцю потрібна реклама, що містить якісь раціональні та емоційні преференції, які б спонукали обирати ту чи іншу політичну силу. Але цього немає, і тому те, що є, суттєво на результат виборів вплинути не може", - каже Біденко.

Проте, кожна партія, встановлюючи банери чи сплачуючи чималі кошти за теле- чи радіоролики, підтверджує свою присутність в інформаційному просторі і взагалі, як висловлюються рекламісти, "мітить територію".

Водночас, експерт компанії "Перша рейтингова система" Михайло Басараб вважає, що політична реклама все ж має певний вплив на свідомість виборця, коли він ухвалює остаточне рішення стосовно підтримки чи не підтримки партії і кандидата.

"Інша справа, наскільки є високим коефіцієнт корисної дії. Пряма реклама зазвичай є менш ефективним, менш впливовим інструментом, ніж іміджеві заходи, коли агітують не прямо, а опосередковано", - сказав Михайло Басараб.

Нещодавно Державний комітет телебачення і радіомовлення оприлюднив дослідження, відповідно до якого найбільші обсяги прямої політичної реклами, а також у теленовинах і ток-шоу мають опозиційні сили.

За даними Держтелерадіо, за обсягами прямої політичної реклами опозиція представлена у 1,5 раза більше, ніж провладні партії, а у ток-шоу час, виділений на виступи представникам опозиційних сил, майже у три рази більший за час, взятий провладними спікерами.

До опозиційних автори моніторингу відносять "Батьківщину", "Удар", "Україна - вперед!", "Свободу", "Нашу Україну", Радикальну партію. До провладних - Партію регіонів та КПУ.

Проте, ці результати заперечують недержавні громадські організації - Академія української преси, асоціація "Спільний простір" і комітет "Рівність можливостей", які пропонують у підрахунках брати до уваги також і ефірний час, наданий голові уряду і першому номеру списку Партії регіонів Миколі Азарову, іншим урядовцям, а також почесному голові партії, президенту Віктору Януковичу. Враховуючи цей фактор, присутність у телепросторі представників провладної політичної сили суттєво переважатиме.

Артем Біденко каже, що Партія регіонів і Компартія "однозначно" мають найбільше реклами.

"Однозначно, найбільше витрачає Партія регіонів - у неї багато реклами будь-яких рівнів плюс адмінресурс. На другому місці за показником прямої реклами - КПУ. Але наскільки я розумію, "Україна - Вперед!" може мати багато "джинси", тобто, непрямої реклами, і тому за загальними фінансовими витратами партія Наталії Королевської може опинитися на другому місці", - твердить експерт.

"Для КПУ вкладення великих бюджетів у рекламну кампанію себе виправдають. Комуністи чітко спрацювали на свою цільову аудиторію. Старі чи нові спонсори вирішили ризикнути і вкласти гроші у рекламу КПУ, і я думаю, що цей ризик себе виправдав. КПУ на цих виборах досягають непоганого результату, і не в останню чергу - завдяки рекламі", - вважає Михайло Басараб із "Першої рейтингової системи".

Водночас, Михайло Басараб називає рекламу "Батьківщини" "безликою і некреативною", а Партії регіонів - "масштабною і шаблонною". Він каже, що в обох випадках політична реклама не матиме суттєвого впливу на виборця. За словами політолога, "Удар" досягне хороших результатів на виборах "зовсім не завдяки рекламі, а через провальну агітаційну кампанію об'єднаної опозиції".

Хоча експерти у галузі реклами, підраховуючи фінансові витрати на виборах, відносять до них і масштабну благодійність та обдаровування, які стали ознакою цьогорічних виборів у мажоритарних округах, насправді, підрахувати точні обсяги цієї частки виборчих бюджетів кандидатів і партій вкрай складно. Не виключено, що на кінець виборів вони виявляться помітно більшими, аніж декларована на сьогодні цифра у 2,5 млрд дол.

Нагадаємо, вибори до Верховної Ради відбудуться 28 жовтня 2012 р.