ua en ru

Вибори-2012: Електоральний калейдоскоп Сумської області

Автор: RBC.UA
Заздалегідь передбачити результати виборів в Сумській області надзвичайно складно. Більш різнобарвної за політичними уподобаннями області, ніж Сумська, в Україні важко знайти, і тому результати виборів можуть суттєво відрізнятися навіть у межах сусідніх населених пунктів.

Заздалегідь передбачити результати виборів в Сумській області надзвичайно складно. Більш різнобарвної за політичними уподобаннями області, ніж Сумська, в Україні важко знайти, і тому результати виборів можуть суттєво відрізнятися навіть у межах сусідніх населених пунктів. Про це пише ВВС-Україна.

"Тут історично і географічно склалася дуже цікава ситуація. Сумську область можна назвати Україною в мініатюрі - тут є україномовні, а є суцільно російськомовні райони, індустріальні міста і суто аграрні території, умовно "червоний пояс", де традиційно підтримують комуністів, "біло-блакитний пояс", а також території зі стійко "помаранчевим" електоратом. Думаю, що ситуація, яка склалася в регіоні, є дзеркальним відображенням всеукраїнської", - сказав голова правління Комітету виборців України (КВУ) Олександр Черненко, перебуваючи у Сумах.

Читайте також: Вибори-2012: В Рівненській обл. за мандати змагаються мільйонери

Аналіз передвиборчих симпатій мешканців Сумщини свідчить, що експерт у своїх оцінках близький до істини.

Так в обласному центрі стійкою популярністю користуються однопартійці Юлії Тимошенко. Згідно з проведеним нещодавно Сумським центром досліджень регіональної політики дослідженням, об'єднану опозицію "Батьківщина" готові підтримати майже 12% опитаних, ще 13,8%, ймовірно, також проголосують "за". Це значно менше, ніж БЮТ здобув на позачергових парламентських виборах у 2007 р. (44,45%), однак з урахуванням того, що сумчани готові проголосувати за партію "Удар" та ВО "Свободу", прогнозована підтримка яких складає загалом 27%, за опозиційні сили можуть віддати свої голоси близько 50% жителів Сум. В той же час Партію регіонів точно готові підтримати тільки 5,5% опитаних, ще 3,4% не виключають, що можуть за неї проголосувати.

Приблизно такі ж і у жителів південних і західних районів області.

"Сьогодні опозиційні партії в Сумській області мають підтримку майже 50% виборців. І вона може зрости, якщо "Свобода" і "Удар" проведуть яскраву, таку, що запам'ятовується, виборчу кампанію. Адже в регіоні ще залишається багато тих, хто не визначився, як голосувати", - прокоментував розклад сил за місяць до виборів керівник Сумського центру досліджень регіональної політики Олександр Хоруженко.

А от на близькій до Росії півночі регіону картина зовсім інша. Тут безумовним лідером є Партія регіонів, представник якої Андрій Деркач балотується по виборчому округу №159 і численними вояжами та подарунками до Глухова не залишає місцевим мешканцям іншого вибору, крім "біло-блакитного". "Батьківщині" та її союзникам тут варто розраховувати хіба що на електоральні крихти.
Компартія також має чимало прихильників в області, тож загалом КПУ може назбирати доволі солідні відсотки.

Знайомі обличчя

Велику роль у виборах "по-сумськи" зіграє особистісний фактор. Так, наприклад, по округу №158 балотується колишній "директор парламенту" Олександр Волков. Пішовши на вибори самовисуванцем, він позиціонує себе як опозиційний кандидат, хоча Об'єднана опозиція й відмовилася його підтримувати, при цьому не виставивши по цьому окрузі свого узгодженого кандидата. Відтак Олександр Волков зараз має найбільші шанси отримати депутатський мандат, бо представник Партії регіонів Олександр Костенко, попри підтримку його кандидатури владою, не може на рівних змагатися з таким "важковаговиком".

Ще одним потенційним депутатом Ради є Григорій Дашутін, який балотується по округу №162 і є ставлеником провладної партії. Він вже свого часу працював у парламенті, і тепер, маючи власний бізнес, за підтримки обласної та районної влади намагається знову сісти у крісло парламентаря.

Велика імовірність потрапити до парламенту в Олександра Саєнка, якого по округу №161 теж висунула Партія регіонів. Тут його суперником буде брат екс-президента Петро Ющенко, але їхні сили видаються нерівними. Останній навідується до свого округу наскоками, натомість Олександр Саєнко, директор кондитерської фабрики, веде свою передвиборчу кампанію послідовно і ґрунтовно.

Заручився підтримкою влади також мер Шостки Микола Нога, який іде в депутати по округу №160. При "нарізці" округів раніше центр цього округу був у другому за чисельністю місті області Конотопі, тепер же його перенесли до більш лояльної для Партії регіонів Шостки.

Найбільша інтрига - в Сумах

Але найбільша інтрига на виборах зберігається у самих Сумах. Тут на депутатський мандат претендує кандидат від Об'єднаної опозиції Олег Медуниця та самовисуванець, почесний громадянин міста, ректор Української академії банківської справи Анатолій Єпіфанов, якого, втім, гласно і негласно підтримує Партія регіонів, бо її кандидат по цьому округу, секретар міськради Олексій Мовчан має мізерні шанси здобути підтримку сумчан.

Мешканців міста розвеселив сюжет на одному із телеканалів, коли Анатолій Єпіфанов ходив вулицями обласного центру разом з відповідальними за житлово-комунальне господарство Сум особами, в тому числі заступником міського голови, і жорстко наказував тим в стислі терміни вирішувати проблеми, на існування яких скаржилися люди.

В той же час стосовно Олега Медуниці готові порушити кримінальну справу. Підставою для цього стало те, що він, висунутий опозицією, поширював свої передвиборчі листівки із символікою "Батьківщини". На думку суперника Медуниці по округу Олександра Перчакова, якого за те, що він пішов на вибори самовисуванцем було виключено з лав партії "Фронт змін", агітпродукція була надрукована за рахунок коштів виборчого фонду самого Медуниці, а мала б бути оплачена із фонду "Батьківщини". З цього приводу Перчаков подав відповідну заяву голові комісії Ользі Одинцовій, а та, не довго думаючи, направила її до правоохоронних органів. Спроби оскаржити рішення в окружному адміністративному суді, до якого звернувся Олег Медуниця, були безуспішними.

Загалом, у мажоритарних округах опозиція не представлена відомими особами. І розраховувати на успіх її кандидати можуть хіба що в разі стійкого несприйняття виборцями як Партії регіонів, так і її висуванців.

Подарунки за держкошт

Як і в більшості інших областей, особливістю нинішньої кампанії є роздавання подарунків - і часто за державний кошт. Причому робиться це вибірково. Від одних партій керівництво районів, міст і сіл дозволяє собі та мешканцям їх приймати, а іншим не дає можливості навіть зайти для виступу до клубу.

Кандидат-мажоритарник від партії "Удар" Олександр Сугоняко вважає адмінресурс тотальним порушенням на цих виборах. З-поміж іншого він виділяє як тенденцію місцеві свята, що повсюдно організовуються партією влади: "Свята мікрорайонів, вулиць!.. Ще трохи - і, мабуть, почали б проводити свята будинків і квартир. За які кошти?"

Яка природа таких подарунків і чи з власної кишені кандидата вони придбані, пропонує замислитися виборцям свободівець Артем Семеніхін.

"Недавно у Кролевці коштом місцевого бюджету спорудили дитячий майданчик. Відкрити запросили кандидата Андрія Деркача. А його помічники пішли по підприємцях, зібрали солодощі для діток. Або шкільні автобуси, які тричі передаровують. З Києва такий автобус, куплений за бюджетні кошти, їде як подарунок у область. Область розподіляє його в район. Із райцентру він їде в село, а попереду машина з дарувальником, і всі мають бути йому вдячні", - розповідає Артем Семеніхін.