ua en ru

В'ячеслав Аброськін: "Російські козаки на Донбасі – це мародери, які вийшли з-під контролю"

В'ячеслав Аброськін: "Російські козаки на Донбасі – це мародери, які вийшли з-під контролю" За словами Аброськіна, на Донбасі йде зростання протистояння між групами бандформувань
Міліція в Донецькій області за рік пройшла справжню бойове загартування і справляється з завданнями щодо забезпечення правопорядку. Про це в інтерв'ю РБК-Україна сказав начальник главку МВС в Донецькій області В'ячеслав Аброськін.

Міліція в Донецькій області за рік пройшла справжню бойове загартування і справляється з завданнями щодо забезпечення правопорядку. Про це в інтерв'ю РБК-Україна сказав начальник главку МВС в Донецькій області В'ячеслав Аброськін.

Він зазначив, що в цьому році спостерігається зниження криміногенного фону. При цьому, йде зростання протистояння між групами бандформувань.

"З 30 квітня і по сьогодні на території Донецька, Макіївки, Єнакієво, Горлівки відбуваються бойові зіткнення т. н. гвардії ДНР з російськими козаками", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна В'ячеслав Аброськін, що обіймає посаду начальника ГУМВС в Донецькій області з жовтня 2014 року.

РБК-Україна: Чи вдалося забезпечити правопорядок в Донецькій області на першотравневі свята і завдяки чому? Чи планувалися взагалі якісь провокації?

В'ячеслав Аброськін: Задовго до травневих свят міліція спільно з Національною гвардією і Збройними силами почала проводити профілактичне відпрацювання всієї Донецької області. Ми посилено займалися виявленням осіб, які підтримують сепаратизм і рік тому активно брали участь у проросійських мітингах у Слов'янську, Краматорську, Костянтинівці і Маріуполі.

Буквально два дні тому ми затримали двох громадян України, які в 2014 р. брали участь у збройному нападі на військову частину в Маріуполі. У одного із зловмисників було вилучено ручний гранатомет, в іншого - гранати і патрони. Ці люди були готові знову скоїти злочини на території області.
Вся ця робота не дозволила допустити якихось подій саме в першотравневі свята.

Хочу сказати, що міліція Донецької області, яка зараз несе службу на підконтрольній українській владі території, вже не та міліція, якою вона була в 2014 р. Рік тому наші співробітники не були готовими до хвилі масових заворушень, до збройних захоплень адмінбудівель.

Сьогодні працівники міліції Донеччини пройшли справжнє загартування, виконуючи поставлені перед ними завдання в умовах проведення АТО.

РБК-Україна: Чи є інформація про спроби дестабілізації ситуації в області 9 травня? В Адміністрації Президента заявляють, що бойовики планують розстріляти мирну демонстрацію в Донецьку.

В'ячеслав Аброськін: До нас надходить різна інформація про те, що можуть бути якісь провокаційні дії. Була інформація про планувалася провокації сьогодні (7 травня, - Ред.).

В минулому році було скоєно напад на міське управління міліції. Правоохоронці відбили напад, але в результаті загинули шість осіб, зокрема, два співробітники міської міліції, два бійця Нацгвардії і два бійці ВСУ.

Ми заздалегідь повідомили жителів Маріуполя і громадські організації про відкриття 7 травня пам'ятної меморіальної дошки на будівлі міського управління міліції. Ми знали, що бойовики планували зірвати цей захід. Але, завдяки вжитим заходам, диверсії допущено не було.

Також надходить різна інформація про можливі провокації і в інших містах області. Ми активно працюємо на випередження, постійно знаходимося в стані бойової готовності.

РБК-Україна: Скільки правоохоронців забезпечуватимуть громадський порядок в області 9 травня? Чи будуть залучатися правоохоронці з інших регіонів?

В'ячеслав Аброськін: У всі святкові дні в загальній складності на території Донецької області будуть задіяні близько 5 тис. співробітників міліції. У регіоні несуть службу додані підрозділи міліції з усіх областей України.

Приміром, у Маріуполі дислокується зведений загін з Івано-Франківської, Запорізької, Львівської областей. Тільки в Маріуполі в денний час охороняють громадський порядок 560 осіб, несуть службу 139 нарядів, у тому числі і на блокпостах. У такому посиленому варіанті ми продовжимо нести службу до 10 травня.

РБК-Україна: Через що зараз відбувається протистояння між бандформуваннями на Донбасі?

В'ячеслав Аброськін: У мене достатньо джерел, з яких я отримую достовірну інформацію про події на неконтрольованій території. Аж до того, що у мене розписаний їх т. зв. Кабінет міністрів з телефонами, адресами проживання, структура т. н. поліції ДНР, прокуратури і судової системи. Тобто, ми повністю володіємо інформацією про всі події, які відбуваються на території, контрольованій бойовиками.

Тому я можу достовірно сказати, що з 30 квітня і по сьогодні на території Донецька, Макіївки, Єнакієво, Горлівки відбуваються бойові зіткнення т. н. гвардії ДНР з російськими козаками. Наскільки ми розуміємо, російські козаки - це мародери, які були запрошені на цю територію, і які зараз вийшли з-під контролю. Самі бойовики кажуть, що козаки воювати не хочуть, а займаються мародерством, пограбуваннями, зґвалтуваннями, викраденням людей.

Нещодавно т. н. гвардія атакувала готель "Прага", в якому перебували козаки. У результаті зіткнення один "гвардієць" був убитий. Також були затримані кілька козаків. Подібні зіткнення тривають.

РБК-Україна: Хто стоїть на чолі цих козаків?

В'ячеслав Аброськін: Так звана гвардія ДНР і МДБ підпорядковується Захарченку. Але козаки зараз відокремилися від цих підрозділів. Наскільки нам відомо, вони підпорядковуються російському козаку на прізвисько "Батя". В даний час він десь ховається на території, контрольованій бойовиками. Зараз йдуть його активні пошуки.

РБК-Україна: Такі протистояння відбуваються тільки на території Донецької області або в Луганській теж?

В'ячеслав Аброськін: Я є начальником міліції Донецької області, тому достовірною інформацією володію по нашій області. Але, наскільки нам відомо, в Луганській області відбувається те ж саме.

РБК-Україна: Яка ситуація зі злочинністю в регіоні? Які правопорушення і злочини найбільш поширені?

В'ячеслав Аброськін: За 4 місяці поточного року злочинів в області зареєстровано на 8,2 тис. менше, ніж за аналогічний період 2014 р. Але є зростання певних видів кримінальних правопорушень.

З початку року у нас зареєстровано 811 вбивств. Це пов'язано з тим, що факти загибелі людей при обстрілі, в результаті терактів реєструються як умисне вбивство (ч. 1, ст. 115 Кримінального кодексу України), звідси така велика цифра. Вбивств, не пов'язаних з військовими діями - 90, з них 66 розкрито, а це - 73%.

В цьому році розкриття тяжких тілесних ушкоджень на рівні 80%, розбійних нападів - 33,7%. Найпоширеніші правопорушення зараз такі ж, як і були в мирний час. Найбільш часті - грабежі, крадіжки, заволодіння транспортними засобами (до початку року зареєстровано 239 грабежів (44% розкрито), 4525 крадіжок (26% розкрито).

Зростання кількості деяких видів злочинів викликаний ще й тим, що до нас звертаються і з території, підконтрольній бойовикам. Ми ці злочини також реєструємо і проводимо розслідування.

РБК-Україна: Багато автомобілів викрадають і незаконно продають?

В'ячеслав Аброськін: Дійсно, є така проблема. Але це більше стосується неконтрольованої території. Там і викрадають автомобілі, і просто забирають у людей. Потім ці машини за підробленими документами переганяють на контрольовані українською владою території, де і реалізують.

РБК-Україна: Як боретеся з великим потоком контрабанди в зону АТО і звідти?

В'ячеслав Аброськін: У цій ситуації складно застосувати термін "контрабанда", адже вся Донецька область - це наша територія. Лінія розмежування в зоні проведення АТО - це все-таки не державний кордон. Тому сьогодні проблема в тому, як це документувати і притягати винних до відповідальності.

Звичайно, є випадки проникнення на територію ДНР і звідти неконтрольованих вантажів. Ми боремося з цією ситуацією і беремо її під контроль.

РБК-Україна: Що перевозять найчастіше?

В'ячеслав Аброськін: Продукти харчування, вугілля та інші промислові товари.

РБК-Україна: Штат донецької міліції скорочено більш, ніж у два рази. Як ви справляєтеся?

В'ячеслав Аброськін: Раніше в штаті міліції Донецької області було близько 18 тис. співробітників. Сьогодні - 7,8 тис. чоловік. Йде постійне очищення, оновлення кадрів, природний відбір.

Є люди, які не можуть служити в тих умовах, в яких ми опинилися. З різних причин. Хтось морально не підготовлений, хтось силу своєї фізичної підготовки, хтось - просто боягуз. Такі люди звільнилися. Залишилися люди, які дійсно готові виконувати всі завдання, які перед ними ставлять міністр внутрішніх справ і Президент України.

Зменшилася кількість співробітників, але і зменшилася кількість органів. Раніше їх було близько 50, а на даний момент залишилося 25. Поки ми не відчуваємо кадрового голоду, завдяки тому, що на території Донецької області несуть службу правоохоронці з інших областей. Коли ми повернемося назад у Донецьк, звичайно, ми почнемо відчувати брак кадрів.

Думаю, ми цю проблему вирішимо. Міністерство нам у цьому допоможе.
Коли я приступив до виконання обов'язків, ДУМВС України в Донецькій області розташовувалося у приміщенні УБОЗ в Маріуполі, розрахованому буквально на 30 осіб. А тільки апарат головного управління становить трохи більше 800 осіб.

Тобто, люди були розкидані по всій області. Керувати ними було неможливо. Зараз у нас є приміщення для роботи. Ми проводимо в ньому ремонтні роботи. У міліції Донеччини відновлена сувора вертикаль підпорядкування. Іншими словами є організована робота.

РБК-Україна: Чи на достатньому рівні матеріально-технічне забезпечення обласної міліції? У чому стоїть гостра потреба?

В'ячеслав Аброськін: На момент мого призначення у обласної міліції не було ні будівлі, ні автотранспорту. Також були проблеми зі зброєю і обмундируванням.

На даний момент ми забезпечені всім на достатньому рівні. Є транспорт, озброєння, боєприпаси, обмундирування. Всі правоохоронці, які виконують завдання по охороні громадського порядку в зоні АТО, забезпечені форменим одягом, обмундируванням, озброєнням. МВС надає нам в цьому напрямку всебічну допомогу.

Сьогодні проблемним залишається питання розселення працівників, які виїхали з окупованої бойовиками території, а це 1812 осіб. Тобто, 1812 сімей, які залишилися без даху над головою. Цією проблемою активно займаємося і ми, і міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Розселяємо людей, зараз певна частина співробітників живуть у наших відомчих установах, але в цьому питанні ми потребуємо більшої підтримки держави.

РБК-Україна: Які настрої у місцевих жителів? Яка спостерігається тенденція у сепаратистських настроях жителів?

В'ячеслав Аброськін: Я думаю, жителі Донеччини оцінили ситуацію, в якій вони опинилися в минулому році. Люди не хочуть її повторення. Все-таки бачу, що велика частина населення регіону підтримує Україну. Є, звичайно, і заклики до сприяння ДНР. Але грамотні молоді люди в абсолютній більшості підтримують Україну.

Розмовляв Ілля Іванов