ua en ru

Другий тур виборів мерів: ставки олігархів

Другий тур виборів мерів: ставки олігархів У Києві за крісло мера будуть боротися Кличко і Береза
В цю неділю в 19 обласних центрах і столиці пройде другий тур виборів мерів. Їх результат здатний змінити не тільки місцеві, але і загальнонаціональні політичні розклади. Адже більшість кандидатів на крісла градоначальників підтримують не тільки всеукраїнські партії, але і ключові олігархи. Для них лояльні мери - гарантія можливості в майбутньому вирішувати проблеми навколо своїх активів. У деяких містах другий тур перетворився в битву олігархів або з владою, або між собою. РБК-Україна спробувало розібратися, хто з провідних політичних гравців і мільярдерів може втратити, а хто виграти від результатів виборів мерів великих міст.

В цю неділю в 19 обласних центрах і столиці пройде другий тур виборів мерів. Їх результат здатний змінити не тільки місцеві, але і загальнонаціональні політичні розклади. Адже більшість кандидатів на крісла градоначальників підтримують не тільки всеукраїнські партії, але і ключові олігархи. Для них лояльні мери - гарантія можливості в майбутньому вирішувати проблеми навколо своїх активів. У деяких містах другий тур перетворився в битву олігархів або з владою, або між собою. РБК-Україна спробувало розібратися, хто з провідних політичних гравців і мільярдерів може втратити, а хто виграти від результатів виборів мерів великих міст.

Політична канва

З всеукраїнських партій найбільше своїх кандидатів у другий тур виборів міських голів провела президентська партія "Блок Петра Порошенка "Солідарність". В обласних центрах їх вісім, до того ж у шести містах кандидати від БПП набрали найбільше голосів у першому турі.

Крім того, до Адміністрації президента лояльні і кандидати від партії "Наш край", яку на початковому етапі її створення курировав перший заступник голови Адміністрації президента Віталій Ковальчук. Кандидати від НК вийшли у другий тур в Чернігові та Херсоні. Цілком пристойний результат як для партії, яка створювалася напередодні виборів, але, в той же час, досить скромний для політсили, яка позиціонує себе як "партія мерів".

Слідом за БПП по представництву в другому турі розташувалася "Батьківщина". Партія Юлії Тимошенко претендує на перемогу в п'яти обласних центрах. Стільки ж кандидатів вийшли у другий тур виборів мерів як самовисуванці. Інші політсили відстають. Так, у "Свободи" - три кандидата, правда, в активі Олега Тягнибока вже є Тернопіль, де його соратник по партії Сергій Надал переміг у першому турі, набравши 59% голосів. У "Опозиційного блоку", "УКРОПу" та "Волі народу" покійного Ігоря Єремєєва - по два.

"Приватні території"

Куди цікавіше проаналізувати, на які з українських фінансово-промислових груп (ФПГ) орієнтуються кандидати в мери. Три ключові вітчизняні ФПГ, які активно спонсорують політиків: "Приват" Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова, СКМ Ріната Ахметова і GroupDF Дмитра Фірташа, можуть похвалитися своїми "протеже" у другому турі виборів мерів великих міст. При цьому в деяких містах їх ставленики зчепилися між собою, але частіше "протеже" олігархів конкурують з представниками команди Петра Порошенка та Арсенія Яценюка.

Другий тур виборів мерів: ставки олігархів

Фото: у Дніпропетровську у другий тур виборів мерів вийшли Вілкул та Філатов

Головна арена сутички олігархів - Дніпропетровськ. За підсумками першого туру, нардеп від "Опозиційного блоку" Олександр Вілкул, близький до Ахметова, випередив соратника Коломойського Бориса Філатова на 2%. Кожен із суперників впевнений, що 15 листопада переможе саме він. Крім Ахметова, Вілкула підтримує власник EastOne Віктор Пінчук. Крім того, у кандидата від ОБ давні добрі стосунки з керівником обласного осередку БПП Андрієм Павелком.

У свою чергу Філатов розраховує акумулювати електорат місцевого великого підприємця Загіда Краснова, який 25 жовтня посів трете місце і вибув з гонки, а також весь патріотичний електорат. Обидва кандидати неодноразово заявляли, що готові захистити свій результат. Ресурси обох ФПГ це дозволяють. Олександр Вілкул добре знає, як організовувати підвезення спортивної молоді ще з часів Віктора Януковича, адже в той час він очолював Дніпропетровську осередок Партії регіонів.

У свою чергу Філатов може розраховувати на допомогу добровольців з числа учасників АТО. Крім того, завдяки Генпрокуратурі і СБУ, у Філатова напередодні виборів з'явився ще один козир. Нагадаємо, два тижні тому силовики затримали його друга, голову партії "УКРОП" Геннадія Корбана, зараз він знаходиться в Дніпропетровську під домашнім арештом. Так що Філатов виступає представником партії "скривдженої владою" та може грати на сентиментальних і протестних почуттях виборців.

Для "Привату" Дніпропетровськ - базове місто, перемога Філатова продемонструє Києву, що і через півроку після відходу команди Коломойського від керівництва Дніпропетровської ОДА, вона має тут міцні позиції.

Другий тур виборів мерів: ставки олігархів

Фото: за крісло мера Луцька змагатимуться Романюк і Товстенюк

Ще один обласний центр, де у фінал виборів міського голови вийшов ставленик групи "Приват", - Луцьк. У столиці Волині сильні позиції бізнес-партнера Коломойського Ігоря Палиці, який керує місцевим осередком "УКРОПу". Від цієї партії в другий тур вийшов Олександр Товстенюк. Він протистоїть чинному меру міста Миколі Романюку, який користується підтримкою співвласника групи "Континіум" Степана Івахіва. Романюк балотується від партії "Воля народу".

Тут так само буде "спекотно". Адже бізнес-партнери покійного Ігоря Єремєєва вважають справою принципу не допустити перемоги ставленика "Привату". Нагадаємо, у Єремєєва був жорсткий конфлікт з Коломойським навколо нафти з нафтопроводу "Кременчук-Херсон". Обидва бізнесмена звинувачували один одного в спробі викачати звідти технічну нафту в своїх інтересах. Крім того, навесні цього року Коломойський звинувачував Єремєєва в спробі змінити менеджмент держкомпанії "Укрнафта", яка контролюється групою "Приват".

Не Донбасом єдиним

Для Ріната Ахметова перемога Олександра Вілкула у Дніпропетровську - шанс поквитатися з Ігорем Коломойським за втрачений Харків, який раніше був вотчиною "Оппоблока". Нагадаємо, за підсумками виборів 25 жовтня там переміг Геннадій Кернес, який балотувався від лояльної до співвласника "Привату" партії "Відродження", вже прозваної в народі "Відром".

Другий тур виборів мерів: ставки олігархів

Фото: стати міським головою Запоріжжя мають шанси Буряк і Фролов

Ще одне ключове місто для Ахметова - Запоріжжя. За підсумками першого туру виборів міського голови тут лідирує Володимир Буряк - головний інженер меткомбінату "Запоріжсталь", який входить в "Метінвест" (металургійний актив СКМ Ахметова, - ред.). У виборах він бере участь як самовисуванець. Його опонент Микола Фролов, який балотується від БПП, 25 жовтня відстав від Буряка на 18%.

Тим не менш, шанс поборотися за перемогу у другому турі виборів мерів у нього є, адже на Фролова зробило ставку все запорізьке промислове лобі на чолі з власником заводу "Мотор-Січ" В'ячеславом Богуслаєвим, яке не хоче посилення Ахметова в регіоні. Крім того на боці Фролова адмінресурс БПП і голоси патріотично налаштованого електорату.

Частково до Ахметова можна назвати лояльним і Борислава Березу, лідера партії "Рішучі громадяни", який змагається з Віталієм Кличком за крісло мера Києва. Сам Береза спростував РБК-Україна, що його кампанію фінансував хто-небудь з вітчизняних олігархів. Напередодні кампанії з них намагався домовитися "УКРОП", але не зрослося, також пропонувала йому балотуватися під своїм брендом "Батьківщина", але Береза відмовився.

За інформацією РБК-Україна, представники Ахметова зустрічалися з Березою, але про щось конкретне домовитися їм не вдалося. Тим не менш, власник СКМ чи не єдиних олігарх, якого Береза не критикує в приватних бесідах. Нагадаємо, у столиці Ахметов володіє "Київенерго", а також безліччю об'єктів нерухомості, які будує його будівельний актив "Еста", зокрема Київським ЦУМом.

Другий тур виборів мерів: ставки олігархів

Фото: Дятлов і Сенкевич вийшли у другий тур виборів в Миколаєві

Бізнес-партнер Ахметова Вадим Новинський також не залишився в стороні від місцевої кампанії. На виборах мера Миколаєва він підтримує представника "Оппоблока" Ігоря Дятлова, причому, про це мільярдер заявляв публічно. У Миколаївській області зосереджено відразу кілька суднобудівних заводів, які належать Новинському. Зокрема, Миколаївський суднобудівний завод і Чорноморський суднобудівний завод. У другому турі виборів мерів протистояти Дятлову буде кандидат від "Самопомочи" Олександр Сенкевич.

Газове лобі

Традиційно не залишилася осторонь від виборів, і так звана група RUE Дмитра Фірташа, Сергія Льовочкіна і Юрія Бойка. Головна ставка "газовиків" - Віталій Кличко. Незважаючи на те, що чинний мер Києва балотується від БПП, а над його перемогою трудиться центральний штаб партії президента на чолі з Ігорем Кононенко (заступник голови фракції БПП у Верховній Раді, - ред.), вплив Фірташа і компанії на Кличко не варто недооцінювати. Фактично тіньовим штабом Кличка на виборах керує одіозний київський забудовник Вадим Столар, якого прийнято вважати людиною Сергія Льовочкіна.

"Після того як команду Кличко покинув Віталій Ковальчук, Столар фактично зайняв його місце тіньового кардинала Удару і головного комунікатора з Фірташем і Льовочкіним. Фактично він стежить, щоб мер не забув про їх інтереси", - заявив співрозмовник РБК-Україна в Адміністрації президента.

Показово, що навесні цього року Кличко в якості свідка з боку Фірташа давав свідчення в суді Відня у справі про екстрадицію олігарха в США.

Другий тур виборів мерів: ставки олігархів

Фото: у Чернівцях на крісло мера претендують Каспрук та Михайлишин

Не забув Дмитро Фірташ і про свою малу батьківщину - Чернівці. Тут від групи RUE у другий тур виборів вийшов Віталій Михайлішин. Зараз він бере участь у виборах від маловідомої партії "Рідне місто", але на минулих місцевих виборах у 2010 році балотувався від Партії регіонів, місцевий осередок якої контролював близький до Фірташа Анатолій Папієв, та був секретарем міськради.

Цікаво, що за крісло мера Михалишин буде змагатися з протеже прем'єра Арсенія Яценюка Олексієм Каспруком. У виборах він бере участь як самовисуванець, адже партія прем'єра "Народний фронт" не бере участі у кампанії.

Бізнес-партнер Фірташа Сергій Льовочкін розраховує отримати лояльного мера Кіровограда в особі Артема Стрижакова. На вибори він йде як самовисуванець, але раніше був членом Партії регіонів і Партії розвитку України, яку після зміни влади в країні створив Льовочкін. На Кіровоградщині нею керував нардеп від ОБ Сергій Ларін, якого називають патроном Стрижакова.

Ще один учасник першої десятки списку українського Forbes, власник компанії "Фінанси і Кредит" Костянтин Жеваго, в разі успіху, зможе задовольнятися одним лояльним до нього мером обласного центру. Причому, не базовою для нього Полтави, а Житомира.

РБК-Україна писало, що Жеваго за останній рік відновив співпрацю з "Батьківщиною". Зокрема облпарторганізацію партії Тимошенко в Житомирі очолила близька до бізнесмена екс-нардеп Анжеліка Лабунська. Від "Батьківщини" у другий тур виборів мера Житомира вийшла Любов Цимбалюк, кандидатуру якої запропонувала саме Лабунська. А от у Полтаві ставка Жеваго не зіграла. Ірина Дрождова, менеджер компанії "Кременчукм'ясо", що належить бізнесменові, не пройшла у другий тур виборів мерів.

Таким чином, 15 листопада кожна з трьох впливових українських ФПГ претендує на перемогу в трьох великих містах країни. Але без втрат не обійдеться, адже за перемогу вони змагатимуться в основному з представниками БПП, а також між собою. Хто переможе - стане зрозуміло вже через два дні.

Місто Кандидати Партналежність На кого орієнтується
Вінниця Сергій Моргунов БПП Володимир Гройсман
Людмила Щербаківська "Батьківщина" Юлія Тимошенко
Дніпропетровськ Олександр Вілкул "Опозиційний блок" СКМ Рінат Ахметов
Борис Філатов УКРОП Ігор Коломойський
Житомир Сергій Сухомлин БПП Геннадій Зубко
Любов Цимбалюк "Батьківщина" Костянтин Жеваго
Запоріжжя Володимир Буряк Самовисуванець СКМ Рінат Ахметов
Микола Фролов БПП В'ячеслав Богуслаєв
Івано-Франківськ Ігор Насалик БПП Анатолій Матвієнко
Руслан Марцінків "Свобода" Олександр Сич
Київ Віталій Кличко БПП Дмитро Фірташ, Сергій Льовочкін, Петро Порошенко
Бореслав Береза "Рішучі громадяни"
Кіровоград Андрій Райкович БПП Сергій Березенко
Артем Стрижаков Самовисуванець Сергій Льовочкін
Луцьк Микола Романюк БПП Степан Івахів "Континіум"
Олександр Товстенюк УКРОП Ігор Палиця "Приват"
Львів Андрій Садовий "Самопомочь" Самодостатній
Руслан Кошулинський "Свобода" Олег Тягнибок
Миколаїв Ігор Дятлов "Опозиційний блок" Вадим Новинський
Олександр Сенкевич "Самопомочь" Андрій Садовий
Полтава Олександр Мамай "Совість України" Самодостатній
Андрій Матковський БПП
М.рівне Володимир Хомко Самовисуванець Самодостатній
Дмитро Якимець "Народний контроль" Юрій Вознюк (нардеп від "Народного фронту")
Суми Олександр Лисенко "Батьківщина" Юлія Тимошенко
Анатолій Эпифанов "Воля народу" Андрій Деркач
Ужгород Богдан Андріїв "Відродження" Віталій Хомутинник і Віктор Бондар
Сергій Ратушняк самовисуванець Самодостатній
Херсон Володимир Ніколаєнко самовисуванець Юрій Одарченко
Володимир Сальдо "Наш Край" Віталій Ковальчук
Хмельницький Олександр Симчишин "Свобода" Олег Тягнибок
Костянтин Чернилевський Самовисуванець
Черкаси Сергій Одарич Партія вільних демократів Самодостатній
Анатолій Бондаренко "Батьківщина" Юлія Тимошенко
Чернівці Олексій Каспрук Самовисуванець Арсеній Яценюк
Віталій Михайлішин "Рідне місто" Дмитро Фірташ
Чернігів Олександр Соколов "Наш край" Віталій Ковальчук
Владислав Атрошенко БПП Петро Порошенко
Примітка: першими вказані кандидати, що набрали в першому турі більшість голосів