ua en ru

Друге дихання "Датагруп": навіщо Horizon Capital купує українського оператора

Друге дихання "Датагруп": навіщо Horizon Capital купує українського оператора Фото: бізнесмен Олександр Кардаков продає свою частку в "Датагруп" американського інвестфонду
Американський інвестиційний фонд Horizon Capital вирішив викупити у бізнесмена Олександра Кардакова мажоритарну частку українського телекомунікаційного оператора "Датагруп". Вчора Антимонопольний комітет України видав дозвіл на цю операцію. Отримавши повний контроль над "Датагруп", фонд зможе повернути свої інвестиції в компанію, вкладені ще до кризи. Але продати компанію Horizon Capital в найближчій перспективі буде непросто – зараз іноземні інвестори не особливо зацікавлені в придбанні українських телеком-активів.

Американський інвестиційний фонд Horizon Capital вирішив викупити у бізнесмена Олександра Кардакова мажоритарну частку українського телекомунікаційного оператора "Датагруп". Вчора Антимонопольний комітет України видав дозвіл на цю операцію. Отримавши повний контроль над "Датагруп", фонд зможе повернути свої інвестиції в компанію, вкладені ще до кризи. Але продати компанію Horizon Capital в найближчій перспективі буде непросто – зараз іноземні інвестори не особливо зацікавлені в придбанні українських телеком-активів.

Спадщина кризи

Вчора Антимонопольний комітет (АМКУ) дозволив операцію з продажу українського оператора "Датагруп", яка проходить в офшорах. Зокрема, кіпрська компанія Lorimer Ventures Limited купує більше 50% Datagroup Holding Limited (Кіпр).


Акціями першої керує американський інвестиційний фонд Horizon Capital, а друга – володіє 90% часток оператора "Датагруп". В реєстрі Мін'юсту зазначено, що кінцевим бенефіціаром "Датагруп" є бізнесмен Олександр Кардаков.

У Horizon Capital також є частка в "Датагруп": в 2010 році Кардаков продав фонду блокуючий пакет. Але в реєстрі Мін'юсту ця інформація не відображена, раніше фонд заявляв про купівлю пакету вартістю до 40 млн доларів. Олександр Кардаков тоді говорив про продаж фонду близько 30% акцій.

Екс-міністр фінансів України Наталія Яресько, яка на момент угоди була керуючим партнером Horizon Capital, тоді говорила про "унікальний потенціал" оператора.

Передбачалося, що протягом декількох років фонд поверне свої інвестиції і успішно вийде з "Датагруп". Але в 2014 році почалася криза, який вніс свої корективи в ці плани. Гривня почала падати, Україна втратила контроль над Кримом та частиною територій на сході країни, і оператори втратили там своїх абонентів.

Якщо у 2014 році прибуток "Датагруп" перевищувала 36 млн гривень, то за підсумками 2015 року оператор отримав 51 млн гривень збитку. Дохід компанії за цей час незначно виріс, з 628 млн гривень до 715,5 млн гривень. Незважаючи на кризу і доларову складову витрат, оператори не ризикнули сильно піднімати тарифи.

У розпал кризи компанію залишив генеральний директор і власник міноритарного пакету Олександр Данченко. Він став народним депутатом і очолив парламентський комітет з питань інформатизації та зв'язку.

Крісло гендиректора "Датагруп" зайняв директор з розвитку бізнесу Максим Смілянець. Хоча за підсумками 2015 року дохід "Датагруп" виріс на 40% - до 1 млрд гривень, Кардаков вважав, що компанія може працювати краще. Тому в грудні 2015 року він звільнив Смелянца і особисто приступив до управління компанією.

Вже тоді він почав готувати "Датагруп" до наступного етапу операції з Horizon Capital. В тому числі, став позбавлятися від своїх боргів, розмір яких конкуренти оцінювали в 30-100 млн доларів.

Як стверджував Кардаков, до кінця І півріччя частини боргів йому майже вдалося "вийти в нуль". Дохід "Датагруп" за цей період зріс у порівнянні з аналогічним періодом 2015 року на 7,5%, - до 531,8 млн гривень.

Інші фінансові результати Кардаков не розкривав, але на прес-конференції за підсумками півріччя натякав про майбутню угоду з Horizon Capital. В Horizon Capital не змогли відповісти на запит РБК-Україна і прокоментувати угоду. "Угода тільки готується. Вона влаштовує обидві сторони. У будь-якому випадку у Олександра Кардакова залишиться значний пакет акцій", - повідомили виданню в прес-службі Олександра Кардакова.

Другий захід

У середині липня Кардаков відійшов від управління компанією, а новим генеральним директором компанії став Михайло Шелемба - колишній проектний менеджер консалтингової компанії McKinsey&Company. До цього він працював в Piraeus Bank.

Партнер консалтингової групи E&C Анатолій Фроленков припускає, що нового керівника призначали вже спільно з Horizon Capital. "Він працював аудитором і, напевно, зможе оптимізувати фінансові показники оператора", - пояснює Фроленков.

Він вважає, що основним фокусом для нового керівництва, крім збереження і поліпшення ринкових позицій, стане поліпшення показника EBITDA, тобто прибутку до вирахування відсотків, податків і амортизації.

Якщо це вдасться, вартість активу значно зросте. У успішних телекомунікаційних компаній маржа EBITDA прагне до 50%. Як розповідав в кінці 2015 року Кардаков, у "Датагруп" цей показник становив 31%.

За оцінками Фроленкова, зараз загальна вартість "Датагруп" може становити близько 3-4 річних оборотів. Він пояснює, що у світовій практиці оцінка компаній базується на показнику EBITDA. Для операторів зв'язку мультиплікатор зараз коливається на рівні 4-8 річних EBITDA. Дуже рідко відбуваються угоди вартістю близько 10 EBITDA або вище.

Але в Україні в останні роки все частіше вважають за оборотом. Після угоди з місцевою компанією покупець зазвичай переводить її на свою структуру, оптимізує витрати. Тому оборот стає ключовим показником для оцінки. Фроленков розповідає, що при вартості телеком-активу в 1-2 річних обороту покупець знаходиться відразу ж.

Ціна, еквівалентна 2-3 річним оборотам, - це вже привід для торгів. Але шанси продати компанію теж дуже великі. При ціні в 3 річних обороту і вище угода також може відбутися, але покупець буде довше думати. Суму, рівну 5 річним оборотом, за словами Фроленкова, мало хто взагалі може заплатити. "Навіть профільні інвестори налаштовані скептично щодо повернення інвестицій при таких мультиплікатор", - додає він.

Разом з тим, на українському ринку склалася ситуація, коли реальних угод дуже мало, а покупець і продавець не можуть зійтися в ціні. Крім того, серед продавців існує думка, що ринок досяг дна. Тому вони чекають змін на краще, коли вартість активів зросте.

Хоча сам Фроленков до цього ставиться скептично. Адже телеком-ринок досяг насичення: кількість абонентів вже істотно не зросте, а підвищувати розцінки для абонентів поточної конкурентної ситуації ризикують не багато. Щоб залучити інвесторів, особливо спекулятивних (тих, які купують для перепродажу), продавець повинен чітко пояснити за рахунок чого планує збільшити капіталізацію компанії в 2-3 рази.

Разом з тим, повний контроль над "Датагруп" допоможе Horizon Capital повернути свої попередні інвестиції в оператора, зроблені ще до кризи. "Інвестор працює з активом не один рік, і добре володіє ситуацією - як на ринку, так і усередині компанії. Очевидно, він вважав цей крок найбільш оптимальним і логічним", - зазначив Фроленков.

Що стосується "Датагруп", то, на думку аналітика, наступним її покупцем після Horizon Capital може стати як один з операторів зв'язку, так і інший інвестиційний фонд, якого цікавлять активи в Україні. Але це перспектива декількох років — зараз інтерес іноземних компаній до телеком-активами в Україні не високий.