ua en ru

На ВСЮ котушку: що відомо про Павла Гречковского, якого звинувачують у хабарництві

На ВСЮ котушку: що відомо про Павла Гречковского, якого звинувачують у хабарництві Павла Гречковського звинувачують у спробі отримати хабар у 500 тис. доларів

У Генеральної прокуратури великий улов. Вчора співробітники ГПУ вручили підозра про вчинення злочину одному з найвідоміших українських адвокатів, члена Вищої ради юстиції (ВРЮ) Павлу Гречковскому. Його підозрюють в шахрайстві і здирстві 500 тис. доларів за отримання "потрібного" судового рішення. За всю історію України, це перший випадок, коли підозрюваним у вчиненні злочину такого роду виявився діючий член ВРЮ. Втім, захист Гречковський стверджує, що претензії ГПУ не обґрунтовані і бачать в діях прокурорів спосіб тиску  на члена Вищої ради юстиції. Джерела в адвокатському середовищі допускають, що Павло Гречківський міг стати жертвою політичної боротьби в країні. 

Півмільйона за рішення судів

Вранці 21 вересня серед столичних адвокатів і суддів поширився сенсаційний слух – на хабарі нібито був спійманий відомий столичний адвокат, один багатьох політиків і бізнесменів, член ВРЮ Павло Гречківський. У другій половині дня чутки частково підтвердилися. Генеральна прокуратура заявила, що Департамент з розслідування особливо важливих справ у сфері економіки затримав посередника – арбітражного керуючого, який повинен був отримати і передати Гречковскому $500 тис.

За словами генпрокурора Юрія Луценка, за ці гроші Гречківський намагався забезпечити замовнику потрібне їм рішення Апеляційного суду. "Я не буду називати імені замовника, хоча це теж викликало б резонанс. Він хотів купити рішення Апеляційного суду, маючи рішення районного", - сказав Луценко. Крім того він додав, що спочатку в ролі посередника повинна була виступити дружина Гречковський.

будь-Яких деталей у ГПУ повідомили, що відразу породило сумніви в достовірності подій, тим більше, що вранці того ж дня Гречківський як ні в чому не бувало, приїхав на роботу.

Лише ввечері він пішов на допит в ГПУ, який завершився близько 23.00.

Хто такий Павло Гречківський

Павло Гречківський придбав популярність в столичних адвокатських колах ще в 1990-ті роки. Чимало цьому посприяв його батько – Микола Гречківський. Ще в 1970-ті-1980-ті роки Гречковський-старший працював у тодішній Верховній раді УРСР, а потім був заступником головного арбітра Держарбітражу УРСР (попередник нинішніх господарських судів). З 1991 по 2002 роки він був першим заступником голови ВГСУ. Високе становище батька відкрило Гречковскому-молодшому двері в багато високі кабінети, дозволило налагодити зв'язки з багатьма впливовими політиками, бізнесменами, суддями. На початку 1990-х він зайнявся бізнесом, а в 1996 році заснував першу юридичну фірму. Поступово його клієнтами фірми стали структури багатьох впливових українських бізнесменів і політиків, наприклад, пов'язані з вже колишнім народним депутатом Миколою Мартиненком і діючим депутатом Давидом Жванією. Спеціалізувався Гречківський, в основному, на господарських спорах.

Особливого розмаху діяльність Гречковський досягла у 2000-ті роки. У 2006 і 2008 роках він двічі обирався депутатом Київради від «Блоку Черновецького». У Київраді Гречківський став секретарем комісії з питань містобудування та архітектури - однієї з ключових комісій, від рішень якої залежала забудова столиці. У той же час Гречківський був ще й радником мера Києва Леоніда Черновецького з питань судової реформи. У той час він нерідко ставав об'єктом уваги журналістів. Зокрема, наприкінці 2000-х років Гречківський привернув пресу власним ексклюзивним автомобілем Maybach, а вже в 2012 році годинами за 390 тис. євро.

З приходом до влади Віктора Януковича, Павло Гречківський знову зосередився на юридичному бізнесі і адвокатському самоврядуванні. У 2013 році він став секретарем Ради адвокатів України, ключового виконавчого органу, який забезпечує організацію роботи адвокатури та відповідального за збирання внесків з адвокатів. Тоді ходили чутки про те, що посаду він отримав завдяки дружбі з впливовою головою Національної асоціації адвокатів Лідією Ізовітовою.

У новій посаді, разом з Ізовітової, він став учасником нескінченних конфліктів в адвокатському співтоваристві. Їх неодноразово звинувачували в фінансових зловживаннях, небажання звітувати у витраті коштів, зібраних з адвокатів. Так, восени 2014 року виник конфлікт між Національною асоціацією адвокатів, який також очолює Ізовітова, та Радою адвокатів Києва. Частина столичних адвокатів заявили, що не будуть перераховувати внески, поки асоціація не надасть звіт про те, куди йдуть ці внески. У відповідь багато столичні адвокати були виключені з адвокатського реєстру. Хоча конфлікт начебто вдалося вирішити, однак асоціація раніше не горить бажанням регулярно звітувати перед адвокатами, а Рада адвокатів Києва зробив навіть свій окремий реєстр адвокатів.

З втечею Януковича, Гречківський спробував стати членом Вищої ради юстиції. З першого разу це зробити йому не вдалося. Хоча навесні 2014 року з'їзд адвокатів і обрав його членом ВРЮ, однак 23 травня того ж року Окружний адміністративний суд Києва в особі судді Євгена Аблова скасував рішення про обрання Гречковський, як і двох його колег, за позовом тодішнього народного депутата Інни Богословської. Вона звинуватила організаторів з'їзду в порушення при підрахунку голосів. Розгляд позову супроводжувався масштабним погромом суду з боку великої групи невідомих, що влаштували в суді пожежа. В результаті постраждали кабінети суддів і згоріли матеріали справ. Втім, у квітні 2015 року Гречковскому все-таки вдалося увійти в число представників ВСЮ.

Що про нього говорять

Джерела в юридичних колах зазначають, що хоча юрбизнесом Гречковський зараз офіційно займаються його син, сам член ВРЮ просто так час не втрачає. "За Павлом Гречковским давно закріпилася слава «решальщика» за господарським судам. У нього там давно є стійкі зв'язки. Тому я не здивований, що Гречковський взяли", - розповів РБК-Україна глава однієї зі столичних адвокатських компаній, що активно бере участь в адвокатському самоврядуванні.

"Є юристи, які "орють", а є ті, хто "вирішує". Гречківський якраз друге", - додав інший співрозмовник РБК-Україна в адвокатському середовищі.

Співрозмовники видання також звертають увагу на гарне знайомство Гречковський з колишнім заступником голови ВГСУ, суддею Артуром Ємельяновим. За даними ЗМІ, у підконтрольних Гречковскому і Ємельянову структур, є спільний актив – фірма "Оздоровчий центр "Сесіль", якому належать 7 га лісу на Жуковому острові в Києві. Одним з бенефіціаріїв цієї фірми є колишній топ-менеджер "Інтера" часів бізнесмена Валерія Хорошковського, Ярослав Пороховняк. Зараз Пороховняк є співвласником адвокатського об'єднання "Київська правнича компанія".

Кому вигідно

Втім, зараз в адвокатських колах популярна версія про те, що Гречківський став жертвою конфлікту у середовищі представників влади. "Кажуть, що все, що сталося - це спроба людей з БПП вплинути на "Народний фронт". Гречківський був близький до Мартиненко, вів його справи, а сестра Гречковський, Майя, раніше була дружиною Мартиненко. Ще недавно ходили чутки, що коли Гречківський відсутній на засіданні ВРЮ, то в цей час він вирішує справи Мартиненко", - розповіло джерело в середовищі столичних адвокатів.

Слід зазначити, що з учорашнього дня захисником Гречковський став адвокат Ігор Черезов, який також є адвокатом та Миколи Мартиненка з кримінального виробництва, яке зараз веде НАБУ.

Поки що адвокати Гречковський сповнені оптимізму і вважають, що справа не має судової перспективи. "Підозра, члену Вищої ради юстиції, широко розрекламоване генеральним прокурором, було вручено.
Але видно відсутність юридичної освіти у деяких керівників прокуратури не дає їм можливість відрізнити один склад злочину від іншого. До слідчого потрапили після тригодинного очікування і загроз, що ми йдемо, бо мені пора додому. Підозра вручили, але! Зовсім не в одержанні неправомірної вигоди, і навіть не в зловживанні службовим становищем. А в замаху на шахрайство! Ось і виходить, що все дуже нагадує спробу придумати хоч якусь історію, щоб виправдати гучну заяву керівництва прокуратури", - заявив Ігор Черезов. А адвокатське співтовариство вже звинуватив ГПУ у проведенні репресій проти адвокатів.

Сьогодні суд мав обрати Павлу Гречковскому запобіжний захід. Поки що не ясна і його подальша доля у ВСЮ. За словами заступника генпрокурора Анжели Стрижевської, оскільки генпрокурор Юрій Луценко у відрядженні, то вона має право звернутися до Ради з клопотанням про припинення повноважень члена ВРЮ. Для цього, крім рішення ВРЮ про порушення Гречковским присяги, необхідно зібрати з'їзд адвокатів, який делегував його до Ради юстиції.

ВРЮ зажадала від ГПУ доказів провини адвоката. Сам Гречківський повідомив, що з лютого цього року на нього чиниться тиск. "Все, що відбулося, це провокація. Я заздалегідь попередив членів ВРЮ, що таке можливо", - заявив він. Не отримавши доказів ВРЮ не став приймати рішень по Гречковскому. Втім, адвокат вже сам написав заяву на відпустку.