ua en ru

В Україні набув чинності закон про скасування необхідності кворуму виборчкомів

Автор: RBC.UA
В Україні набув чинності закон про скасування необхідності присутності 2/3 членів виборчкомів для повноважності їх засідань. Закон був опублікований в газеті Верховної Ради України "Голос України".

В Україні набув чинності закон про скасування необхідності присутності 2/3 членів виборчкомів для повноважності їх засідань. Закон був опублікований в газеті Верховної Ради України "Голос України".

Законом, зокрема, виключається з тексту закону розпорядження, яким встановлюється повноважність засідань виборчих комісій за умови участі в засіданні не менше як двох третин від її складу.
Закон набуває чинності з дня його публікації.
Для набуття чинності прийнятого Верховною Радою України і підписаного Президентом України закону він має бути опублікований в парламентській газеті "Голос України" або у "Відомостях Верховної Ради" або газеті "Урядовий кур'єр".

Нагадаємо, Президент України Віктор Ющенко напередодні підписав закон України №1849-VI "Про внесення змін до закону України "Про вибори Президента України" щодо організації роботи виборчих комісій". Як повідомила прес-секретар Президента України Ірина Ванникова, В.Ющенко підписав зміни до закону, розуміючи їх недосконалість, щоби гарантувати право кожного громадянина висловити свою позицію в день виборів відповідно до Конституції. За її словами, закон в попередній редакції створював підстави для зриву виборів через неявку членів виборчих комісій на засідання у день голосування. Адже норма цього закону про правочинність засідання комісії за умови присутності на засіданні не менше 2/3 її членів створює загрозливу ситуацію, коли виборчі дільниці не будуть відкриті для голосування - унаслідок умисної неявки членів комісії від одного з кандидатів. Окрім того, можливе затягування у визначенні результатів виборів - через відмову представників одного з кандидатів у комісіях підписувати протоколи підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на виборчому окрузі. За словами прес-секретаря глави держави, поправки до закону, зокрема, забезпечують механізм реагування на відсутність кворуму виборчих комісій та захисту чесного і прозорого процесу голосування. Разом із тим, підписуючи цей закон, Президент враховує існування також і небезпеки недопуску на виборчі дільниці членів виборчкомів від кандидатів у Президенти - про що заявляють представники цих кандидатів і правоохоронних органів.

На думку заступника голови ЦВК України Жанни Усенко-Чорної, вступ в дію змін до закону про вибори Президента призведе «до загрози абсолютного хаосу» під час президентських виборів. Про це вона заявила в коментарі РБК-Україна. «Складеться ситуація, коли буде утворено по дві окружні та по дві дільничі виборчі комісії...відповідною може бути і кількість рішень цих комісій», - сказала вона. За її словами, зміни до закону значно ускладнюють роботу ЦВК, зокрема, в частині опрацювання протоколів від ОВК, у зв'язку з тим, що не буде чітких критеріїв, який із протоколів є легітимним у випадку, якщо від однієї ОВК надійде два протоколи. Як підкреслила Ж.Усенко-Чорна, скасування кворуму під час засідань ОВК та ДВК призведе «до вимивання основи колегіальності комісій». При цьому вона зазначила, що ЦВК буде виконувати цей закон.

У свою чергу, голова Верховної Ради Володимир Литвин вважає факт прийняття змін до закону про вибори Президента України свідченням взаємної недовіри українських політиків. Разом з тим, він переконаний, що внесення цих змін не призведе до фальсифікацій результатів виборів за умови чіткого дотримання членами виборчих комісій законодавства, а також явки на роботу. В.Литвин нагадав, що відповідно до чинного законодавства, виборчі комісії формуються кандидатами в Президенти у рівному співвідношенні, і рішення комісії приймається двома третинами голосів її членів.

А доповідач Парламентської асамблеї Ради Європи по Україні Ренате Вольвенд заявила, що зміни до закону «Про вибори Президента України», внесені напередодні другого туру, не мають бути застосовані 7 лютого. «Я очікую на зустріч з представниками ЦВК, аби запитати їх: як вони збираються належним чином роз'яснити законодавчі зміни на місцях? Я спробую пояснити, що прийняті в останній момент зміни не можна застосовувати. У мене є побоювання, що через законодавчий безлад українські суди стануть найбільш завантаженими судами в Європі», - вважає Р.Вольвенд. В той же час вона закликала українців брати участь в голосуванні. «Я сподіваюсь, що голосування пройде так, як і в першому турі, а саме: чесно, вільно і прозоро. Маю надію, що зрештою вирішальним буде саме слово виборця, яке він скаже на виборчих дільницях», - наголосила Р.Вольвенд.

Раніше перший віце-прем'єр-міністр Олександр Турчинов заявив, що світ може не визнати президентські вибори в Україні у звязку з прийнятими парламентом змінами до закону про вибори Президента України. За його словами, прийняття за 3 дні до голосування цих змін стало шоком не тільки для українців, а й для тих європейців, які спостерігають за виборами в Україні. Коментуючи зустріч прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко з послами іноземних країн, О.Турчинов повідомив, що останні були дуже стурбовані процесами, які відбуваються в Україні. "Зрозуміло, що інші країни не втручаються в наші внутрішні справи. Це перш за все відповідальність тих, хто поламав парламент, відповідальність Ющенка у випадку, якщо він піде на злочин і підпише цей закон", - наголосив О.Турчинов.

У свою чергу, Ю.Тимошенко закликала перед цим В.Ющенка не підписувати закон про внесення змін до закону про вибори Президента. Ю.Тимошенко відзначала, що зміни до закону вносилися з порушенням регламентних норм парламенту і його "практично протягли". За її словами, прийнятий закон "відкриває магістральний шлях до повної фальсифікації виборів", і у разі проведення виборів на основі цього закону, новий "Президент не буде визнаний ані Україною, ні світом, він буде нелегітимним".

3 лютого ц.р. Верховна Рада України ухвалила закон "Про внесення змін до закону України "Про вибори Президента України" (щодо організації роботи виборчих комісій)". За закон, внесений на розгляд ВР першим віце-спікером, депутатом від Партії регіонів Олександром Лавриновичем, проголосували 233 депутати (ПР - 172, БЮТ - 1, НУ-НС - 29, КПУ - 27, Блок Литвина - 0, позафракційні - 4) з 243 зареєстрованих в залі.

Другий тур виборів Президента України призначений на 7 лютого ц.р. На пост глави держави претендують лідер Партії регіонів Віктор Янукович, який набрав в першому турі 17 січня ц.р. 35,32% голосів, і діючий прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко, яку підтримали 25,05% виборців.