ua en ru

Всім сестрам по сережках: як Рада Кабмін призначала

Всім сестрам по сережках: як Рада Кабмін призначала
Автор: RBC.UA
Хаос - це єдине слово, яким можна описати те, що сьогодні відбувалося як у сесійній залі, так і в кулуарах парламенту. Хаос сьогодні панував у Верховній Раді, а перед нею було тихо і спокійно: ні масштабних акцій протесту, ні великої кількості правоохоронців. Суспільство завмерло в очікуванні дій нової влади, а дії представників коаліції нагадували броунівський рух.

Хаос - це єдине слово, яким можна описати те, що сьогодні відбувалося як у сесійній залі, так і в кулуарах парламенту. Хаос сьогодні панував у Верховній Раді, а перед нею було тихо і спокійно: ні масштабних акцій протесту, ні великої кількості правоохоронців. Суспільство завмерло в очікуванні дій нової влади, а дії представників коаліції нагадували броунівський рух.

Сьогодні ключовими завданнями парламенту повинні були стати призначення міністрів і розподіл комітетів, але впоралися лише з першим.

У першій половині дня депутати продовжили те, чим займалися останні кілька днів, і що зробити ніяк не вдавалося. З міністерствами було все більш-менш ясно. Вчора кожна фракція подала свої кандидатури, і Рада коаліції майже до третьої ночі засідала у будівлі парламенту. А ось комітети так і не розподілили.

Тут думки партнерів по коаліції розділилися. Дві найбільші фракції: "Блок Петра Порошенка" і "Народний фронт" запропонували віддати сім комітетів представникам коаліції, тобто по два комітети групам "Економічний розвиток" (голова Віталій Хомутинник) і "Воля народу" (голова Ігор Єремєєв), а також три комітети, в тому числі і регламентний - "Опозиційному блоку".

Як повідомив РБК-Україна один з нардепів від "Батьківщини", три менші фракції, які увійшли в коаліцію, виступили категорично проти такого розподілу комітетів. Вони вважають, що колишні регіонали, тобто "Опозиційний блок", а також групи Хомутинника і Єремєєва не повинні очолювати комітети.

"Ми говоримо, що якщо ПР у своїх різних реінкарнаціях отримає високі посади голів парламентських комітетів, то ми не будемо претендувати на жодну посаду. Це дорога в нікуди. Ми будемо працювати в коаліції. Ми будемо домагатися прийняття рішень, в тому числі про скасування депутатської недоторканності, реформу правоохоронних органів, щоб залучити цих панів до відповідальності, але разом з ними бути головами комітетів ми не збираємося. Регламентний комітет безумовно повинна очолити людина не з коаліції, щоб контролювати нас, але до чого тут Партія регіонів", - сказав нардеп від "Самопомочі" Єгор Соболєв.

Нардеп від "Самопомочі" Семен Семенченко пішов ще далі і розповів, що вчора на засідання ради коаліції, де обговорювалось питання поділу, прийшов навіть Сергій Ківалов, щоб домовитися про комітети. "Самопоміч" і дві менші коаліційні фракції зайняли позицію, що якщо регіоналам і групами Хомутинника і Єремєєва віддадуть комітети, то вони відмовляться від очолення будь-яких комітетів. "Це наша спільна позиція", - повідомив РБК-Україна співрозмовник з "Батьківщини".

Натомість голова "Народного фронту" Олександр Турчинов заявив журналістам, що розподіляючи комітети, коаліція діє у відповідності з регламентом.

"Ми дотримуємося формули, яка повинна діяти в будь-якому європейському парламенті. Є розбіжності дій за законом, і саме за законом ми пропонуємо діяти. У регламенті чітко прописана формула як розподіляються комітети. Це не є коаліційна формула, це спільна парламентська формула. Вони розподіляються пропорційно до чисельності фракцій і тут треба рахувати за формулою обов'язковою для всіх", - сказав Турчинов.

Натомість, у "Батьківщині" наголошують на тому, що в регламенті йдеться про фракції, але ніяк не про депутатські групи, якими є "Економічний розвиток" та "Воля народу". Крім того, виникає питання, кого вважати опозицією. Депутати, які не входять в коаліцію, об'єднані навколо Берези і Яроша повідомили про те, що саме вони є справжньою опозицією в парламенті. Борислав Береза розповів журналістам, що йому не вистачає п'яти осіб для того, щоб сформувати депутатську групу. Він і його соратники вважають себе опозицією і вимагали комітет з національної безпеки і оборони, а також комітет по боротьбі з корупцією. Цю позицію підтримали також у "Самопомочі", ось тільки проблема в тому, що в регламенті відсутній механізм передачі комітетів неоформленої опозиції.

Якщо давати комітети тільки фракціям, а не депутатським групам, то "Самопоміч", фракція Ляшка і "Батьківщина" отримають більше комітетів. Один з нардепів з "Народного фронту" повідомив РБК-Україна про те, що три менші фракції не так переживають за те, щоб комітети не попалися колишнім регіоналам, як самі хочуть отримати більше влади. Він пояснив, що "Самопоміч" хоче очолити комітет по боротьбі з корупцією, який зарезервований за "Народним фронтом", а Ляшко взагалі хоче бюджетний комітет, зарезервований за БПП. Так-так, квоти нікуди не поділися.

Остаточно з комітетами так і не вирішили. Їх розгляд перенесли на 4 грудня. З того, що вдалося з'ясувати, то зараз домовилися до того, щоб віддати "Опозиційного блоку" регламентний комітет і комітет з прав людини, а групам Хомутинника і Єремєєва - по одному комітету.

А несформованной групі Яроша вирішили поки нічого не давати. У той же час, в групах "Економічний розвиток" та "Воля народу" вирішили, що якщо їм віддадуть менш значущі комітети, то можна взагалі відмовитися від очолення комітетів.

Отже, сьогоднішнє засідання парламенту характеризувалося суцільними перервами. Гройсман відкрив засідання о 10:00 і тут же оголосив перерву до 12:30. Депутати дві години блукали по кулуарах і не знаходили собі місця, в той час як в кабінеті Турчинова відбувалося засідання координаційної групи коаліції. Депутати були спантеличені і ніхто точно не знав, що саме і де вирішують. Потім, о 12:30, Гройсман знову продовжив засідання для того, щоб зробити перерву до 16:00. Голова фракції "Народного фронту" Олександр Турчинов повідомив, що відразу на початку засідання Яценюк внесе до парламенту кандидатури міністрів, а перед тим в 15:00 має відбутися засідання коаліції.

У перерві відразу ж почалися засідання різних фракцій. Зокрема, засідання БПП було закритим, на нього не пускали журналістів, а фракція Ляшка і "Самопоміч" проводили свої засідання у відкритому режимі. Засідання фракції Ляшко було показовим у всіх сенсах. Депутати наввипередки задавали питання майбутнім і нинішнім міністрам. У "Самопомочі" повідомили, що на засідання їх фракції прийшли не всі міністри, зокрема не було Авакова і Петренко.

У цілому в "Самопомочі" незадоволені самим процесом того, як відбувся розподіл комітетів і міністерств. Семен Семенченко говорить, що фактично переговори відбуваються між БПП і "Народним Фронтом", а іншим фракціям відведена очікувальна позиція. Більше того, він стверджує, що великі фракції обмежують менші. "Поки відбувається ламання через коліно, але ми залишаємося в коаліції, голосуємо за уряд, але те, як коаліція розпочала свою роботу, нам дуже не подобається", - сказав Семенченко.

Близько 15:30 в парламенті розпочалося засідання коаліції, на якому в кінці роздали біографії кандидатів. Там, власне, і був узгоджений список міністрів. Цікаво, що в останній момент в "Народному фронті" передумали, і на пост міністра Кабінету міністрів замість Людмили Денисової запропонували Ганну Онищенко.

Володимир Гройсман знову відкрив засідання парламенту о 16:30 і знову оголосив перерву на годину для доопрацювання кандидатур на прохання "Самопомочі". У фракції хотіли заслухати Юрія Стеця та Арсена Авакова, які раніше на засідання фракції не прийшли.

Багато хто з депутатів не розуміли навіщо створювати міністерство з інформаційної політики і навіть пропонували виключити його з пакетного голосування. Дехто говорив, що це міністерство створено спеціально під одну людину - Стеця. Інші депутати, навпаки, переконували, що в умовах глобальної інформаційної війни це міністерство вкрай необхідне.

Свої головні завдання Стець окреслив так: "Перше, це впровадження розробленої стратегії інформаційної політики держави. Друге, це концепція інформаційної безпеки у стані війни, в якому ми зараз знаходимося і активної геополітичної інформаційної війни з Росією. Третє, це комунікація всіх органів, які б могли працювати в боротьбі з DDos-атаками та кіберзлочинністю", - розповів він.

Ще однією родзинкою є призначення на посаду заступника міністра МВС Еки Згуладзе. Заступник міністра внутрішніх справ чи не єдиний заступник, переговори по якому йшли на рівні коаліції. Співрозмовник РБК-Україна з БПП повідомив, що це необхідна умова для того, щоб залишити на посаді міністра МВС Арсена Авакова. "Ми готові його підтримати за певних умов. У нас немає часу на експерименти. Нам потрібна людина, яка вже має досвід успішного проведення реформ", - розповів співрозмовник про Згуладзе.

Певне неприйняття в БПП викликав пропонований "Батьківщиною" кандидат Ігор Шевченко на посаду міністра екології.

"На своєму засіданні ми приймали всіх кандидатів на міністрів одночасно. У мене склалося враження, що ми вже побували на засіданні уряду. У мене від кандидатів дуже позитивне враження, це буде дуже проєвропейський уряд", - сказав нардеп від фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв.

Близько шостої вечора до парламенту прибув Президент України Петро Порошенко, який вніс кандидатури міністрів МЗС і Міноборони. Обидва міністри були підтримані більш ніж 300 голосів.

Потім у парламенті виступив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, який зазначив, що першим завданням нового уряду є прийняття бюджету країни на 2015 р., а також внесення змін у Податковий кодекс. Далі постало питання про те, чи голосувати за кожного міністра окремо, або голосувати пакетом. В ході засідання парламенту було прийнято рішення не заслуховувати окремо кожного кандидата, а проголосувати пакетом. У знак протесту проти цього фракція "Самопоміч" покинула зал засідань парламенту. У своїй промові голова фракції Олег Березюк зазначив, що це уряд в будь-якому випадку буде краще попереднього, але пакетне голосування знецінює це уряд. Березюк закликав голосувати окремо за кожного міністра або виключити з пакету голосування за міністра з інформаційної політики.

Пакетне голосування не сподобалося групам Хомутинника і Єремєєва, які заявили, що в такому разі не будуть голосувати за призначення уряду. Хомутиннік запитав у міністрів-іноземців про те, чи відмовилися вони від свого першого громадянства.

Після цього депутати перейшли до заслуховування окремих кандидатів на посади членів Кабміну. Особливий ажіотаж викликав Валерій Ващевський від партії Ляшка. Він відразу анонсував приватизацію "Укрзалізниці" та "Укравтодору", але не це викликало обурення нардепів. Як виявилося, депутатам роздали біографію Ващевского, в якій зазначалося, що проти нього порушено кримінальну справу за спробу вкрасти підприємство. Більше того, нардеп Мустафа Найєм запитав у Ващевского, чи він має громадянство Мальти. Ващевський все заперечував, а Ляшко заявив, що здійснено провокацію. В результаті Гройсман доручив розібратися в ситуації і з'ясувати, хто саме підготував таку біографію кандидата в міністри.

Потім виступали Зубко, Павленко і Аваков який зробив відео-презентацію, але все це перервав Арсеній Яценюк, який решту міністрів представив сам. "Самопоміч" не вгамовувалася і вимагала голосувати за кожного міністра окремо, але до неї не прислухалися. Уряд було призначено пакетним голосуванням, 288 нардепів проголосували "за". Депутати також позбавили депутатських мандатів тих міністрів, у яких вони були.

На посаду віце-прем'єра таки проштовхнули заступника глави Адміністрації Президента Геннадія Зубка, який також буде займатися децентралізацією та регіональною політикою. В'ячеслав Кириленко очолить міністерство культури, а також буде віце-прем'єром з гуманітарних питань. А кандидат від Ляшко Валерій Ващевський буде віце-прем'єром по інфраструктурі. Ігорю Жданову від "Батьківщини" дісталося лише міністерство молоді та спорту. Весь список міністрів можна побачити тут.

Після завершення засідання парламенту міністри-іноземці провели брифінг на якому анонсували проведення реформи. Вони запевнили, що не обговорювали свої зарплати, але переконані, що після проведення реформ вони будуть гідними.

А розподіл комітетів Ради слід очікувати вже на найближчому засіданні парламенту 4 грудня.

Тетяна Шпайхер