Час одягати маски: в Україні смертність від грипу зросла у п'ять разів
В Україні знову лютує грип. Тільки за офіційними даними, з часу осіннього похолодання від цієї хвороби померли 25 українців. Рівень смертності в сезоні 2015-2016 років перевищує торічний показник в п'ять разів. При цьому в Міністерстві охорони здоров'я визнають, що офіційні дані можуть розходитися з інформацією в регіонах. РБК-Україна розбиралася в тому, наскільки серйозна ситуація і чи вигідна вона фармкомпаніям.
Небезпечна статистика
З початку епідемічного сезону - з 1 жовтня минулого року і по 10 січня 2016 року в Україні зареєстровано 2,2 млн випадків захворювань на грип і гострі респіраторні захворювання (ГРВІ), заявила вчора директор державної установи "Український центр по контролю і моніторингу захворювань МОЗ України Любов Некрасова.
При цьому за цей період було госпіталізовано 76,9 тис. осіб, або 3,5% від усіх хворих. Більшість госпіталізованих - діти до 17 років - 76%.
"Якщо взяти захворюваність в цьому сезоні з 1 жовтня до цього часу і порівняти з минулим сезоном, то на сьогодні вона вище на 14,3%. І на 10% більше госпіталізовано хворих", - зазначила Любов Некрасова.
Також представник МОЗ уточнила, що середній рівень захворюваності по країні становив 570 осіб на 10 тис. населення. Тобто, цими хворобами в поточному епідемічному сезоні вже перехворіли 5,7% українців.
При цьому, найбільш високі показники захворюваності відзначаються у столичному регіоні. Зокрема, у Київській області він становить 938 осіб на 10 тис. населення, а в Києві - 850 осіб. Найменше хворіють в Закарпатській (338 осіб на 10 тис. населення), Тернопільській (341) та Харківській областях (216).
Втім, незважаючи на плачевну статистику, влада запевняє, що рівень захворюваності на ГРВІ не перевищує епідемічного порогу. "Ми не досягли порогу епідемії. Це звичайний сезон грипу", - запевнив сьогодні членів уряду на засіданні міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі.
Хворобливе "свинство"
Однак ситуація серйозно посилюється різким зростанням смертності від грипу в цьому сезоні. За словами Любові Некрасової, в останні роки в Україні превалює каліфорнійський штам грипу. У народі його часто називають "свинячим грипом".
З початку епідемічного сезону з 10 січня, лише за офіційно підтвердженими даними, від грипу в Україні померли 25 осіб. Зокрема, в Одеській області - 15 осіб, Вінницькій - 7, Харкові - 1 і Києві - 2.
Від каліфорнійського штаму загинули 19 осіб, звичайного сезонного штаму В - 5 і штам одного померлого визначити не вдалося. При цьому більшість померлих (23) знаходилися у віковій категорії 30-64 років.
За підрахунками "Українського центру з контролю і моніторингу захворювань", в поточному сезоні смертність від грипу в 5,1 рази вище, ніж у минулому епідемічному сезоні.
"Це свідчить про значну агресіюцього захворювання", - зазначила Любов Некрасова. Всього за весь минулий епідемічний сезон (2014-2015 років) в Україні від грипу померли 12 осіб, у позаминулому - 17.
Разом з тим, в "Українському центрі з контролю і моніторингу захворювань" не приховують, що фактичні показники смертності можуть бути вище. "Я хочу зауважити, що це (25 смертей - ред.) - офіційні дані. Ви можете отримати з місцевих ЗМІ або повідомлень докторів, що таких випадків набагато більше. Так, воно є. Але я повинна озвучувати тільки офіційні дані. Тому можуть бути розбіжності", - зазначила Любов Некрасова.
Наприклад, за даними влади Краматорська, в місті загинули від грипу 15 осіб.
Заходи боротьби
Любов Некрасова передбачає, що до 80% смертей можна було запобігти. "Всі померлі звернулися за допомогою на 5-6 день. Після надходження в стаціонар загинули в перший або другий день. Це свідчить про те, що люди не виконують рекомендації лікарів при перших ознаках грипу", - говорить представник МОЗ.
У відомстві стверджують, що система охорони здоров'я готова до спалаху захворюваності.
Зокрема, пацієнти, які захворіли на грип, можуть отримати допомогу в 1808 обласних, міських і районних лікарнях, у тому числі в 425 інфекційних стаціонарах. Крім того, вони можуть звернутися в одну з 8613 амбулаторій, або 813 поліклінік.
За словами головного позаштатного інфекціоніста МОЗ Ольги Голубовської, каліфорнійський штам грипу, на відміну від сезонних штамів, здатний викликати так звані важкі первинні вірусні пневмонії, які є основною причиною смерті людини.
Вона уточнила, що найбільш вразливими є люди з груп ризику, яким рекомендована вакцинація від грипу. "Я не бачила ні одного загиблого поза групи ризику. Крім дітей, людей похилого віку, це пацієнти з надлишковою масою тіла, цукровий діабет, серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, вагітні і навіть ті, хто тривалий час отримує ацетилсаліцилову кислоту через кардіологічних розладів", - зазначає вона.
Голубовська підкреслила, що в Україні є можливості як і для вакцинації, так і для лікування каліфорнійського штаму грипу.
"У нас є як засобу специфічної профілактики, так і кошти специфічного лікування. Того чого немає при жодному іншому респіраторний вірус. Проти грипу ми маємо засоби специфічної терапії. Але ці засоби ефективні лише в перші 48 годин від початку хвороби", - зазначила вона.
Головний позаштатний інфекціоніст МОЗ радить, що якщо температура перевищує 38 градусів, необхідно звертатися до лікаря в перший день хвороби. За словами Голубовської, більше 60% пацієнтів не звертаються за спеціалізованою допомогою.
Несвідомі пацієнти
Експерти можуть дати прогноз щодо того чи варто чекати епідемії грипу в Україні в найближчі тижні і оцінити можливий рівень смертності. "Що буде далі, я не знаю. Зростання захворюваності може обірватися", - говорить Ольга Голубовська.
Голова правління Союзу споживачів медпослуг, лікзасобів і виробів медпризначення Владислав Онищенко пояснює небажання хворих відвідувати лікарів кількома причинами.
"Будь-похід до лікаря вимагає часу і можливих витрат на подяки за консультацію. Тому пацієнти і не поспішають до лікарів. В результаті в Україні широко поширена самолікування. Люди самі собі ставлять діагнози без яких-небудь професійних знань. У результаті часто замість необхідних для лікування того чи іншого захворювання вони приймають зовсім інші ліки", - повідомив він.
Крім того, Онищенко звертає увагу на ще один неприємний момент - на погану організацію роботи первинної ланки системи охорони здоров'я, а саме на черги в поліклініках та амбулаторіях.
Онищенко вважає, що підвищення рівня звернення до лікарів необхідно проводити масову просвітницьку роботу серед населення. "Приміром, провізори в аптеках повинні не просто продавати ліки, а здійснювати так звану фармацевтичну опіку. Провізор повинен з'ясувати, з якого приводу звертається пацієнт. Якщо у покупця явно простежуються загрожують життю симптоми, то провізор повинен направити пацієнта до лікаря", - говорить він.
Втім, "галас" навколо грипу викличе лише підвищений попит на ліки, прогнозує директор зі стратегічного розвитку "Агентства медичного маркетингу" Валерій Кидонь.
Він уточнив, що при грипі показано застосування виключно специфічних противірусних препаратів, а також інтерферонів для його профілактики. "Саме на ці препарати і повинен бути збільшений попит за визначенням", - говорить Кидонь.
Крім того, він прогнозує, що може підвищитися попит на препарати для симптоматичного лікування. "А саме: протипростудні чаї і комплексні таблетки, з акцентом на дітей, оскільки грип у дітей протікає важче; протикашльові препарати; препарати для лікування болю в горлі, кон'юнктивіти та нежитю; імуномодулятори", - зазначає Кидонь.
Разом з тим, поки що складно оцінити рівень попиту на антибіотики.
"При неускладненому грипі антибіотики не показані. Але при приєднанні бактеріальної інфекції - повинні застосовуватися. Важливим критерієм для диференційної діагностики є звичайний аналіз крові. При незміненій картині крові найчастіше антибіотики не показані, але наші лікарі і громадяни часто починають їх застосовувати без потреби. Без консультації лікаря антибіотики призначати не можна", - говорить він.
Ознаки паніки
Голова ради пацієнтської організації "Фармварта" Денис Шевченко каже, що ознаки паніки серед населення щодо доступності протизастудних препаратів вже є. "Зараз запаси цих ліків є в досить кількості в Україні.
Мало того, фармкомпанії завжди перед початком епідемічного сезону роблять достатні запаси, щоб задовольнити підвищений попит. Якщо паніка буде наростати, то дуже важливо, щоб митники спільно з Державною службою з лікарських засобів оперативно допускали до продажу на внутрішньому ринку імпортовані ліки, попит на яких може перевищити наявні запаси", - зазначив він.
Валерій Кидонь допускає, що виробники противірусних препаратів можуть спеціально нагнітати паніку. "Але їм для цього потрібна підтримка санітарної служби, яка повинна активно кричати, що збільшилася кількість хворих і померлих", - говорить він.
Однак, Денис Шевченко впевнений, що паніка серед пацієнтів в більшою мірою все ж невигідна фармкомпаніям.
"Судячи з практики попереднього ажіотажного попиту на протизастудні препарати в 2009 році, паніка може призвести до різкого збільшення уваги до роботи фармкомпаній з боку контролюючих органів. Тоді ніхто толком не заробив, але всі потрапили під "гарячу руку" контролюючих органів. Після цього ніхто з фармацевтів не буде грати в подібні ігри", - говорить він.
До боротьби з попередньою різкої спалахом грипу в 2009 році (тоді, за різними даними, загинуло близько 1 тис. осіб) активно підключалися політики.
наприклад, тодішній прем'єр-міністр Юлія Тимошенко, яка особисто зустрічала в "Борисполі" партію з поставками 300 тис. доз препарату "Таміфлю" для лікування грипу за ціною 67 грн за упаковку. Правда, перед цим МОЗ, як повідомляли ЗМІ, закупив 44 тис. упаковки цього ж препарату за ціною в чотири рази вище ринкової.