Уряд зробив чергову спробу реструктуризувати борги України та активізувати переговори. У п'ятницю Мінфін направив Спеціальному комітету кредиторів оновлену пропозицію щодо реструктуризації державного і гарантованого боргу, що передбачає скорочення його основної суми, зміну термінів погашення і ставки дохідності.
Уряд зробив чергову спробу реструктуризувати борги України та активізувати переговори. У п'ятницю Мінфін направив Спеціальному комітету кредиторів оновлену пропозицію щодо реструктуризації державного і гарантованого боргу, що передбачає скорочення його основної суми, зміну термінів погашення і ставки дохідності. При подальшому зволіканні переговорів уряд буде змушений застосувати право мораторію, що фактично означає технічний дефолт в Україні.
На цьому тижні у Вашингтоні запланована тристороння зустріч Мінфіну України, МВФ і Спецкомітету кредиторів, як чергова спроба прискорити переговори щодо реструктуризації державного і гарантованого боргу. Мова йде про суму в 23 млрд дол. Для кредиторів Мінфін підготував оновлену версію пропозицій, які ґрунтуються на нових макроекономічних прогнозах МВФ. Зокрема, за підсумками роботи місії, фонд погіршив свої очікування щодо падіння української економіки в 2015 році до 9%, інфляції - до 46%. "У статті 26 Меморандуму з МВФ (боргові операції, - РБК-Україна) записано, що операції повинні базуватися на поточних показниках, - розповідає джерело РБК-Украина, знайоме з ходом переговорів з кредиторами. - Показники змінилися. Це вплине на структуру, але не на модель".
За словами міністра фінансів Наталії Яресько, нові пропозиції включають в себе значне зменшення основної суми боргу, терміну погашення та зміни купона", що забезпечить досягнення прийнятного рівня боргового навантаження в середньостроковій перспективі, зниження тиску на платіжний баланс і потреби у фінансуванні.
Як відомо, Україна наполягає на списанні 40% боргів (haircut), що є неприйнятним для основних власників боргів України.
До комітету кредиторів входять 4 основних фонди - T. Rowe Price, TCW Group, BTG Pactual Europe та Franklin Templeton Investments. Останній є найбільшим утримувачем українських паперів (8 млрд дол). Ще один фонд, назва якого не розголошується, вийшов з переговорного процесу.
Кредитори запропонували погасити 40% суверенного боргу країни за рахунок міжнародних резервів Нацбанку, з чим не погоджується українська сторона. А 12 червня виконавчий директор МВФ Крістін Лагард заявила, що резерви НБУ не можуть бути використані для обслуговування держборгу без залучення урядом нових боргів. А це, в свою чергу, не буде відповідати цілям боргових операцій.
В рамках виконання програми МВФ, Україна взяла зобов'язання досягти до 2020 року співвідношення боргу до ВВП на рівні не більше 71%; потреби у фінансуванні не повинні перевищувати 10% від ВВП (максимум 12% ВВП) в 2019-2025 роках. "Щоб забезпечувати економічну та фінансову стабільність, зазначені цілі повинні бути досягнуті з одночасним збереженням у середньостроковій перспективі достатнього рівня міжнародних резервів", - заявила Лагард.
Що пропонує Україна - інформація конфіденційна. Але нові умови повинні зрушити з мертвої точки переговорний процес. Глобально - умови ті ж. Але серед пропозицій може бути розглянуто інструмент відновлення вартості для власників облігацій у разі, якщо економічна ситуація в Україні буде поліпшуватися швидше, ніж прогнозує МВФ. "На частину поліпшення будуть випущені облігації, які перекриють їх втрати", - пояснює співрозмовник РБК-Україна з переговорної групи.
Власники паперів вже несуть втрати, зазначає українська сторона - ринок вже на 50% дисконтував. Хоча аналітики впевнені, що цей збиток в дійсності тільки на папері. "Якщо б їх сьогодні продавали, то так, був би реальний збиток. А так поки він тільки паперовий", - говорить керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращий. За підсумками реструктуризації вартість бондів повинна зрости.
Поки що позиція комітету кредиторів, зазначає Яресько, спрямована на затягування переговорів. Ще на початку весни уряд оголосив про свої пропозиції по реструктуризації, про економічну ситуацію і проблеми з обслуговуванням боргів. В середині березня міністр фінансів особисто зустрічалася з усіма основними власниками боргів, щоб не допустити дефолт в Україні. Тільки через місяць після цього був сформований комітет кредиторів, проте безпосередньо спілкуватися з ними Україна так і не могла, тільки через эдвайзерів (радників). Наступним кроком України стало прийняття в парламенті права уряду застосовувати мораторій на виплату боргів, після чого комітет кредиторів розкрив своїх учасників, але на процес це особливо не вплинуло.
"У них основний посил - а давайте почекаємо, вас скоро попустить, війна скоро закінчиться і ми занадто великі песимісти, а ситуація набагато краща, - розповідає співрозмовник РБК-Україна. - Насправді ми в маленькому човні, який потрапив в 10-бальний шторм і за нами женеться військовий фрегат і лупить ракетами. Є три варіанти - нічого не робити, взяти дриль, продірявити діру в човні і потонути, а ми пропонуємо взяти весла і гребти. Бажано всім в одну сторону".
Після того, як Україна запропонувала нові умови, а в них, як зазначає джерело в переговорній групі, враховані "всі побажання і страхи", м'яч буде на боці кредиторів. Будь-яке зволікання з їх боку буде давати право уряду застосувати мораторій на виплату боргів, що фактично означає технічний дефолт в Україні до моменту, поки компроміс не буде знайдений. Тимчасове припинення платежів - за обслуговування боргів і погашення по суті шантаж кредиторів.
"Можна мораторій прив'язати до липневих виплат по купону (24 липня виплата відсотків 120 млн дол. - РБК-Україна). Але ми розраховуємо на рішення протягом декількох тижнів", - говорить співрозмовник РБК-Україна.
До цього моменту відмова від обслуговування боргів означала б автоматичний крос-дефолт. Всі кредитори мали право пред'явити дострокове погашення по всіх боргах з відсотками. Цим в уряді і пояснюється виплата 75 млн дол з купоном російського боргу в 3 млрд дол, термін погашення якого наступає в грудні поточного року. "Так, це гроші, так, ми платимо агресору і нас можуть в цьому звинувачувати. Але на кону стоїть кінцева мета - реструктуризація більше 20 млрд дол", - говорить джерело. Поки що уряду вдалося успішно провести переговори щодо реструктуризації боргів "Укрексімбанку" і "Ощадбанку" на суму 2,7 млрд дол.
Олександр Паращий впевнений, що варіант з мораторієм в нашому випадку може зіграти і позитивну роль - уряд заощадить валюту, і гроші максимально залишаться в економіці країни. Якщо розглядати політичний і соціальний аспект, то не виключена паніка, і російські ЗМІ не забудуть всьому світу нагадати, що оголошено дефолт в Україні. Але для нас це не буде несподіванкою. В стані кризи Україна перебуває вже кілька років, падіння рівня життя триває, а пікова девальвація вже пройдена.
"Поки немає передумов для девальвації. З кінця березня стабільність гривні штучно підтримується і прогноз МВФ щодо курсу гривні в межах 22-25 дол/грн на найближчі роки Нацбанк буде намагатися утримувати, - вважає Паращій. - Головне, щоб уряд людям пояснило ситуацію".
Спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital Сергій Фурса вважає, що Україна може лякати кредиторів мораторієм, але вирішувати яким же чином будуть списані борги все ж доведеться - або у вигляді чистого списання, або у вигляді складних фінансових інструментів.
Про останній варіант якраз вже й почав говорити уряд. "Просте списання кредиторів не влаштовує, тому в пропозиціях Наталії Яресько мабуть щось "зашито". Час до кінця літа є, але чим раніше домовляться, тим краще", - пояснює Фурса. У серпні чергове погашення за купоном у розмірі 60 млн дол, а у вересні-жовтні пікові навантаження на бюджет-погашення 500 млн євро та 600 млн євро відповідно.