Верховна Рада України прийняла закон № 9564 "Про внесення змін у Закон України "Про Державний бюджет України на 2011 р." щодо збільшення витрат на технічне переоснащення вуглевидобувних підприємств. За ухвалення закону проголосували 246 народних депутатів.
Верховна Рада України прийняла закон № 9564 "Про внесення змін у Закон України "Про Державний бюджет України на 2011 р." щодо збільшення витрат на технічне переоснащення вуглевидобувних підприємств. За ухвалення закону проголосували 246 народних депутатів.
Зазначимо, що зараз на відповідні витрати виділяється 258 млн 721,4 тис. грн.
Метою зазначеного закону є забезпечення технічного переоснащення державних вугледобувних підприємств шляхом збільшення витрат Міненерговугілля для фінансування вугільної галузі.
Реалізація положень цього закону не потребує додаткових витрат з Державного бюджету України, оскільки надходження податків на додану вартість із завезених на територію України товарів перевищують встановлені показники. Саме з цього пункту і пропонується фінансування технічного переоснащення вугільних підприємств.
Ініціатор закону депутат від ПР Владислав Лук'янов впевнений, що його прийняття дозволить збільшити обсяги вуглевидобутку та підготовки нових запасів вугілля до виїмки, зберегти робочі місця, поліпшити соціальний клімат в шахтарських колективах, своєчасно оснастити основним горношахтным обладнанням чинне виробництво, виконати програму введення нових лав і завдання з видобутку коксівного та енергетичного вугілля.
За інформацією автора закону, в цілому на вуглевидобувних підприємствах Міненерговугілля вимагають заміни або модернізації 28% парку піднімальних машин, 39% вентиляторів головного провітрювання, 39% компресорів. У найближчі роки підлягає заміні 19,5 тис. тонн водовідливних і протипожежних трубопроводів, 7 тис. тонн підйомних канатів, 52 тис. тонн рейкових провідників у вертикальних стволах, а також 130 піднімальних посудин, 4,2 тис. насосів шахтного водовідливу, 21 тис. одиниць різного електротехнічного й енергетичного устаткування.
В даний час тільки 4 шахти (3,7 % від загальної кількості діючих) державної форми власності працюють менше 30 років з початку вуглевидобутку. Термін експлуатації 17 шахт (15,6 %) становить від 30 до 50 років, 51 шахти (46,8 %) від 50 до 70 років, а 37 шахт (34 %) більше 70 років. В даний час мають потребу в проведенні реконструкції 83 шахти із сумарною річною виробничою потужністю 51,6 млн тонн, після чого їх потужність збільшиться на 12,5 млн тонн.
Автор закону нагадує, що вугледобувними підприємствами Міненерговугілля за 10 місяців 2011 р. видобуто 31,9 млн тонн рядового вугілля, вироблено 20,7 млн тонн готової товарної вугільної продукції на суму 13,0 млрд грн. Витрати по собівартості готової товарної продукції склали 20,2 млрд грн. В якості часткової компенсації витрат за собівартістю з державного бюджету виділено 5,2 млрд грн, але залишилося 2,0 млрд грн непокритих збитків, що за деяким підприємствам призвело до збільшення кредиторської заборгованості. Наявний дефіцит оборотних коштів, складна ситуація з отриманням кредитних ресурсів робить неможливим своєчасне проведення технічного переоснащення шахт.